Podvod jménem kryptoměny se připomíná. Krach FTX a škody jsou desítky miliard dolarů.
Jedna z největších hvězd a propagátor světa kryptoměn, dnes už bývalý miliardář Sam Bankman-Fried, ohlásil krach svého impéria a jedné z největších světových burz, FTX. Spekulace na poli podvodu jménem kryptoměny, mu vynesly miliardy. Ještě nedávno měla FTX platforma hodnotu kolem 32 miliard dolarů a jako firma sponzorovala kde co, včetně aktuálně teamu F1 Mercedes a dalších. Burzu podporovali a o peníze na ní hráli velké fondy, investiční správci atd.
Byly tak zde propojené světy kryptoměn a rizikových finančních investic. Byly lákadlem pro mnoho neznalých oveček, malých i velkých investorů, kteří s vidinou pohádkových zisků za nic a bez práce, sypali do fondů podporovaných kryptoměnami, své těžce vydřené reálné peníze. Jenže pak nedávno začaly reálné peníze mít zase cenu. Spolu s přechodem hlavních kryptoměn od systému zvrácené divoké těžby na GPU, zavedením omezení, regulací, či dokonce jejich zákazů, hodnoty kryptoměn a všech rizikových investic šly prudce dolů.
Sam Bankman-Fried, který měl v jednu chvíli majetek za 26 miliard dolarů, se velmi rychle propadl pod 1 miliardu a v tuto chvíli je dost možné, že skončí nakonec v obřích dluzích a ve vězení. FTX je totiž pod vyšetřováním v USA, jak s penězi svých klientů nakládala. Klienti totiž už nějakou dobu neměli přístup ke svým penězům a investicím a docházelo k různým machinacím, ve snaze udržet burzu nad vodou. Problémy naštěstí neustála a nyní vyhlásila v USA bankrot. Firma také působila ve velkém i v Evropě včetně ČR nepřekvapivě s Kyperskou licencí, a okamžitě jí naštěstí byla pozastavena povolení a licence pro působení v EU.
Krach FTX má značný dopad na celý svět kryptoměn, neboť šlo o jednu z největších burz a o jedny z nejznámějších propagátorů celého systému typu letadlo, na čemž jsou investice do kryptoměn dnes založeny. Současně šlo o to úzké propojení s tím nejhorším z klasického finančního systému, tedy rizikovými investicemi. Dopady jsou tak na celý svět kryptoměn, kdy nejde jen o ztrátu desítek miliard dolarů, ale i ztrátu důvěryhodnosti kryptoměn jako celku, což je to jediné, na čem jejich „hodnota“ vlastně stojí, protože žádnou reálnou hodnotu nemají. Ta je, a vždy byla, nulová. Asi nepřekvapí, že sama FTX burza a firma měly vlastní kryptoměnu jménem FTT, jak už to u všech podvodníků v tomto odvětví bývá. Směšné je, že ani ona stále v tuto chvíli nemá hodnotu 0 dolarů. Je na cca 2,5 dolarech, ale před týdnem byla na 25. Na vše jsou nalepeni youtubeři a spameři, kteří neustále hledají nové ovečky k oškubání z řad důvěřivců a nově lákají na propojení s NFT, a slibují zázračná zhodnocení kapitálu atd.
Bude ale určitě ještě nějakou dobu, než se BitCoin a Ethereum propadnou na své reálné hodnoty, které jsou skutečně nula. Samozřejmě jsou velké tlaky, aby tyto neexistující „hodnoty“ zůstaly. Ale krach FTX spolu s ohlášenými přísnými regulacemi a novými pravidly, která se chystají napříč světem pro digitální měny všeho druhu, přispívá k poklesům „hodnot“ současných rádoby digitálních měn už dnes. BitCoin se propadl krátce pod 16 tisíc dolarů, Ethereum k 1100 dolarům. Hluboko pod svými „hodnotami“ z poslední doby. Doufejme, že brzy budeme moci psát o dalších dobrých zprávách, že propad bude dále pokračovat.
Samozřejmě FTX nejsou jediní podvodníci ve světě kryptoměn, jediní obchodníci „s černými tulipány“ a propagátoři systému letadlo, zneužívající jinak zajímavé blockchain technologie. Jsou jen špička ledovce, a nevyhnutelně se jejich místo budou snažit zaujmout jiní. Tohle ale není skutečná digitální měnová budoucnost. Blockchain je současnými digitálními měnami a kryptokleriky jen zneužíván a tady vidíte důsledky. Na druhou stranu velká část těch peněz byly rizikové investice vzniklé z jiných rizikových investic a vytištěných peněz či „vytěžených“ kryptoměn. Nikdy většina těch desítek miliard dolarů vlastně reálně neexistovala. Tyhle a podobné neexistující „peníze“ však vytváří reálné potíže, stojí také z velké části za současnou inflací a světovými problémy. Takže z tohoto pohledu opravdu žádná škoda a doufejme, že podobných krachů bude co nejvíce a trh se tedy vyčistí …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|