TikTok sbírá detailní údaje a skenuje obličeje uživatelů z celého světa. A uživatelé to milují!
Podle analytiků prý služba TikTok předběhla ke konci roku 2021 v návštěvnosti služby Google. Pravda, díky tomu, že Google a jeho služby nejsou dostupné v miliardové Číně, to je trochu nefér srovnání, ale určitě stojí za pozornost vzhledem k tomu, že Google a jeho služby jsou na Západě synonymem slova Internet. V Číně je ovšem prakticky nikdo nezná, svobodný Internet tam neexistuje. Dokazuje to také vzestup sociálních sítí, a problémy které přinášejí a neustále zvětšují. TikTok zejména je křiklavým problémem z mnoha důvodů.
Platforma zaměřená na sdílení krátkých videí vlastní Čína s přímým napojením tamní komunistické vlády. Od samého počátku tak existuje důvodné podezření, že Čína tímto způsobem sbírá biometrická data o lidech z celého světa a učí pak své AI algoritmy a technologie. Ostatně podezření je to více než reálné, protože systém hlídání občanů, sledování jich na každém kroku používá Čínská vláda na minimálně svém území dnes zcela oficiálně. Občané jsou známkováni za své chování atd. Samozřejmě oficiálně Čínský majitel platformy říká, že žádná uživatelská data TikTok nesbírá a Čínské vládě nic neposílá. Ovšem tomu nikdo při smyslech a s IQ větší než 80 věřit určitě nemůže ...
Sociální sítě jsou splněný sen a současně noční můra všech špionážních služeb a států po celém světě :). Prakticky nic jiného nedělají, než sbírají data do obrovských databází a ví tak o uživatelích a jejich zvycích více, než uživatelé sami. Nicméně sociální sítě vlastněné Západními firmami jsou pod drobnohledem úřadů, vlád a uživatelů samotných, jejich fungování moderování atd. je a bude veřejně propíráno a pravidla jsou neustále upravována. A to je problém u TikTok, který je Čínský a tamní komunistická vláda má úplně jiné zájmy a přístup než Západní vlády a fungování této sítě veřejně propíráno a řízeno není a nebude.
Přesto ve jménu demokracie, svobody a volného obchodu, čínská TikTok platforma za Západě funguje bez omezení, což neplatí naopak pro západní služby v Číně. Ty v námi známé svobodné podobě tam neexistují - protože samozřejmě Čínská vláda není hloupá a nebude Západ pouštět svobodně působit na své území, protože ví, co a jak ona dělá naopak na Západě.
TikTok tak plně této nevyvážené situace využívá a co by sociální služba zaměřená na videa sbírá a učí své AI algoritmy pracovat s obličeji atd. A její miliardová uživatelská základna poskytuje bezkonkurenční datový zdroj. Srdečně gratulujeme všem, kteří ji používají. Speciálně těm, kteří se pak na této a podobných sociálních sítí vyjadřují z obav, že jsou sledováni vládou a bojí se čipů ve vakcínách atd. Ano, jste skutečně sledováni. Ale ne vakcínami či špionážními službami. Ale jen díky sami sobě, dobrovolně a neustále. Každou sekundu na každém kroku, pokud jste si koupili telfon, chytré hodinky apod. a speciálně pokud používáte sociální sítě, tak o vás vědí víc, než vy o sobě a svém chování víte sami …někdy jsou ta data poskytována jen pro obchodní účely, někdy jako v případě Číny jsou poskytovány vládě ke sledování a trestání neposlušných oveček vůči straně ... dost podstatný rozdíl přitom je, že podobný článek by v Číně neprošel, jeho autor by nepochybně rychle zmizel. Ale u nás na Západě mít zatím ztrach nemusíme ... tedy zatím :).
TikTok k tomu proti jiným sítím a službám přidává skutečný element vládního sledování nepokrytě anti-demokratickou vládou známou likvidováním svých oponentů, kdy představa světa Orvella (1984) je v Číně dávno každodenní realitou … a stačilo jen masám nabídnout zdánlivě nevinnou zábavnou platformu pro nahrávání krátkých videí s pochybným moderováním a doporučováním obsahu s nekonečným feedem :) … TikTok reprezentuje tak prakticky úkázkově vše, co je na technologii „sociálních sítí“ negativní, ničí svět a společnost a je obrovským problémem, který bude třeba nějak rázně řešit. V tomto případě ty negativní prvky a vlivy navíc nejsou náhodou a nedopatření, ale záměrně jsou zde v rámci designu technologie a sítě. A není překvapením, že úspěch se dostavil …
Tak co, kolik z vás lákání TikToku podlehlo a dalo mu všechna svá data a obličeje na hraní?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|