Máme potenciálně dobré zprávy! Pro všechny mimo investorů do digitálních měn.
Bublina jménem digitální měny v uplynulých dnech poněkud splaskává. Samozřejmě může jít opět o nějaký normální výkyv před dalším růstem, nicméně jsou to velké výkyvy. BitCoin totiž za jediný den oslabil o více než 500 dolarů, na aktuálních 3000 dolarů, přičemž ale ještě nedávno stále přes 4 tisíce a atakoval 5 tisícovou hranici. Za poklesem stojí fakt, že čínská vláda se rozhodla se na digitální měny více zaměřit. Vadí jí absence kontroly a fakt, že digitální měny jsou ideální nástroj pro praní špinavých peněz a financování nelegálních aktivit. Aktuálně také končí druhá největší čínská Bitcoinová burza, která do konce září přestane úplně obchodovat. Údajně je to ale jen dočasné. Nicméně digitální měny jsou pod tlakem z více stran.
Ač hlavním argumentem jejich nejhlasitějších zastánců je jejich svoboda a nezávislost na klasických bankách a finančnictví, je to poněkud pokrytecký pohled. Bez klasického finančního sektoru by neměly digitální měny žádnou hodnotu a nelákaly by tolik lidí. Navíc do businessu s digitálními měnami naskočili regulérní businessmani, ale i regulérní zločinecké bandy a přes celý systém se perou peníze ve velkém právě kvůli nemožnosti dohledu a kontrol včetně jednoduššího a snáze utajitelného financování nelegálních aktivit. Zkrátka vlády a státy začínají podnikat kroky, kterými by rádi celou tuhle divočinu dostali alespoň trochu pod nějaký dozor a nějaká průhledná pravidla. Není asi žádným překvapením, že je v tom velmi podporuje řada lidí z bankovního sektoru, kdy šéf JP Morgan se pořádně obul do digitálních měn, které označil za velký podvod na lidi. Bankovnímu sektoru vadí hlavně to, že zatímco oni podléhají kontrolám, zákonům, regulacím atd., digitální měny jsou bez jakékoliv kontroly a dohledu, přičemž digitální měny jsou na klasické finance napojeny a hodnota digitální měny je vyjádřena v klasických penězích.
Nicméně myšlenka digitálních měn je v základu zajímavá a tvůrci měly dobré úmysly. Jak už to ale tak bývá, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Osobně také považuji celý nápad za dobrý a jsem jednoznačně pro digitální peníze, nelíbí se mi ale jeho současná podoba, zneužívání a samotná neefektivní „těžba“ a co je kolem toho. A myslím že nikdo trochu rozumný nemůže se současnou podobou světa digitálních měň zcela souhlasit. Je tak samozřejmě na místě uvažovat o nějakém lepším řešení. Mnohé státy i ekonomové tak uvažují o tvorbě nových digitálních měn, které by ale měly pravidla, dozor atd.
Každopádně aktuální situace, pokud bude pokračovat, mohli bychom z toho všichni těžit, pokud jste tedy neinvestovali do digitálních měn a jejich těžby. Aktuálně se totiž propadá nejen BitCoin, ale i Ethereum, které ztratilo více než polovinu hodnoty (ze 400 pod 200 dolarů). S narůstající obtížností těžby a klesající hodnotou tak nejspíše poněkud poklesne zájem o těžení, a tedy o grafické karty, zdroje atd. Snad bychom se tak mohli dočkat konečně běžně v obchodech zase dostupných Radeon RX 570/580 či RX VEGA karet, a to za ceny, které mají oficiálně stát a stejně tak snížení cen konkurenčních GTX grafik, které samozřejmě nedostatek Radeonů také vyhnalo výše. Zatím ale neoslavujte, výkyv je to sice veliký, ale musel by pokračovat a držet se delší čas (týdny), aby se situace znatelně pohnula, nicméně je dost velký na to, aby mohl ovlivnit už teď zájem o karty ze strany těžařů a tedy aktuální situaci v obchodech, kdy by se konečně tak dodávky karet mohly dostat i do našich obchodů a neskončit tak v ruce prvního velkého těžaře, co šel kolem skladu v číně ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|