EK vyšetřuje ASUS, Philips, STEAM a další z omezování cenové konkurence a regionálních zámků Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 09 February 2017
altI u nás běžné praktiky, které ale mohou být porušením pravidel trhu a to celoevropského (včetně ČR).

 

 

 

 

V rámci evropského trhu, který by měl mít jednotná pravidla a podmínky. A však stále existují případy nestejných přístupů k zákazníkům ve všech zemích. Jinými slovy, v rámci EU si jako zákazník v jedné zemi EU máte pořídit službu/výrobce z jiné země EU a mít stejné podmínky a práva. V praxi ale víme, že to u mnoha věcí rozhodně neplatí. Evropská komise se tak pouští do vyšetřování celé řady výrobců a dvou odvětví.

  • Spotřební elekronika a počítače

Asus, Denon & Marantz, Philips a Pioneer jsou aktuálně v hledáčku EK za to, že tyto firmy údajně omezují možnosti nejen online prodejců v tvorbě jejich vlastních cen. A takto uměle „omezeným“ cenám se pak přizpůsobují i ceny konkurenčních produktů, což ceno-tvorbu a tedy konkurenční prostředí ještě více omezuje.

  • Video hry

EK se ale pustilo i do vyšetřování VALVE a jeho STEAMu, stejně jako do velkých vydavatelů Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax. Zde jí vadí, že některé hry mají omezení je pro konkrétní region a nemůžete si v tom regionu zakoupenou hru zahrát v jiném regionu v rámci EU, což by ale mělo být jasným porušením pravidel evropského trhu.

  • O co tedy jde?

Jestli jsem to správně pochopil, tak v prvním případě EK vadí i u nás hodně rozšířený systém, který řada výrobců používá. Tedy když vyjde nový produkt, výrobce mu stanový oficiální doporučenou cenu, za kterou se má produkt v obchodech prodávat. To je v pořádku, jenže podle EK někteří výrobci tuto cenu určitými tlaky a restrikcemi na obchodníky vyžadují striktně od všech. Prodejci tak nemohou mezi sebou soupeřit a prodávat za méně či za více, jinak by mohly být třeba kráceni na dodávkách produktu ve prospěch konkurenčního prodejce.

Příkladem může být třeba mobilní počítač s doporučenou cenu 19 990 korun. A za tuto cenu v přepočtu nabízený i v dalších zemích EU. Dnes často v českých obchodech vidíme, že tuto doporučenou cenu většina hlavních prodejců (kamenných i online) zcela do halíře dodržuje. Cože je přeci jen divné, protože obchody mají různé marže, různé náklady atd. Některé by si tedy měly dovolit běžně prodávat to zboží levněji, jiní dráže. Tuším, jaké tlaky podle EK jmenovaní výrobci používají na obchodníky, osobně si ale myslím, že je to trochu dvousečná zbraň.

Je asi jasné, že výrobce stanoví u doporučenou cenu vyšší, tak aby všichni byly na maržích spokojeni a zákazníci měli zajištěny všechny služby u všech prodávajících, které výrobce garantuje. V tom může EK vidět rozhodně problém, protože pokud je tato cena vynucována po obchodnících, je to v ne prospěch zákazníka a konkurenčního boje o nejnižší cenu. Na druhou stranu stejná cena neznevýhodňuje obchodníky mezi sebou a umožňuje žít všem – nicméně asi je pravdou, že tento systém více poškozuje koncové zákazníky, protože neumožňuje nakoupit právě za maximální možnou nejnižší možnou cenu, danou skutečně trhem, nikoliv plánováním výrobce. Osobně si ale myslím, že by doporučená cena neměla být nijak vynucována. Pokud výrobce stanoví doporučenou cenu, měl by ten produkt za odpovídající cenu dávat i do distribuce všem (a přitom právě v distribuci různými cenami za různá množství vznikají ty nerovnosti mezi obchodníky) a dál už to nechat prostě na trhu. Uvidíme, s jakými závěry EK přijde, každopádně o tom, že až příliš mnoho produktů je prodáváno v mnoha obchodech za identickou cenu, je problém, protože ano, je to omezení konkurence a zejména proto, že i konkurenční výrobci a jejich výrobky se pak právě této „pevné“ ceně přizpůsobí a zákazník tak ve výsledku zaplatí více za všechno.

