Že bez práce nejsou koláče? Bývávalo. Teď můžete doslova nic přeměnit na doživotní zajištění.
V dnešní době, kdy akcie firem rostou do nebes, finanční bubliny se nafukují ve všech oblastech, státy se rekordně zadlužují a banky tisknou další levné peníze, nemají zkrátka reálné peníze pro spoustu lidí žádnou hodnotu a mají jich tolik, že neví, co s nimi. A tak se vymýšlí další hrátky. Digitální měny byly zajímavým nápadem, ovšem jen do chvíle, než se na ně navázal tradiční finanční systém, spekulativní investoři, zločinci, kteří přes ně perou peníze a tak dále. Nemluvě o způsobu jejich těžby, kdy z nápadu na domácí těžení, je průmyslová velkopalírna energie, zneužívání milionů počítačů po celém světě bez vědomí jejich uživatelů a tak dále.
Digitální měny jsou podle mého názoru v současné podobě prostě žumpa. Ano, pro některé byly, jsou a stále mohou být největší investiční příležitostí jejich života, kdy z přísloví „bez práce nejsou koláče“ si dělají doslova výsměch. Vzhledem k tomu, že digitální měny se staly terčem spekulativních investic, praním špinavých peněz a nekontrolovatelným businessem, který je však provázaný s kontrolovaným světem reálných měn, na něž se také jeho hodnota přepočítává a bez kterého by dnes neměly pro 99,9% jeho uživatelů a držitelů žádnou hodnotu, je zde stále větší snaha mu nějaká pravidla udělit.
Čína, Rusko, ale i Západní státy, centrální banky atd. vymýšlejí, nebo už se snaží zavést nějakou kontrolu. Méně svobodné státy jako Čína a Rusko je chtějí fakticky zakázat (a pravděpodobně usilují o vytvoření jediné povolené jimi kontrolované jejich digitální měny), Západní svobodnější státy jim chtějí jen vytvořit kontrolu a pravidla, kterým podléhá i běžný finanční systém. Ano, jsem toho názoru, že by to mělo být samozřejmé a fér. Protože jakkoliv fandím svobodě a demokracii, ne všichni mají stejně dobré úmysly a svobodu a demokracii rádi zneužívají. Ostatně jsou tací, kteří zneužívají i banální svobodu vyjadřování a diskuse proměňují v žumpy a flame, takže se na mě nezlobte, kdy prostě nejsem nakloněný tomu, aby se přes digitální měny prali špinavé peníze a podporovaly zločiny, což i největší zastánce digitálních měn musí uznat, že současný systém prostě umožňuje. A podle mě to prostě není dobře.
Ano zavedení kontrol a systému bude problém, už kvůli tomu, čím digitální měny jsou. Nejsem určitě pro jejich úplný zákaz, ale stejně jako reálné finanční převody nejsou dnes anonymní, neměli by být ani převody digitálních měn anonymní a nesledovatelné. Ano v méně svobodných státech je to problém z hlediska reálného zneužití ze strany státního aparátu, ale v demokracii by to být problém pro slušné lidi neměl. Proč o tom ale mluvím. Jakkoliv jsou digitální měny v posledních týdnech pod stále větším tlakem snahy o zavedení nějaké kontroly a plánu na jejich omezení, zatím jim to spíše pomáhá v nafukování této bubliny. BITCOIN v posledních dnech prolomil hranici 5 tisíc dolarů, dokonce už atakoval 5800 dolarů. Analytici jsou z toho nešťastní, protože vývoj se nedá dobře předpovídat, nedává smysl ani logiku, a problém je to proto, že někteří spekulativní investoři do digitálních měn investují stále více prostředky „běžných lidí“. Co se ale stane, když (až) bublina splaskne? Čím je podložena hodnota 1BC ve výši 5000 dolarů?
V současnosti zkrátka BC představuje finančně nejvýhodnější investici posledních let, kdy mnozí říkají ano, je to zlatý důl, ale zároveň všichni vědí, že je to bublina a až na pár jedinců nakonec všichni zapláčí (zejména když investujete nyní horentní sumy). Takže investujte, dokud je čas (nejlépe vymyslete další novou digitální měnu), ale nezapomeňte včas z toho vlaku vystoupit. Problém je, že vývoj je tak nečitelný, že nikdo neví na kolik tisících dolarech to bude, ale v současných přebytcích levných vytištěných reálných peněz tu ještě další potenciál růstu do nebes stále je. Každopádně jakmile začnou mít „reálné“ peníze zase hodnotu, tedy přijde nějaká ta hospodářská krize (třeba jen malá), hodnota digitálních měn bude první, co poletí dolů ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|