Skvělé zprávy. Zvrácenost současného světa digitálních měn se dostává pod drobnohled.
Bitcoin se propadl už na 8 tisíc dolarů a o desítky % oslabují i ostatní digitální měny. Jde o důsledek kroků proti šílenému a zvrácenému rozmachu digitálních měn, které nemají žádnou reálnou hodnotu, ale spotřebovávají obrovské zdroje a již negativně ovlivňují řadu lidí a věcí stojící mimo svět kryptoměn. Řada zemí už přišla s konkrétními opatřeními a spousta dalších se je chystá zavést.
Opět je nutné říci, že samotná digitalizace měn není špatným nápadem, současné „provedení“ je ale zločinem proti přírodě i zdravému rozumu. V aktuální podobě nepřinášejí digitální nic dobrého, vyjma zázračného obohacení několika jedinců v podstatě bez práce a zásluh. Naopak sebou nesou obrovská negativa, kolem značné spotřeby zdrojů, podpory a financování zločinů a teroristů a tak dále. Samozřejmě zákony jako vždy reagují na věci se zpožděním, ale dočkali jsme se. V Čině, která byla těžbě digitálních měn zemí zaslíbenou, již zakazují těžbu i obchodování s digitálními měnami, jelikož obrovská spotřeba energie je již neúnosná. K podobným krokům přistupují i v okolních zemích v Asii, snad s výjimkou Japonska. Zejména regulace v Koreji jsou tvrdým opatřením. V některých zemích digitální měny rovnou zakazují, v jiných bude jejich obchodování a držení značně regulováno.
Na západě jsou bohužel s kroky kolem regulace a zákazů digitálních měn pozadu, ale téměř všechny státy chystají opatření proti současné divočině a zvrácenosti. Problémem je také bezpečnost a zabezpečení, kdy nejen snadná zneužitelnost digitálních měn je problémem, zejména pro praní špinavých peněz, ale také zabezpečení samotných měn, kdy nedávno došlo k dalšímu vykradení burzy a nenávratné ztrátě mnoha milionů.
Digitální měny už určitě nikam nezmizí, nicméně je v zájmu všech jim dát pravidla, dát nad ně kontrolu a udělat je nejlépe k něčemu prospěšné. Nejen drancovat zdroje a energie na bezpracné ničím nezasloužené obohacení několika chytráků. Státy tak chystají jak kroky proti současnému stavu, tak se laboruje se vznikem státních digitálních měn s pravidly atd. platící i pro běžné měny, tak aby se digitální měny skutečně staly použitelné pro placení, což nyní v podstatě nejsou z řady důvodů. Fakticky nejsou ani měnami, jak se sice nazývají, ale neplatí pro ně řada věcí, které pro měny jako takové platí. Navíc jako platidlo původně digitální měny vznikaly a chtěly se jím stát.
Každopádně snaha regulovat a zavést pravidla a smysl pro digitální měny není snahou o jejich úplnou likvidaci. Prvotní myšlenka byla v zásadě zajímavá, bohužel provedení v praxi narazilo na lidskou chamtivost a vzalo si největší negativní věci z finančního systému, zneužívání a drancování zdrojů a tyhle věci tvoří současný svět kryptoměn. Digitalizace finančního systému je neoddiskutovatelnou budoucností. Současný stav je však neudržitelný a hodnoty současných kryptoměn neodpovídají realitě, protože reálně jsou a budou vždy 0. Proto současný pokles „hodnot“ není vlastně oslabením, jen doufejme postupným splaskáváním obrovské bubliny, která se kolem digitálních měn vytvořila tím, jak do nich investovali i lidé, kteří jim vlastně vůbec nerozumí a vytvořili z toho tak jedno velké letadlo. Problém je, že digitální měny ovládá úzká skupinka lidí, kteří jsou schopni její hodnotu ovlivnit jakkoliv a samotný vzestup digitálních měn provázely podvody a manipulace.
I současné hodnoty digitálních měn jsou silně přehnané. Bitcoin jako soubor jedniček a nul určitě nemá hodnotu 8 tisíc dolarů a tak dále. Pokles doufejme bude snad pokračovat, čemuž přispějí přísnější a přísnější regulace, které doufejme zlikvidují většinu divokých digitálních farem a digitálních měn, a zavedou nejlépe jednu měnu na stát, ještě lépe jednu společnou pro celý svět se stejnými pravidly pro všechny. Do té doby však budou výkyvy a překotný rozvoj pokračovat. Pokles tedy snad bude pokračovat, dobrou zprávou pro nás je, že se objevují další speciální čipová řešení pro těžbu, které tak dokáží nahradit klasické grafické karty, což by mohlo znamenat jejich lepší dostupnost pro nás ostatní a tak dále.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|