Organizace BSA, zaslala celkem 17 000 firmám dopis s oznámením, že jsou zloději a vyzívá je k nápravě, jinak jim hrozí soud …
Organizaci BSA asi znáte. Tato organizace celosvětově zastupuje výrobce softwaru. Její pozice v ČR a status je však docela záhadou. Ať je to s BSA jak chce, spouští novou protipirátskou kampaň, zaměřenou na zneužívání softwaru ve firmách. Celkem 17 000 českých firem rozeslala dopis, kde se mimo jiné píše, že mají zkontrolovat své počítače, protože nelegální software je sankcionován kromě pokut i odnětím svobody. BSA dokonce dala firmám čas na nápravu. Období od 1 – 31.října je lhůtou, ve kterém nebude BSA podnikat žádné kroky proti firmám a dokonce se na ní mohou obrátit se žádostí o pomoc, jak naložit s nelegálním softwarem. Jinými slovy, říjen je měsícem pirátství a v tomto období je beztrestné. Tedy pokud posledních pár dní věnujete tomu, aby nelegální software z počítačů zmizel. Pak jste podnikly aktivní kroky v nápravě nedostatků a žádný postih vám nehrozí.
BSA v dopise oslovila kromě manažerů, kterým klade na srdce, aby více špiclovali své zaměstnance a konrolovali, zda každý program, který nainstalují je přesně v souladu s licencí, i řadové zaměstnance, které zase nabádá, k bonzování. Podle BSA totiž v případě soudu, budou šéfové vinu svalovat na nebohé zaměstnance. Osobně se nějak nedokážu rozhodnout, co je horší, zda krást software nebo být bonzák říznutý podrazákem. Iniciativa BSA se mi nelíbí. Ostatně sama organizace BSA má máslo na hlavě a několikrát už byla za své praktiky odsouzena. Jeden příklad za všechny: digisys.cz/bsa.htm.
Na samotném upozornění na existenci nelegálního softwaru a toho, že není správné jej používat, na tom nevidím nic divného. Ovšem nabádání k tomu, aby se zaměstnanci s manažery vzájemně udávali, to už mi nesedí. Navíc nějak mi nejde do hlavy, jak může soukromá organizace vyhlásit amnestii na nelegální software. Zákon snad hovoří jasně a pokud jsem se naposledy díval, BSA nestojí nad zákony. Samotné vyhrožování soudem je také poněkud nevhodné. BSA je soukromá organizace a je tedy před zákonem svou pozicí rovna všem, které se snaží napadat. Celá iniciativa také může být krásně zneužita. Modelový příklad. Máte nespokojeného zaměstnance, které se bude chtít pomstít, pokud bude mít přístup do firemní sítě, nainstaluje tam nějaký ten nelegální software a oznámí to na Policii a BSA. Škoda firmě je tak hotova a to třeba může být po mnoha měsících (letech), víme jak to u nás s těmi soudy je, shledána nevinnou. Firma ale utrpěla ztráty v souvislosti se zabavením techniky a také škody na pověsti. Skutečně si myslím, že proti nelegálnímu softwaru lze bojovat i rozumnější cestou, například politikou nižších cen, zvýhodněných multilicencí, bonusy za využívání legálních softwarů a další. Zkrátka místo vyhrožování a zastrašování, které nikdy k ničemu rozumnému nevešlo, zkusit něco jiného, z čeho budou mít firmy i jednotlivci radost a pospěch z využívání legálního softwaru. To bych ale asi chtěl moc, já vím, jsem zkrátka nenapravitelný optimista.
Zdroj: BSA
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|