Velká Čína je ekonomická velmoc, nicméně vděčí za to Západu, který si tím ale zadělal na problémy.
Čína má velký problém nejen se softwarovým pirátstvím. Na toto téma přišla řeč i na nedávné historické návštěvě Čínského prezidenta v USA, kde již byl přivítán jako hlava druhé největší světové velmoci. Vzestup Číny je patrný již řadu let, vděčí za to hlavně západu, protože bláznivé honbě za nízkými náklady se v průběhu let všechno od těžbu, po zpracování surovin po samotnou výrobu přesouvalo do Číny. Tato velká země byla vždy velmocí ve svém regionu a má nesmírně bohatou kulturu, ale dnes přerostla Čína svým vlivem díky západu daleko hranice svého regionu a podle toho se od ní očekávají i jisté věci. Dnes je Čína díky tomu jednak ekonomicky velmi silná a bez dluhů (naopak), a její vliv ekonomický, politický i vojenský ve světě silně roste. Má ale samozřejmě své problémy, kde kromě jiného pohledu na lidská práva, jsou to hlavně ekologie, ekonomická nerovnováha a problém s dodržováním zákonů ochrany duševního vlastnictví.
Čína je hlavně stále montovna a výrobna světa, není to mozek světa, nápady tam prostě dodává západ, kde je ale pojetí ochrany duševního vlastnictví na jiné úrovni. V Číně je kopírování všeho druhu prostě standardem. Hlavně proto, že to tak mají dělat, protože jim západní firma prostě pošle výrobek, který chce, aby vyrobili, a oni ho podle toho vyrobí. Díky tomu se naučili kopírovat vše a je tu tedy problém je zastavit. Například podle některých odhadů je v Číně jen desetina softwaru legálního, zbytek je nelegální. Podle mě je to ještě hodně optimistické. Kopírování v Číně není ale jen věcí softwaru. S kopiemi mají problém všichni, od výrobců oblečení, po telefony, počítače, technologie až automobilky. Nezřídka jsou slyšet příběhy některých firem ze západu, kteří si na návštěvu pozvali Čínské partnery, se kterými měli zájem na spolupráci, ze které pak sešlo. Když pak ale zástupci té západní firmy dorazili do Číny, našli tam přesnou kopii jejich výrobního závodu do posledního detailu, včetně háčků na zdi.
Pro USA, hlavního obchodního partnera Číny, by s tím měla tamní vláda něco udělat. Ta se snaží, a represe jsou tam opravdu velké. Ale vzhledem k tamní početné populaci je téměř nemožné to nějak omezit. Sotva zatknou jednu skupinu, na její místo naskočí 3 další. Problém je ale podle mě celkově v tom, že Čínská ekonomika je prostě postavena na kopírování a oni prostě nedělají rozdíl mezi legálním a nelegálním. Aby v tom dělali rozdíl, o to se měly postarat ty západní firmy, když tam ty technologie a výrobu v minulosti přesouvaly. To neudělaly, tak teď se nelze divit tomu, v jakém stavu věci jsou. A obávám se, že rozbujelé SW pirátství i výrobní pirátství a kopírování, je téměř nemožné omezit, natož zastavit. Problém to ale je, bohužel si za něj můžou západní firmy samy. Zkrátka to přesouvání výroby věcí ze Západu, které ale spotřebovává zase Západ, je něco za něco. Ve výsledku možná dojdeme k tomu, že ztráty způsobené pirátstvím a kopírováním jsou tak vysoké, že převyšují ten užitek a to snížení nákladů, než by výroba zůstala v západních státech, kde je celkově ochrana práv na zcela jiné úrovni. Navíc Čína přestává být levnou pracovní sílou a tak se výroba přesouvá do dalších chudších států Asie. Spolu s tím se ale přesouvá i ten problém ochrany duševního vlastnictví do dalších států, takže se obávám, že za 3-4 roky to nebude jen Čína, kdo bude mít problém s pirátstvím SW i padělky všeho možného i nemožného.
Otázka tedy je, co s tím a nemyslím si, že řešení spočívá v tom, říkat Číně, ať s tím něco dělá. Problém by měl řešit ten, kdo ho způsobil a dovolil mu vyrůst a to skutečně nikdo v Číně není, i když vzhledem k rostoucímu vlivu Čínských společností, které skupují firmy na západě, už to vlastně ve všech případech platit nemusí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|