V druhém případě ohledně vyšetřování herní distribuce STEAM a herních vydavatelů je vyšetřování zcela na místě. Regionální zámky jsou problém a jsou znevýhodněním zákazníka. A v rámci společného evropského trhu, ve kterém se nacházíme, nemají existovat. To ale není problém jen her. Problém je to i některých digitálních distribučních služeb a jejich obsahu, jako Netflix apod. Prodejci a vydavatelé her se tímto stylem snaží z trhu, kde vládne velká konkurence, a tedy je tlak na cenu zamezit tomu, aby v těchto zemích nakupovali za nižší ceny i uživatelé z jiných regionů, kde stejná hra nebo jiný obsah stojí více. Každopádně tady jsem na vyšetřování EK ještě více zvědav. Regionální zámky jsou zlo a stejné služby a obsah máme mít k dispozici v celém evropském trhu, protože mají platit pro všechny stejná pravidla. Mimochodem, všem firmám, kterým EK prokáže porušení pravidel hospodářské soutěže, hrozí vysoké pokuty a to až 10% z ročních tržeb.

Jsem hodně zvědav, co to všechno přinese, bohužel EK nestanovila datum, kdy s nějakým verdiktem přijde. Každopádně spíše než u STEAM jsem hodně nespokojen s tím, že v rámci služeb jakou je třeba Netflixu, když si podobnou službu zaplatím v jiné zemi EU (třeba VB nebo Německo), tak tady v ČR nemám k tomu, co jsem si zaplatil přístup v plném rozsahu, ačkoliv jsem si službu pořídil v rámci EU. Nicméně tohle je už trochu jiný problém, ale podle posledních informací se chtějí i na tohle Evropská komise a úřady zaměřit. Tak doufejme, že z toho něco bude …. Poslední podobné vyšetřování dopadlo dobře, od letošního léta budeme za roaming platit v rámci EU nižší ceny, skoro jako bychom byly doma a postupně skončí roaming úplně. Už tak přemýšlím nad tím, že si v některé sousední zemi koupím datově neomezený mobilní internet a budu ho používat v ČR.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shadow R.O.G. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-02-10 00:55:09
avatar
Čo sa napr Asusu týka, tak ma dlhodobo zaráža cena grafík, pričom sa zameriavam hlavne na vyšší segment, až high-end. Pamätám si totožné referenčné grafiky napr Titan, asus bol drahší ako aj povedzme rovnaká karta s označením iného výrobcu a dokonca aj na vyššších továrenských taktoch.

A nereferencie sú cenovo u Asusu žiaľ tiež veľmi drahé, a to už verzie ako strix, ani nehovorím o špeciálnych edíciách ako Matrix, či nejaké výročné modely - Asus Matrix GTX980, čo som pozeral, tak svojho času cenou nabúraval aj lacnejšie nereferencie GTX980Ti iných výrobcov...Príde mi, že MSI, Gigabyte atď sa cenou držia dlhodobo vždy nižšie, pri kvalitatívne podobnom produkte...
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-02-10 02:49:25

"Na druhou stranu stejná cena neznevýhodňuje obchodníky mezi sebou a umožňuje žít všem" - No je to pekná úvaha, zato patrí autorovi pochvala . Ale na takú nemožno ani len pomyslieť, pri zohľadnení situácie na trhu si stačí len správne zodpovedať, jednoduchú otázku
Kto rozhoduje o cene pri situácií, keď je na trhu dokonalá konkurencia ?
neverkill [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-02-10 17:02:18
avatar
Vetsi pruser je ze nadnarodni distributori typu amazon nakupuji od vyrobcu za nizsi ceny nez cz distribuce a parazituji na lokalnich distributorech kteri se jim staraji o marketing produktu. Tuto agendu vidim jako natlak presne takovych skupin.

Doporucena koncova cena je otazka do diskuze. V dobe nulove inflace jsou distributori nuceni neustale snizovat marze. Spousta it zbozi odchazi aktuale na trh v prumeru s 2% z distribuce coz je skoro likvidacni. Maloobchodu vladnou aktualne garaznici kteri pouze preposilaji zbozi primo z distribuce s dalsimi 2% zakaznikum - viz heureka, ty na doporucene ceny serou. Co ma delat treba alza nebo czc v takovy situaci kteri plati temhle parazitum marketing produktu na trhu? Ja osobne znam jedinou vyznamnou it znacku ktera je schopna si doporucene koncove ceny opravdu striktne ohlidat, vsechny ostatni omrdavaj garaznici. Schvalne jestli uhodnete jaka to je

Timto se oklikou vracime k amazonu ktery se jako garaznik oficialne chovat nemuze a doporucene ceny se mu nelibi. Jelikoz maji diky nizsim vstupum vysi rozpeti marze bylo by pro ceske obchodniky jejich zruseni likvidacni.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-02-10 22:38:41

Nielen steam a netflix, aj Spotify a Apple music ma iné správanie v regiónoch a niektoré pesničky si proste chtiac nechtiac človek musí hodiť do telefónu nelegálne kedže "pre vašu krajinu niesú dostupné" ...keď už za niečo človek platí tak nech to má rovnaké nielen v EU ale aj po celom svete ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 596x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 396x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 902x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1175x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1502x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1333x
Komentářů: 6