Evropská komise reaguje na stížnosti Microsoftu a Nokie, na porušování volné soutěže.
Asi se to dalo čekat. Neustále rostoucí platforma Android, která celosvětově zcela ovládá platformu chytrých telefonů a už dominuje i na Tabletech, je trnem v oku konkurenci, hlavně společnostem Microsoft a Nokia, kteří nějak nemohou prorazit se svým Windows Phone. Podle stěžovatelů Google zneužívá svého dominantního postavení na trhu a ve Androidu je vše uděláno tak, aby směřoval kroky uživatele k jeho službám a vyhledávání. Google prý Android používá v podstatě jako Trojského koně, čímž klame své partnery a má i údaje sesbírané takto od uživatelů, na což si zase stěžují různé skupiny uživatelů.
Pokud jde o první stížnost, je logické, že Android od Google je předně spjat s některými funkcemi a službami, které Google poskytuje, a bez kterých by asi příliš ani nedával smysl. Samozřejmě je zde problém kvůli naprosto dominantnímu postavení Google na poli vyhledávání a vůbec Internetových služeb obecně. Nemohu se ovšem pozastavit nad tím, že stěžovatelem je zrovna Microsoft.
Připomíná mi to totiž podobnou aféru s jeho Windows, kdy si na MS stěžovali někteří tvůrci alternativních internetových prohlížečů a EK nařídila MS, aby v EU prodávané verze Windows OS dávaly při prvním spuštění prohlížeče uživateli na výběr, který konkrétně chce nainstalovat. Podobnost těchto dvou věcí je sice vzdálená, ale celkem jednoznačná.
Nutno dodat, že Google není v Evropě vyšetřován poprvé. Stále běží jeho vyšetřování ohledně zneužívání dominantního postavení právě na poli internetového vyhledávání, kde Google nabízí EK různé ústupky, ale EK s nimi není spokojena. Firmě hrozí pokuta až 10% ročních globálních tržeb. EK v současnosti tedy začíná sbírat podklady od výrobců telefonů a tabletů se systémem Android a bude koumat, zda Android nutí používat výhradně Google služby, či nikoliv.
Jak to celé dopadne? Skoro bych si šel vsadit, že v prvním případě, zneužívání dominantního postavení Google na poli internetového vyhledávání nějaká ta pokuta asi Google nemine a nebude možná poslední. Stejně tak Google pravděpodobně vyfasuje nějaký ten postih za Android, který je samozřejmě jeho "výsadkovým plavidlem", díky kterému rozšiřuje své služby včetně vyhledávání. To se dá jen těžko popřít. EK, jak ji známe, si toto všechno náležitě vychutná a řekne si o nějakou tu kačku. Jestli to pomůže většímu konkurenčnímu prostředí, toť otázka. Hlavní problém konkurenčního MS totiž je, že zatímco Google poskytuje stále vyvíjený Android zdarma, včetně nejnovějších verzí jejichž vývoj platí, a firmy si jej navíc mohou skoro neomezeně upravovat, Microsoft chce za svůj Windows nemalé peníze a úpravy ze strany výrobců? Minimální až žádné. S tímhle se opravdu těžko konkuruje někde, kde je cena prostě rozhodující pro většinu trhu. Navíc, řekněme si na rovinu, Android je jako mobilní platforma na míle daleko před Windows Phone ve všech ohledech. Možná je to poprvé, co se Microsoft cítí v kůži toho malého bezvýznamného výrobce, který si stěžuje na monopolní konkurenci, která mu nic nedovolí. Tuto pozici zná z minulosti velmi dobře.
Vzhledem k tomu, že podíl Androidu a jeho navázanost na služby Google narůstá, kdy v Evropě jsou země, kde Android platforma tvoří přes 90% prodejů, je zkrátka jen otázka času, kdy se o to začnou zajímat antimonopolní úřady. Jsem zvědav, na jejich řešení.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|