Tento týden už je 100% jasno, jak to bude s možností upgrade na Windows 7.
Windows 7, jehož veřejná poslední RC verze už koluje mezi námi, se objeví ve finální verzi už v srpnu, ale prodávat se začne až 22.10.2009, s tím že CZ verze se v prodejích objeví přibližně o měsíc později. Microsoft spolu s některými výrobci počítačů zveřejnil podmínky upgradu na Windows 7 …
Základní strategie společnosti Microsoft zůstane stejná. Nabídne tedy bezplatný přechod z Windows Vista na stejnou edici nových Windows 7 a to všem zákazníkům, kteří si licenci Vista spolu s novými PC (stolním nebo notebookem) pořídí v určitém období tohoto roku. Program se tak nevztahuje na počítače s Windows XP. Microsoft však také potvrdil, že podmínky i případné ceny Upgrade na Windows 7 jsou také z velké části v režii jednotlivých firem a je na nich, jaké podmínky stanoví.
Někteří výrobci už své podmínky oznamují. Například společnost ASUS brzy spustí stránku, kde se majitel nového notebooku ASUS bude moci registrovat a po zahájení prodeje Windows 7 obdrží zdarma instalačku stejné verze, jako měl Vista. Nabídka má platit až do 31.1.2010. Také společnost ACER už o upgradu na Windows 7 mluví. Nově se prý u nových notebooků, které jsou již v prodeji, objevují upgrade kupóny a lze tedy očekávat podobný postup, jako u ASUSu. Společnost Microsoft však stále nesdělila finální ceny, za které bude nový operační systém k dispozici. U některých výrobců panují obavy, že Microsoft nasadí vysoké ceny a nepodpoří tak sníženou poptávku po počítačích. Tlačí tak na Microsoft, aby ceny Windows 7 byly příznivější. Obecně bych ale osobně neočekával ceny nových Windows výrazněji níže, než jsou současné ceny Vista.
no dozvěděl ses, ASUS i ACER už mají program, týká se to jen nových PC s Vista a nikoliv tedy XP a probíhat ta akce bude až do ledna 2010 ... co více bys chtěl vědět?
Ano, to nyni taky nebylo zmineno, urcite to bude jeste upresneno, ale co si pamatuji, tak se na internetu psalo ze od cervence. Takze jsem napsal, to co me opravdu zajima a jeste nebylo vubec upresneno.
Mam dotaz : ak si kupim notebook bez OS od vyrobcu a kupim si Windows Vista HP a instalnem ho donho tak aj ja mam narok na upgrade zdarma na Windows 7 ?
S ohledem na to, že tato zpráva se týká OEM licencí (a ty se ptáš na krabickovku), tak se na to odpovědět moc dobře nedá. Teoreticky vzato, krabicové verze nekupuješ s PC, můžeš/ale nemusíš je tedy koupit (resp. můžeš počkat). Dále taky vždy platilo, že na krabicovky nebyl problém pořídit relativně levný upgrade. Jestli to ale tak zůstane i u Win7 je těžko říct.
Pokud opravdu chceš koupit násobně dražší krabicovou verzi, tak bych osobně počkal až na její uvedení a nespoléhal na free upgrade. Koneckonců můžeš až do konce roku "přežít" na RC verzi.
ale v tom dotazu přeci není řečeno že si chce koupit krabicovou (retail) verzi. OEM windows je volně k prodeji.
EDIT:/ tak teď hledím jako puk, že v českých schopech je možná koupě OEM Windows jen s celým PC. To sem nějak nedal.
Osobně jsem kupoval dvakrát OEM Win Vista v obchodech v UK (jednou přes internet, jednou osobně) a ani jednou nedělali nějaké problémy s tím že je lze koupit jen s kompletním PC.
Evidentně ta Evropa není si uplně rovna a co země to jiný mrav. V anglických obchodech jsem ani neviděl upozornění o nějaké nutnosti kupovat k OEM Win i počítač.
A kdys je kupoval? Já taky koupil loni OEM Vista samotný, bez jedinýho kousku HW. Tyhle podmínky ale přece skončily s koncem roku a letos musíš opět kupovat s PC (nebo jenom s určitými druhy HW, teď si nejsešm jistej).
Tak to potom jo kupoval sem je minulý rok. Ale stejně vidím že v českých schopech je přímo upozornění že jsou OEM samostatně neprodejné, ale v UK schopech toto upozornění není. To je divné vzhledem k tomu že si angláni tolik potrpí na birokracii a všech možných pravidel.
Z pohledu MS je OEM verze koncovému uživateli nyní prodejná jedině s novým nebo repasovaným PC, resp. jako neoddělitelná součást tohoto PC (za PC je považována složenina cpu,hdd,m/b,zdroje a case). Instalovat OEM by měl pouze tzv. OEM System Builder, neboli výrobce (ten co PC složí a poté prodá třetí straně). Ten je navíc povinen dělat technickou podporu k OEM OS.
Podrobněji na http://www.microsoft.com/oem/sblicense/default.mspx
Jinak k tomu nákupu OEM, třeba si ho můžeš z UK koupit, ale tím ti na něj nevznikne právo k použití jakožto koncovému uživateli = licence je neplatná. Technicky vzato jsi na tom stejně jako s cracklou verzí os co prochází ověřením pravosti. V obou případech porušuješ použitím licence a tím pádem je os nelegální.
