Strana 1 z 2
- DDWorld v akci: 6 hodinový vytrvalostní závod v Live for Speed začíná dnes s naší účastí!
Protože máme rádi kvalitní hry a kvalitní multiplayerové klání, neodolali jsme a zúčastníme se vytrvalostní závodní série „KOVODEMONT Endurance 2011“, která čítá celkem čtyři šestihodinové závodní podniky. Závodí se v herním PC simulátoru Life for Speed. A budete mít možnost sledovat tento závod online.
Life for Speed
Je nezávislá hra, která nabízí realistické závodění s mnoha různými auty na zajímavých tratích. A to se vším, co k reálnému závodění patří s podrobnými možnosti změn nastavení auta, vlivem opotřebení a teplot pneumatik, s modelem poškození a vlivem povětrnostních podmínek. Propracovaná hra má vymakaný online systém, který zaznamenává veškeré vaše výsledky (roky před tím, než to nabídly komerční hry). Hlavní důraz je ale kladen na možnosti multiplayeru a pořádání jednotlivých závodů i celých sérií.
Hra je distribuována online. Základní DEMO verze nabízí možnost vyzkoušet si základní možnosti hry zcela zdarma. Plnou verzi si ale musíte aktivovat zakoupením licence. Hra se musí vždy online aktivovat (opět systém, který dnes přebírají mnohé velké komerční hry a který se najednou zdá divný).
Osobně jsem ještě neměl možnost se nějakého velkého LFS závodu zúčastnit a plnou licenci mám teprve chvíli. Nicméně na první závod jsme připraveni a v závodě budeme mít rovnou dvojitou účast. První závod nás zavede na trať Fern Bay Black, které se pojede proti směru. Délka členité trati je 6,6km a v den závodu bude nastaven vítr, který mnoho ovlivňuje.
(Nejdůležitější je pořádně rychlé pruhy a vlastní skin)
Účastníci tohoto šampionátu si mohli zvolit ze tří různých aut. Modelu FXR, který má pohon 4x4 a 2l přeplňovaný čtyřválcový motor, výkon 490 koní při suché váze 1120kg. K ní se ale připočítává vždy ke každému autu ještě váha řidiče (standardních 70kg, ale můžete si do auta posadit až další 4 pasažéry, pokud je kam, což samozřejmě změní hmotnosti i celkové jízdní vlastnosti) a váha paliva (zhruba 1l=1%=0,75kg). Výhodou tohoto modelu je agilita, nízká spotřeba (i o 1% paliva na kolo méně) a přerušované zapalování, kdy nemusíte při řazení pouštět plyn. Nevýhodou je vyšší hmotnost, malý rozsah otáček motoru a je celkově pomalejší než obě dvě další možnosti a při vyrovnaně rychlých jezdcích na jedno kolo na méně členité trati nemáte šanci FZR nebo XRR porazit. Nevýhodou je také náchylnost k převrácení při jízdě přes některé obrubníky, ale celkově se snadno ovládá a je ideální na vytrvalostní závody.
(FXR)
Další možností je moderní FZR (podobné 911) s náhonem na zadní kola s výkonem také 490 koní, ale s 3,6l šestiválcový motor a váhou 1100kg. Výhodou tohoto modelu je rychlost a ovládání, je ovšem náročnější (fyzicky) na řízení a musíte pouštět plyn při řazení nahoru, nebo zničíte spojku. Nevýhodou je i fakt, že pokud vyjedete do kačírku, tak se z něho většinou nedostanete. Má také vysokou spotřebu a musíte vzít více paliva. Ale je ze všech tří pravděpodobně nejrychlejší.
(FZR)
Třetí možností je poněkud archaicky vypadající XRR. Zadní náhon, 2l motor s přeplňováním, výkonem taktéž 490 koní (stejný jako u FXR) a váhou 1100kg. Spotřeba je podobná jako u modelu FXR. Je celkově rychlejší než FXR, ale vyžaduje velmi přesný jízdní styl a je také náchylné na převrácení při jízdě přes některé obrubníky.
(XRR)
Nicméně je důležité říci, že celý šampionát se jede ve specifikaci omezení na třídu GT2. Všem autům je tak přiškrcen výkon. FXR má restriktor sání na 23%, to znamená ze 490 jen 367 koní při 6182ot. Model FZR má 20%, což v jeho případě znamená 353 koní při 7604 ot. Pro XRR pak je restriktor ve výši 24% a to znamená ze 490 koní jen 362 koní.
(jedno z mnoha nastavení)
Alfou a omegou je však nastavení auta. U této hry ovlivňují maličkosti všechno a nastavit se dá všechno do nejmenších podrobností. Nejen že musíte auto nastavit tak, aby bylo ideálně rychlé a stabilní, ale musíte také nastavit věci tak, abyste udržovali ideální teploty na pneumatikách, jejich opotřebení a do úvahy musíte brát i vliv větru, úbytku paliva a tedy hmotnosti a tak dále.
(malá ukázka zlomku online systému)
Musíte také zvolit vhodnou strategii zastávek v boxech s doplněním paliva a výměnnou pneumatik. Závody se v tomto případě jedou na 6 hodin, což konkrétně na tomto okruhu znamená něco kolem 150 kol a tedy něco kolem 1000 závodních kilometrů. Jede se na teamy a může se střídat během závodu několik jezdců (hra s tím technicky přímo počítá). Ale samozřejmě největší tvrďáci jezdí sami a závod si tak zkazí případně také sami :).
|