Kvalita Linuxových ovladačů grafických karet ATI se pod taktovkou AMD rychle mění k lepšímu...
Není to tak dávno, co byla kanadská firma ATI neustále kritizována za ignoraci uživatelů svobodných operačních systémů. I díky tomu se pro výkonou grafickou kartu v Linuxu stala synonymem nVidia Geforce. Společnost nVidia vydává již řadu let velmi dobré ovladače a její dnešní portfolio sahá od Windows, přes Linux až po Solaris a BSD. Před rokem a půl byla ovšem ATI koupena společností AMD, jejiž firemní politika je silně pro-Linuxová. Není se čemu divit, Linuxový trh je pro AMD díky procesorům Opteron kriticky důležitý. A tak ATI pod taktovkou AMD ze dne na den změnila svůj postoj a začala brát uživatele svobodného softwaru vážně. Výsledky sice nebyly okamžité, ale dlouhodobá práce pomalu přináší ovoce.
Současnou situaci shrnuje tato tabulka. Oba výrobci pochopitelně podporují Windows a také Linux. nVidia dodává také ovladače pro Solaris a FreeBSD, ale jak napovídá hvězdička, je tam malý háček. Frekvence vydávání nových ovladačů je poměrně malá a nVidia věnuje těmto dvěma operačním systémům používaných téměř výhradně na serverech malou pozornost. Na druhou stranu ATI tyto operační systémy zcela ignoruje, ale ovladače pro Linux updatuje minimálně jednou za měsíc (stějně jako pro Windows), což se o nVidii říct nedá. V tabulce jsem záměrně nezmínil MAC OS X, neboť ten Apple dodává jen ke svým počítačům a uživatelé si nemohou výrobce grafické karty zvolit. Momentálně mají všechny počítače Apple GK od ATI.
V kanceláři mám v počítači grafickou kartu ATI X1600 Pro od Sapphire. Doposavaď jsem setrvával u ovladačů starých více než půl roku, které sice nebyly nic moc, ale aspoň přehrávaly video bez duchů :-). Zvědavost mi ale nedala, a opět jsem se rozhodl vyzkoušet novější verzi.
Aktuální ovladač nese označení ATI Catalyst™ 8.1 Proprietary Linux x86_64 Display Driver. Jak je vidět, AMD před nějakou dobou sjednotilo číslování Catalystů pro Windows a Linux. První velmi příjemnou změnou bylo, že jsem vůbec poprvé úspěšně spustil ATI Catalyst Control Center.
ATI Catalyst Control Center Linux edition využívá grafickou knihovnu Qt, a nápadně se začíná podobat své windows verzi. Co do možnosti nastavení je poměrně strohé, zvláště v porovnání s konkurencí od nVidie. Podpora Crossfire pak úplně chybí. Podotýkám, že nVidia SLI už pro Linux nějaký ten pátek existuje. Tyto technologie byly donedávna vcelku zbytečné a tak bych je zde vůbec nezmiňoval, ale s nástupem vícečipových grafických karet získávají na důležitosti. Například Radeon HD3870 X2 v Linuxu funguje jako obyčejný HD 3870, právě proto že ATI zatím Crossfire v Linuxových ovladačích nepodporuje. Doufejme tedy, že se inženýři v ATI polepší.
Mnou kritizované přehrávání videa je nyní rovněž v pořádku. žádné duchy či dokonce zelené pruhy na obrazovce nepozoruji. 3D podpora je plně funkční. Glxgears indikují cca 7000 FPS. Pro porovnání mnohem dražší a novější 8600GT má 11000 FPS. Rozdíl vcelku věrně odpovídá skutečnému rozdílu výkonu HW, takže ovladače ATI výkon nijak nesnižují. Například nová ATI HD 3650, která se už začíná prodávat, přestože má nižší aktuální cenu, tak 8600GT překonává. 3D podporu jsem měl zatím možnost ověřit pouze u nativních her, nemám zde žádnou hru, kterou bych mohl otestovat ve wine.
Na závěr musím uznat, že mě ATI velmi mile překvapila. Její grafické karty jsou dnes nepochybně lepší, nejen návrhem chipu, ale i díky pokročilejšímu výrobnímu procesu. Pro srovnání nVidia používá u některých modelů 80nm postup, ATI už dokonce 55nm. Vypadá to, že při svém příštím nákupu grafické karty již nebudu omezen kvalitou ovladačů a budu si konečně moci bez obav koupit také ATI. Samozřejmě pokud její HW nabídka bude lepší tak jako dnes.
|