Pokud chceš ke staršímu PC pořídit legální verzi systému, máš 2 varianty (pokud se bavíme o konc. uživateli): FPP, neboli klasickou krabicovku nevázanou na HW nebo GGK (Get Genuine Kit), legalizační sadu, která se aktivací sváže s HW na kterém je nainstalovaná (jen u GGK oproti OEM poskytuje tech. podporu přímo Microsoft).
To je ovšem naprosto ujeté. Já vyhodil nějakých 6-7 tisích za 2xWin Vista a teď se dovídám že mám stejně oba systémy nelegální.
Na druhou stranu ale je vůbec pro Microsoft nějak zjistitelné že OS byl prodán bez PC? Navíc když je tento OS naprosto volně prodáván? To by potom licenci porušovali především samotné obchody. A vzhledem k tomu že jsem OS kupoval v asi největším a nejznámnějším řetězci PC prodejen v UK tak pochybuji že by jim to jen tak procházelo pokud by tím porušovali licenci. To by potom bylo na žalobu.
Neni a ani to MS nijak specialne nekontroluje. Ovsem OEM ma pevne vazanu licenci na konkretni prodany kus PC, neni prenosny. Technicky vsak lze nainstalovat na nekolik kusu a stale se vsude tvari jako legalni - ovsem legalni neni. MS zvolil tuto politiku ve snaze co nejvice snizit pomer ciste nelegalnich cracklych verzi a stim spojenych neupdatovanych systemu. Takhle umoznuje fakticky s mensim ziskem rozsireni systemu, ktery byt legalni neni, ma plnou funkcnost, vcetne updatu, jako system legalni. Vyhoda je zrejma, zajisteni uniformity prostredi, mensi sireni nebezpecnych kodu a tim poskozovani celkoveho jmena Windows jako celku atd. Zkratka, sice mas mozna nelegalni licenci OEM, ale pro MS je lepsi, ze mas aspon tuto za polovicni cenu, nez abys mel uplne cracklou verzi. A i proto po tom nijak specialne nejde, ovsem situace se samozrejme s postupnou vyspelosti zmeni az to bude stejne jako treba v USA, kde OEM licenci samostatne prakticky zakoupit nelze.
tak to že je OEM licence vždy vázána na jedno PC je mi jasné s tím vědomým jsem si OEM Win kupoval, ale to že v okamžiku kdy ti tento OS nenainstaluje přímo prodejce (či ti ho neprodá se schválenými komponentami) se stává defacto nelegální je přece naprosto absurdní.
Věc se má tak, že když si koupíš OEM licenci od distributora tak je zabalená v hnědé krabici (typicky jde otevřít až po roztržení nálepky na které je upozornění, že otevřením přijímáš podmínky OEM System Builder = stavíš a prodáváš počítače s předinstalovaným OEM OS). Podle toho co je tam psáno můžeš při nesouhlasu neotevřené balení vrátit prodejci a dostaneš zpět peníze. Navíc ten, kdo nainstaluje OEM verzi má povinnost koncovému uživateli poskytnout k OS technickou podporu, MS žádnou neposkytuje. To je další z důvodů, přoč je OEM levnější. Ohledně legálnosti, z pohledu WindowsUpdate nebo ověření pravosti je takto instalovaný OS totožný s legálním. Přirovnal bych to k tomu, když si firma za 1400 koupí krabicovku Office Home a Student a nainstaluje to na 3 PC místo 3 krabicovek Office Standard po 10.000 ks.
Mám malej dotaz, pokud někdo bude vědět a podělí se s odpovědí, tak předem děkuji. Vím že nárok ke koupi OEM verze je jen při nákupu nového PC. Microsoft to v podmínkách formuluje jako "prodej je možný pouze se součástkami umožňujícími sestavit PC". Můžu si někde na internetu obědnat OEM verzi aniž bych si v tom určitém obchodě koupil PC? Jde mi o to, že prodejci kterého jsem dopuručil kamarádovi a on si u něj následně obědnal PC, nějakým záhadným způsobem došly OS, takže se to snažím nějak vyžehlit .
Tak buďto ať se domluví s prodejcem, nebo ať mu to vrátí a koupí znova, jestli to kupovala po internetu, nebo může zkusit ty dolegalizační license, který ale nejsem jistej jak fungujou, nebo at si koupi za par korun nejlevnejsí ramku (cca 80kč) a k tomu OEM verzi, na to by se to sand měl vstahovat.
OEM je licence vazana na jeden presne stanoveny kus HW - typicky zakladni deska - tudiz licence je NEprenosna z jednoho PC na druhy. Taktez end-user support techto SW licenci je na dodavateli (vyrobce PC) a ne na Mrkvosoftu.
viz http://www.microsoft.com/cze/licence/oem/default.mspx
Doporucuju krabicovou verzi, pokud menite stroje jednou do roka a hlavne pokud si je sami skladate. Koneckoncu nemusime hned vsichni houfne migrovat na Win7, i kdyz svoje kvality bezesporu maji...
Jde mi o to, že prodejci kterého jsem dopuručil kamarádovi a on si u něj následně obědnal PC, nějakým záhadným způsobem došly OS, takže se to snažím nějak vyžehlit
Pokud dodany (fakturovany) produkt prokazatelne neodpovida produktu skutecne dodanemu (chybejici OS), je to na odstoupeni od kupni smlouvy.
no myslím Martine , že i kdyby cena systému byla těch tvých 1000, tak si ho stejně nekoupíš. Sosnutí je pohodlnější a zadara, navíc je v tom i trochu kumštu, zprovoznit ho ihned po vydání a sehnat šikovně ( co nejrychleji ) crack a systém se tváří jako origo. Ale v dobrým
Jinak gratuluji k dnešnímu narození tvýho syna