Čínská vláda řeší problém se závislostí velké části populace na hraní her. Zpřísňuje pravidla
Věci, které známe jen z apokalyptických a temných vizí buducnosti, jsou v Číně na denním pořádku. Totalitní kontrolovaná společnost, kde vás kamery sledují na každém rohu a systém hodnotí vaše chování a podle toho vám udílí možnosti, co můžete dělat a k čemu máte přístup, je již běžnou praxí. Čínský komunistický režim také absolutně kontroluje a ovládá informace a fakta, které jsou dostupná na tamním internetu, čímž efektivně brání většinové populaci v přístupu ke skutečným informacím a realitě. Současně začíná tamní režim ovládat vše, co tamní obyvatel dělá a začíná samozřejmě u těch nejmladších.
Je ale pravda, že závislost na hraní počítačových her celosvětový problém, absence jasných pravidel, absence zákazu agresivních mikrotransakcí a designových prvků online her vysávající peněženky dětí a následně jejich rodičů, jsou obrovský a neřešený problém. Zatímco západní politici a úřady selhávají, Čína se s tím nepáře. Protože efektivně kontroluje celý tamní internet, kontroluje samozřejmě i všechny společnosti včetně herních služeb. A tak již delší dobu v Číně panuje tvrdý režim, i pokud jde o přístup nezletilých hráčů k online hrám.
V Číně mají vydavatelé povinnost zajišťovat systémy, které identifikují a hlídají jednotlivé hráče, speciálně ty nezletilé a bránit jim v hraní her mimo vymezené časy. Dosavadní opatření ale jak se zdá nefungovala, a tak Čínská vláda zpřísňuje.
Nově nesmí hráči do 18ti let mít přístup k online hraní více než 3 hodiny týdně celkem. A to konkrétně jen mezi 8. a 9. hodinou večer v pátek a o víkendu. Výjimečně také ve státní svátky. Samozřejmě že provozovatelné online her, kteří na mikrotransakcích a online hraní, speciálně u nezletilých vydělávají miliardy, nejsou z nového opatření nadšeni. Tím spíše, že jim brání vychovávat si novou generaci hráčů, která bude na mikrotransakce a utrácení ve hrách navyklá. Nicméně žádná z firem si netroufne na nějakou zásadní kritiku, protože všichni vědí, co se stane každému, kdo v Číně něco kritizuje. Ostatně šéf Alibaba, jeden z nejbohatších Číňanů by mohl vyprávět. Tedy kdyby ho už skoro rok někdo mohl vidět ... zmizel ;).
Samozřejmě Čína pokračuje s budováním svého světa, kde komunistý režim řídí vše, včetně myšlení lidí a každého aspektu jejich života, takže omezování hraní her je to nejmenší a nejméně zásadní. Z technologického hlediska je ale zajímavé, co všechno dnes jde, když se chce a jak směšná jsou tvrzení některých pomatenců na Západě, podle kterých zdejší vlády všechnno ovládají a řídí. Dále od reality být přitom zjevně nemohou. George Orwell by asi koukal, jak jeho utopistická vize dalece neodpovídá realitě. Ta je mnohem dál dnes a jsem docela zvědav, kam až to v Číně posunou …
Tak cobyste dělali, kdyby nějaký politik a vláda u nás přišla s tím, že jste mohli hrát počítačovou/konzolovou hru jen hodinu tři dny v týdnu? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|