Možná velmi důležitý precedens a velké varování pro spoustu webů a serverů v celé zemi.
Absurdní a potenciálně se značným dopadem. Takové je definitivní rozhodnutí českých soudů v případu "libereckého piráta", který provozoval stránku s odkazy na přímé shlédnutí několika tisíc filmů.
Nejednalo se o stránku, která by přímo nabízela samotná díla ke stažení, nebo byla nahrána přímo na daném serveru. Stránka jen odkazovala odkazy a takzvaná embedovaná videa z jiných serverů. Podle Libereckého soudu však i tak provozovatel webu porušil zákon. Rozsudek navíc potvrdil i Nejvyšší soud a nakonec jej potvrdil i Ústavní soud, čímž definitivně případ skončil.
Podle soudů provozovatel vědomě nabízel nelegálně autorsky chráněná díla, na čemž samozřejmě vydělával (jak z reklamy, tak z prémiových účtů). Právě to, že tak činil vědomě a s cílem vydělat, pravděpodobně provozovateli značně uškodilo v očích soudců. Podle soudů, totiž provozovatel svých počítačových dovedností užil zákonem zakázaným způsobem, a to ve značném rozsahu. Ze všech uvedených důvodů se jedná o kriminální čin, na nějž je nezbytné použít prostředky trestního práva, včetně trestní represe. Trest, kterou byla 5-ti měsíční podmínka, však pirátovi prominula Amnestie. Nyní se bude jednat o náhradě škody, kterou požaduje protipirátská unie. Z původně vyčíslená škoda v mnoha desítkách milionů korun však byla snížena na současné 4 miliony. Díky rozsudku o porušení zákona je provozovatel v nevýhodné pozici při řízení o náhradě škody a pravděpodobně bude něco muset zaplatit.
Až dosud jsme měli všichni za to, že abychom porušili zákon o sdílení autorsky chráněných děl, museli jsme je fyzicky buď nabízet, nebo je mít na vlastním serveru uložená apod. Podle nové rozsudku to však vypadá, že jen samotným odkazem, pokud vědomě odkazujeme na chráněné dílo, porušujeme zákon, tím spíše, když na tom vyděláváme například umístěnou reklamou nebo prodejem tzv. prémiových účtů pro rychlejší stahování, či lepší kvalitu přenosu apod. To je velmi důležité pro provozovatele mnoha webů a internetových fór a dost pravděpodobně to vyvolá další vlnu žalob hlavně od majitelů práv a protipirástké unie.
Je otázka, zda soudy budou rozhodovat různě v případech, kdy se bude jednat o provozovatele serveru, který poskytuje odkazy a embedovaná videa a vydělává na tom, nebo o provozovatele serveru nabízející to samé, ale bez reklamy, či jiných způsobů vlastního obohacení. Upřímně, ten první, včetně odsouzeného piráta z Liberce, skutečně naplňuje definici pirátství, protože vydělává na díle někoho jiného bez jeho vědomí. Ten druhý ale rozhodně definici pirátství nenaplňuje, ačkoliv se zcela určitě pohybuje na dost tenké ledě a je otázka zda by majitel práv nebo samotného obsahu s jeho počínáním souhlasil.
Jsem moc zvědav, jak na to některé české weby, fóra a úložny zareagují. Pokud vůbec.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|