Zákon o regulaci hazardu, jehož součástí je i blokace Internetu, je schválený.
Na toto téma jsme již několikrát hovořili a mám-li být upřímný, nemyslel jsem si, že to dojde, až kam to došlo:
Opět jen zopakuji, že součástí Zákona o hazardu je spousta dobrých věcí, jenže obsahuje i jednu, která sice nemá být asi záměrně nástrojem cenzury, ale tak jak byla navržena a prosazena, tak se jí stává. Tím hůře, že vše nezáleží na rozhodnutí nezávislého soudu, ale (z)vůli úředníka ministerstva financí, které zablokování některého webu, může prostě nařídit. Zkrátka obcházení pravidel právního demokratického státu jak vyšité.
Problém je ale i s technickou realizací, kterou si politici přestavují zjevně jak Hurvínek válku. A na fakt, že nelze jen tak něco zablokovat v ČR, byli politici odbornou veřejností upozorňováni opakovaně. Politici však celou věc bez odborných znalostí stejně prosadili a schválili. Doufali jsme, že ji u nás nepříliš užitečný Senát shodí ze stolu, ale nestalo se tak. I tam celý tenhle vadný zákon prošel a jediný, kdo tak mohl postavit nějakou legislativní překážku, byl Prezident. Jenže tím je dnes M.Zeman netající se odivem k nedemokratickým režimům s propracovanými systémy cenzury, a rád by se od nic učil jak řídit občany, takže ten jej podle očekávání podepsal, čímž završil tedy jeho legislativní prosazení.
Máme podezření, že mnozí politici si celé to blokování stránek nehodící se úředníkům představují právě jako model, fungující v Číně, kde běží celý internet pod státním dohledem komunistické strany. Všechny stránky, všechny služby, všechno musí běžet na čínských serverech a splňovat pravidla daná režimem, takže v Číně nemůžete řadu u nás běžných služeb, jako YouTube, Google, obchody a další věci používat, protože tam prostě nefungují a jsou zablokovány a celý Internet a jeho obsah má tamní režim 100% pod kontrolou. A přesně tímto stylem si politici a úředníci v ČR představují, že tak to bude fungovat i u nás.
Nebude! V ČR neexistuje podobná infrastruktura, která by takto blokaci umožňovala a chce se dodat, že naštěstí. Nicméně nový návrh fakticky předpokládá, že poskytovatelé internetu, což jsou různé firmy, budou snad společně budovat infrastrukturu, která podobné blokování stránek umožní. Jinak si to neumím představit. Každopádně v ČR neexistuje (a ani by existovat v demokratické zemi neměl), způsob, jak zablokovat přístup na některé stránky zcela. Zrušit stránky možné je, ale zablokovat? Ano, je možné na úrovni operátorů a poskytovatelů dát některé weby do blacklistu, tak aby se normálně nezobrazily, ale to není žádný problém obejít zcela jednoduchými způsoby.
Každopádně jsem věřil tomu, že čeští politici poslechnou hlas odborné veřejnosti, když už ne zdravého rozumu a demokracie, která se jednoznačně postavila proti navrhované podobě zákona, ale nestalo se tak. Bohužel mizerná lidská a hlavě absentující odborná kvalita českých politiků včetně Prezidenta se opět naplno projevila a poslední možností je tak ústavní žaloba, kde by se snad mohlo dát uspět s tím, že zákon dává do rukou úředníků moc, která by měla příslušet jen nezávislému soudu, jež se fakticky snaží obcházet. S vlastní nařízenu blokací, kterou politici tak přehrávají na poskytovatele, se asi nedá dělat nic.
Každopádně v podobě, v jaké byl zákon schválen, umožňuje fakticky aplikování cenzury. V praxi to ale bude dost technický problém, nemluvě o finančních nákladech, kdy celou věc politici přehrávají na poskytovatele internetu, tedy různé nezávislé firmy a odbornou veřejnost, která s celou věcí v navrhované podobě drtivě nesouhlasí. A pokud si myslíte, že se vás to netýká, tak týká. Nemalé náklady za zavedení a realizaci propracovaných systémů blokující obsah totiž zaplatíte téměř jistě ve vašich účtech za takto cenzurovaný Internet. A zaplatíte to i tehdy, pokud ony hazardní hry, proti kterým je to celé prý hlavně namířeno, vůbec nehrajete … Co na to říci?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|