Budoucnost a hodnota digitálních měn je nejistá. Největší trh s nimi se změní!?
V Číně, kde probíhá drtivá většina těžby a také velká část transakcí s digitálními měnami obecně, už tamní vládě došla trpělivost. Zatímco klasické bankovní trhy, akciové trhy a další finanční operace podléhají klasickým pravidlům, kontrolám atd., trh s digitálními měnami nikoliv. Nejen čínská vláda se tak zcela důvodně domnívá, že minimálně část digitálních měn funguje, co by praní špinavých peněz. Čína se tak rozhodla, že zavede pravidla.
Čínská vláda má na rozdíl od jiných částí světa „čínský“ internet kompletně pod kontrolou a zdaleka nevypadá jako ten u nás. Mnozí se sice nápadu na regulaci a zavedení pravidel pro digitální měny smějí, ale v Číně, která je současně nejkapitalističtější zemí na světě a stále komunistickou diktaturou se všemocnou vládou jedné strany, je to zcela reálný a proveditelný nápad. A také k němu tamní vláda sáhla. Všem krypto-burzám v zemi rozeslala nová nařízení o zavedení pravidel. Ty musejí do 20.září předložil plány na své ukončení převádění krypto-peněz na reálné peníze. Burzy pak mají mít konta, která budou pod dohledem a kontrolou tamní centrální banky. Burzy také mají poskytnout veškerá data o svých uživatelích, obchodování a transakcích čínským úřadům.
Čína také již zakázala uvádění dalších digitálních měn, některé burzy a pobočky Čínských poboček ukončí svou činnost. Další budoucnost digitálních měn je rozhodně částečně spjata s Čínou a jak nově bude tamní trh s digitálními měnami vypadat. Zatím není zcela jasné, jaká bude jeho nová podoba. Rozhodně však počínání Číny sleduje celý svět, protože digitální měny se stávají problémem, zejména s ohledem na popularitu bez kontroly, včetně velmi pravděpodobného praní peněz z nelegálních činností. Pokud se někde dají prosadit pravidla, kontroly a dohled na trhem a obchodováním s digitálními měnami jako mají ostatní finanční trhy, pak je to právě Čína. Ta je současně největším trhem pro kryptoměny, také zdaleka největším „těžařem“ a tak není divu, že bude v dalším pokračování a hodnotách kryptopeněz hrát velkou roli.
Cena Bitcoinů, Etherea a dalších měn je tak poslední dva dny hodně nejistá a lítá sem tam. Minulý týden se propadla z téměř 5000 pod 3000 dolarů, pak zase rychle posílila na 3800 dolarů (takže na tom určitě někdo mohl slušně vydělat), následně však zase oslabila a pak zase posílila. Nyní se drží kolem 3700 dolarů. V případě ETHEREUM se hodnota propadla z téměř 400 až na 200 dolarů, následně lehce posílila a nyní je kolem 250 dolarů. Vzhledem ke krokům a nejistotě ohledně Číny budou další dny a týdny nejspíše hodně na houpačce. Samozřejmě na jedné straně stojí velcí investoři včetně pravděpodobných zločineckých skupin, kteří do těchto měn nainvestovali velké peníze, či své peníze přes digitální měny perou a také velcí těžaři se svými obrovskými investicemi do farem. Obě tyto velmi vlivné skupiny se samozřejmě budou snažit udržet ničím nepodložené a fyzicky neexistující hodnoty digitálních měň co nejvýše. Pak je tady samozřejmě skupina spekulantů, kteří na pohybech mohou velmi vydělat, nebo také ne a běžní investoři, kteří samozřejmě mají zájem na dalším posílení měn a budou je tak bránit stůj co stůj, i kdyby já nevím co, protože jde o jejich pár peněz a velká šance na zdaleka největší zhodnocení peněz v současném světě bez jakékoliv práce a námahy. No a pak jsou tady státy a finanční systémy a instituce, které mají zájem na tom dostat digitální měny pod kontrolu, nějaký dozor a nějaká pravidla, nejlépe tatáž, jako platí pro ostatní. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by digitální měny měly končit, naopak samotnou myšlenku většina uznává jako zajímavou, ovšem méně lidí už souhlasí se současným prostředím bez kontroly, bez pravidel atd. Současná aktivita v Číně je tak bedlivě sledovaná a vzhledem k významu tamního trhu rozhodně výrazně ovlivní další fungování i ceny digitálních měň.
Nastat mohou všechny varianty, včetně té, že tamní pravidla digitální měny tak omezí, že už nebudou zajímavé pro velké investory a hodnota tak výrazně poklesne, protože Čínský trh je příliš velký. Na druhou stranu, pokud budou pravidla zajímavá, dostanou věci pod kontrolu, mohou naopak nastartovat zcela novou éru digitálních peněz, zejména pro Čínu, která pravidla na rozdíl od ostatních částí světa mít bude. Anebo jednoduše investoři přesunou aktivity z Číny jinam, kde není internet a vše pod takovou kontrolou a zavedení nějakých regulací tak je podstatně těžší, a vše pojede dál ve stávajícím nepořádku.
Každopádně velké výkyvy hodnot digitálních měn budou pokračovat v dalších dnech a týdnech. Osobně si myslím, že tato oblast je velmi atraktivní pro mnoho lidí, včetně těch, kteří potřebují vyprat velké peníze, a tak bych se neobával zatím nějakého totálního krachu těchto měn. Současně mimo Čínu je velmi těžké je nějak dostat pod kontrolu a dozor a něco změnit. Zkrátka minimálně do další velké světové finanční a hospodářské krize, která může udeřit kdykoliv v dohledných letech, budou nejspíše hodnoty digitálních peněz dlouhodobě růst.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|