ANDROID umožnil čínským malým výrobcům vyrůst, ale chtějí něco vlastního i s ohledem na politiku.
ANDROID drtivě dominuje mobilnímu světu a to za velkého přispění právě čínských producentů a výrobců, kterým dovolily podmínky v jejich zemi, laciná výroba, nízké náklady překonat konkurenty z ostatních zemí a vydělat neuvěřitelné peníze a získat vliv a moc. A to se nyní vrací, kdy stále rostoucí čínští výrobci chtějí pochopitelně více. Jedním z hlavních je HUAWEI, což je obrovská společnost působící v několika odvětvích, úzce napojená samozřejmě na čínskou vládu. A ta prosazuje dlouhodobě maximum čínského, což už začíná být v mnoha věcech stále více vidět a to právě díky získání výše popsaného vlivu a prostředků.
To znamená, že s rostoucím vlivem a světovým i „domácím“ podílem HUAWEI, by ráda tohoto stavu věcí využila a zbavila se i výrazného „amerického“ vlivu, kterým je samozřejmě právě Android od Google. Ostatně nejen svobodné Google a jeho služby jsou trnem v oku čínské vládě dlouho a asi mnozí i ze zkušenosti víte, že většina služeb v rozsahu a otevřeném fungování jak je známe od nás, v Číně prostě nefunguje. Jsou cenzurovány, zakázány, omezeny či vůbec nefungují. Nesmíme zapomínat na to, že v Číně nevládne demokracie a svoboda a za věci, které nám připadají ve (víceméně) svobodné společnosti normální, jako vlastní názor, vám tam přinejmenším hrozí vězení, či prostě zmizíte. Bohužel uplynulá desetiletí umožnila i v těchto podmínkách díky západním firmám a zemím a vytvořené pozici světové výrobny, čínským firmám včetně těch vládních, vyrůst a ty tak zcela logicky a podle očekávání nyní mají moc a prostředky prosadit své věci.
HUAWEI nadále roste, nutno říci že jeho produkty opravdu dnes již patří mezi špičku, ačkoliv je samozřejmě otázkou ekonomické pozadí výroby a fungování firmy, kdy je nejen HUAWEI dlouhodobě podezříván z toho, že je uměle dotován a podporován čínskou vládou (ne že by to u SAMSUNGu v Koreji bylo o něco lepší), což už v některých zemích zavírá HUAWEI dveře k určitým zakázkám a oblastem působení. Na druhou stranu by to vysvětlilo, proč jsou některé HUAWEI telefony tak levné a to HUAWEI není zdaleka extrémní případ mezi čínskými firmami, které nabízí překvapivě kvalitní výkonné přístroje i za zlomky cen přístrojů jiných velkých konkurenčních výrobců, sídlících mimo Čínu.
Každopádně rostoucí HUAWEI je při chuti a chce růst dále a dostat se až do pozice světové mobilní jedničky. Ale to není všechno. Ačkoliv je HUAWEII jednoznačně dnes hlavně ANDROID platforma a také jí dále bude, firma už nyní hledá cestu, jak se zbavit amerického ANDROIDu, který navíc v Číně samozřejmě nemůže plně fungovat s Google službami jak je známe. Firma tedy připravuje vlastní systém.
Ještě před několika lety bychom se asi smáli, jak chce malá čínská firmička porazit všechny včetně samotného Google, dnes už se ale asi nesměje nikdo. Samozřejmě neříkáme, že je to nutně špatná věc, technicky vzato by pro nás uživatele mohla být i velmi přínosná, protože dotace nedotace, v cenách produktů platíme tak velké nesmyslné poplatky, daně, cla a mnoho dalších věcí, až to hezké není. Také dominance Google a jeho Androidu, jakkoliv je funkční a fakticky bezkonkurenční a nenahraditelný, není úplně dobrá. Pravda, v této oblasti nelze čekat od Čínského systému nic lepšího, protože je tu právě ono vládní politické pozadí a politické zájmy Číny, které rozhodně nejsou zájmy směrem k demokratické společnosti a osobní svobodě. Nicméně Čínský trh se svým vlivem je dnes velmi velký, pro mnoho výrobců klíčový a tak dost možná může Android ztratit velkou část svého vlivu, protože by u „čínského“ systému rozhodně nezůstal jen HUAWEI a tahle jeho „čínská“ konkurence kromě čínského trhu proniknout i do dalších částí světa. Ano, je to běh na dlouhou trať, ale vzhledem k možnostem Huawei i dalších čínských výrobců, bych to rozhodně nepodceňoval …
Bude tedy tohle ta změna, která již ustálený mobilní trh s dominantními prvky bude měnit, byť není jasné, zda k lepšímu, či horšímu?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|