Další pokračování schvalovacího procesu OOXML za ISO standard - Microsoft se stále snaží.
Nedávno jste se mohli dočíst, jaké nechutnosti provázejí schvalovací proces formátu OOXML společnosti Microsoft za ISO standard. Jak jistě víte, stanovisko ČR a potažmo celé ISO k OOXML bylo "Ne s připomínkami". To znamená, že společnost Microsoft má nyní čas k zapracování připomínek tak, aby při dalším zasedání mohl být formát schválen jako ISO norma. Toto se ovšem může stát jen v případě, že připomínky budou uspokojivě zapracovány, o čemž rozhodne další hlasování.
Ředitel společnosti Bluepoint Solutions a předseda sdružení pro výzkum a podporu opensource (OSS), pan Filip Molčan, který je zároveň členem příslušné komise, na svém blogu přináší zajímavý pohled do zákulisí probíhajících jednání na ČNI, jichž je sám účasten. Ukazuje se, že český normalizační institut je velmi kriticky podfinancován. V Příslušné komisi sice sedí odborníci na slovo vzatí, nicméně práce v komisi je jaksi jejich "dobrovolným" koníčkem, který vykonávají při svém normálním zaměstnání a mnohdy si dokonce musí platit náklady s prací v komisi spojené. Zde se také naplno ukazuje neskutečný podraz, který společnost Microsoft prosazováním tzv. zrychleného řízení udělala.
Tito lidé musejí ve svém volném čase znovu přelouskat v kriticky krátké době plných 6000 stran specifikace OOXML, což je fyzicky nemožné. Takováto taktika je zcela běžná v USA, kde, nechce-li v právním sporu jedna strana poskytnou protistraně povinné informace, odevzdá tyto informace spolu s tisíci dalšími, aby protivník nebyl schopen cokoli najít. Na jednání ČNI vystoupil také představitel společnosti Microsoft, který komisi informoval o průběhu zapracování připomínek. Všechny připomínky ISO označil za kosmetické - typu překlepy, špatně označené odstavce, což je prokazatelná nepravda. Je opravdu vidět, že tlačenka pokračuje, a spolu s naprosto tristní situací na ČNI povede jistě pro Microsoft do zdárného konce - může to v naší republice někoho překvapit?
Originální článek naleznete na blogu Filipa Molčana zde.
|