Konečně je zde možnost srovnat výkon grafických karet ATI a NVIDIA v podobných aplikacích na GPGPU systémech obou firem.
Jak víme, ta NVIDIA i ATI pracuji na GPGPU systémech. Většina softwaru, který dnes dokáže využít GPU, však vlastně NVIDIA CUDA ani ATI STREAM nepotřebuje, protože si vystačí s SM3.0, Open GL2.0, či DX9. Jsou zde však minimálně dvě aplikace, které si nechali oba výrobci grafik speciálně navrhnout pro své čipy a GPGPU prostředí. Je dobře, že se vlastně jedná o aplikace, které dělají totéž.
Není tajemstvím, že GPU je v některých ohledech mnohem výkonnější než CPU. Jednou z oblastí, kde je GPU neskonale lepší, je převod VIDEA. Jak NVIDIA, tak ATI si tedy nechali udělat na míru software, který převod videa na jejich čipech a grafických kartách umožní. Výsledkem jsou dvě srovnatelné aplikace a tedy skutečně první možnost srovnat oba GPGPU systémy ve stejné disciplíně. NVIDIA už při uvedení CUDA na GF8-9 a GT200 grafiky představila beta verzi programu BadaBoom, který konvertuje video do různých formátů. Jeho plná verze však přišla teprve nedávno (v součanostije to verze 1.0) a abyste ji mohli plně využívat, musíte si ji koupit za 29,99 dolarů. Jinak je k dispozici jen jako omezená trial verze, k vyzkoušení. ATI však, ačkoliv to veřejně neinzerovala, pracovala na podobném programu. Výsledkem je ATI Video Converter, který je součástí ovladačů Catalyst 8.12, které oficiálně vyjdou 10.12. K dispozici je však už poslední RC, které jsou vlastně hotovými 8.12. Kromě zajímavých nárůstů (a měřitelného) výkonu v širokém spektru her, přináší právě i novinky v oblasti GPGPU - ATI přenáší svůj letitý STREAM na běžné desktopové i mobilní grafické karty.
Známý server ComputerBase neváhal a ihned proti sobě postavil NVIDIA s BadaBoom, ATI s Video Convertorem a čtyřjádrový Intel procesor. Všem dal za úkol přetransformovat 626MB MPEG-2 do MP4. A výsledky jsou takovéto:
Výsledek není až tak překvapivý, protože výpočetní výkon současných ATI grafik je vyšší (HD 4870 má 1,2TFlops, GTX 280 má 0,98TFLOPS) a tak by logicky měly při stejných podmínkách nabízet nejvyšší výkon. To se také děje, stejnou činnost zvládnou rychleji. To co na 3,2GHz čtyřjádrovém procesoru Intel trvá 8 minut, zvládne HD 4870 téměř 6x rychleji za 1 minutu a 21 vteřin. Jeho konkurence v podobě modelu NVIDIA GTX 260 216SP je 2x pomalejší. Zvládne to však stále výrazně rychleji, než čtyřjádrový procesor a to za 2 minuty a 41 vteřin.
Jak NVIDIA BadaBoom, tak ATI VideoConverter mají ale vady na kráse. U první verze ATI Video Converteru je to fakt, že při stejném nastavení je výsledný obraz o něco horší, než u obrazu z NVIDIA nebo procesoru Intel. Ne o hodně, ale rozdíl tam je. ATI tedy bude muset v tomto ohledu ještě něco vylepšit. ATI program také neumí využít druhý grafický procesor na HD 4870 X2. NVIDIA BadaBoom také není dokonalý, problémy jsou zejména ve škálování výkonu různých grafických modelů. 9800GTX má identický výpočetní výkon jako GTX 260 216SP? To asi těžko. Oba programy se navíc nedají použít pro profesionální sféru. Jsou příliš jednoduché a mají zatím omezené možnosti. Každopádně jako pracovní základ dalšího vývoje je to velice slibné. V současnosti se jedná o zajímavé jednoduché nástroje pro běžného uživatele. Oba však mají před sebou dlouhou cestu. O výkonu v těchto aplikacích by však nakonec měl rozhodovat výpočetní výkon grafických karet samotných.
ATI Avivo Video Converter je součástí Catalyst 8.12 a všech dalších a měl by být k plnému využívání zcela zdarma. NVIDIA BadaBoom je k dispozici jako omezená Trial verze, pro plné využívání je nutné si ji koupit za 29,99 dolarů. Oba programy ve spolupráci s grafikami však poskytují při převodu videa výkon několikanásobně vyšší, než kterého jsou v této činnosti schopny i ty nejrychlejší současné běžné procesory.
Zdroj: Test ComputerBase
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|