Microsoft s Windows 10 cílí i na hráče. Windows 10 bude i na XBOX One a MS je bude propojovat.
AMD s API MANTLE nám rozjelo nebývalý vývoj na poli API a hlavně diskusi kolem toho, proč se vícejádrové procesory a grafiky doteď nechávaly nejen nevyužité, ale doslova se plácalo jejich potenciálem. AMD se svými partnery díky MANTLE všem ukázalo, jak velké jsou rezervy v něčem tak základním, jako je API. Microsoft byl nucen přiznat po letech, že DirectX už dávno nevyvíjí, a že jeho DX11 má do efektivního API hodně daleko. API MANTLE jej postrčilo k nutnému vývoji a nejen to, protože Microsoft ve skutečnosti celou řadu věcí, směrů vývoje, nápadů a technických řešení z API MANTLE převzal a zapracoval do DX. Podobně na tom je ale i otevřený standard OpenGL, který taktéž trpěl zastaralostí a neefektivitou a ten dokonce byl úplně ukončen a odpískán a právě MANTLE slouží přímo jako technický základ pro nový API VULKAN, který OpenGL jako otevřené API nahradí. Fakticky je tak API VULKAN otevřenou verzí API MANTLE, které samo o sobě bylo odsunuto do pozadí, nebude nadále součástí nových her, ale bude interní zálohou AMD a vybraných partnerů pro testování nových věcí na poli API, které by se pak do VULKAN nebo i DX mohly případně dostat. Každopádně na VULKAN si ještě chvíli počkáme, zato DirectX12 (jen pro Windows 10) už je tady.
Jak už od nás víte, v současnosti žádná grafická karta plně DirectX12 neumí. U všech grafik je podpora jen částečná, nicméně obecně jsou na tom trochu lépe grafiky AMD Radeon, které základní DX12 podporují (DX12 FL 11_1) podporují už od HD 7000 série. U konkurenčních NV grafik je podpora DX12 až od současné GTX 900 řady. Starší generace sice pod DX12 mohou jet také, ale nebudou umět jejich výhod využívat. Bohužel plné podpory DX12 se netěší žádná ze současných grafik, kdy třeba NV sice mají DX12 FL 12_1 (neplést s DX12.1), ale zase neumí spoustu technologií a celkově mají jen TIER2 skupinu. To AMD pak sice má jen DX12 FL12_0 ale zase podporuje i více než je vyžadováno (ale ne přesně tak aby měly DX12_1) a jeho grafiky mají TIER3. Celkově by ale základní věc, tedy snížení zátěže na CPU a využití vícejádrových CPU, mělo fungovat v podstatě u všech grafik, i starších které DX12 (FL11_1) nemají. Rozšířené technologie DX jako lepší správa paměti, lepší využití více GPU a řada dalších technologií související hlavně s optimalizacemi mnoha do dnes výpočetně náročných operací, už bude závislá na podpoře stupně DX12 a TIERu technologií.
Samozřejmě HW podpora DirectX je jedna věc, teď ještě toho vývojáři musí využít. Nutno říci, že díky API MANTLE, zejména ti vývojáři, kteří na API MANTLE spolupracovali, okamžitě DirectX12 přijali za své a pracují s ním od začátku. A zejména tito vývojáři nejhlasitěji mluví i tom, že by co nejdříve rádi dělali už jen DX12 nativní hry bez zpětné kompatibility. Jak rychle se takové hry objeví je otázkou rychlosti rozšíření Windows 10. Z tvůrčího pohledu, kdy dnes hry vznikají multiplatformně, tedy nejčastěji pro nové konzole a PC, je hlavním problémem právě nutnost udržování kompatibility se staršími PC i dvojicí konzol s rozdílnými API. Nové DirectX 12 bude součástí pouze Windows 10. Faktem ale je, že kromě PC se DX12 i Windows 10 dostane i na Xbox One (kde je Radeon GCN DX12 grafika). Jediným problémem je tak SONY, které nechce o využití API DirectX 12 na svém PS4 slyšet, i když technicky to není problém, protože HW je tu hodně podobný tomu v Xbox One. Nicméně nový MS a jeho nová otevřenější politika by možná mohla SONY přesvědčit ke vstřícnosti a zjednodušení pozice pro vývojáře her. Ale to už spekulujeme, i když SONY by se mohla dostat pod tlak vývojářů sama.
Pokud jde o samotné hry, už letos se DirectX12 titulů dočkáme, včetně jednoho nativního, který nic než DX12 mít nebude. Tím bude Fable Legends. Zda se DX12 dostane i do některých velkých letošních titulů není jasné, ale osobně to považuji za hodně pravděpodobné. V roce 2016 už pak DX12 hry budou standardem a s DX12 počítají minimálně tvůrci StarCitizen (pravděpodobně i tvůrci KingDome Come), na DX12 pojede hlavně i nový DeusEx, Mass Effect a tak dále. Dokonce se DX12 podívá i do některých již vydaných her, nebo her které jsou aktuálně bez DX12 v beta verzích, například ARMA 3 nebo DayZ. Každopádně pokud se Windows 10 rozšíří tak rychle, jak se odhaduje, že se rozšíří, tvůrci her možná začnou nativně (bez podpory starších DX či Windows 7/8.1) DX12 používat mnohem dříve, než si někteří myslí. Osobně si myslím, že čím dříve, tím lépe a včera už bylo pozdě. Doufejme, že MS ve vývoji DX zase neusne.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|