Oznámená akvizice se asi neuskuteční. Musk už koupit Twitter nechce, ten hrozí žalobou.
Twitter je jednou z hlavních současných komunikačních světových platforem. A tak je naprosto zásadní, aby zůstal maximálně nezávislý a mimo kontrolu jen jednoho jediného člověka. Speciálně člověka typu Musk. Nicméně přesně o ovládnutí Twitteru se snažil Elon Musk, nejbohatší člověk na světě. Nejdříve o tom část vedení firmy nechtěla ani slyšet, pak ovšem převládla chamtivost, protože Musk za Twitter nabídl 44 miliard dolarů (přes 54 dolarů za akcii), na což nakonec většina majitelů Twitteru kývla a rychle se zbavila oponentů, protože lepší nabídku za tuhle síť určitě od nikoho nedostane.
Jenže od uzavření dohody začal dělat Musk potíže. Ostatně téměř všichni, kteří tom trochu rozumí, tak říkají, že přes značný vliv Twitteru jako komunikační světové platformy, není jeho hodnota z pohledu zajímavosti samotné investice a toho co vydělává rozhodně taková, aby stála za ohromných 44 miliard dolarů. Což si dost možná nakonec uvědomil i Musk. Anebo to věděl od začátku, protože jde o známého trolla a manipulátora, který zneužívá svého postavení a své sledovanosti k manipulacím všeho druhu. Včetně akciovým manipulacím, za což už byl v minulosti vyšetřován a potrestán. Každopádně oficiální výmluvou Muska, proč z celého obchodu vycouvat je, že prý falešných aktivních účtů je na síti mnohem více, než udává Twitter oficiálně.
Asi nikdo z nás nepochybuje, že těch falešných účtů je skutečně mnohem více. Ostatně i to, jak Twitter oficiálně udává že zjistil počet falešných účtů (prý jen 5%), je terčem kritiky dlouho. Nemluvě o tom, že sociální sítě jsou v obrovské míře zneužívány dezinformátory a hybridní válkou, takže falešných a jinak závadných účtů bude na sociálních sítí podle mnoha odhadů minimálně 20%. Účtů, které vytváří umělé interakce pak ještě mnohem více. Nicméně ač jde o vysoce závažnou věc, kterou by měly řešit hlavně státy a přímé zákony, jako důvod ukončení samotné akvizice jde jen o zjevnou výmluvu Muska.
Ten sám totiž opakovaně tvrdil, že Twitter nechce vůbec kvůli výdělků, ale kvůli potenciálu a chce z něj právě falešné účty apod. vymýtit a udělat z něj světový prostor pro svobodnou diskusi. Pokud by tedy Musk stál za svými slovy, dávno by těch 44 miliard zaplatil bez ohledu na počet falešných účtů, protože ty by stejně vymýtil. Jenže zjevně za svými slovy moc nestojí a jeho slovo nemá valnou váhu.
Ostatně jeho představy o absolutní svobodě vyjadřování a absolutně svobodné sociální síti, byly terčem oprávněné kritiky, protože jde o blbost z podstaty věci. Ba hůře, jde o absolutní a v důsledku extrémně nebezpečný nesmysl. Absolutní svoboda neexistuje a nesmí existovat. Musk a jemu podobní nechápou, že svoboda má jasné hranice a musí je mít, aby ona svoboda vůbec mohla existovat. Vaše svoboda prostě začíná a končí tam, kde končí a začíná svoboda druhého. A to platí speciálně o vyjadřování, kdy jediná svoboda vyjádření, která existuje a je deklarována některými ústavami, je pouze a výhradně ve vztahu občan vs stát. Neexistuje ale svoboda vyjadřování ve vztahu občan vs občan. Což je dobře a nutností. Protože slova mohou hodně ublížit. Speciálně když jsou falešná a lživá, což vidíme každý den nejen třeba v USA, kde dezinformace ohrožují vlastní demokracii, ale speciálně v Rusku, kde se tak dlouho lhalo, až lidé uvěřili tomu, že Ukrajina je řízena nacisty a dnes rusové fandí zvěrstvům a vraždění Ruské armády na Ukrajině. Muskovo představa absolutní svobodné sociální sítě je extrémně nebezpečný nesmysl, protože by vedl nejen ke zničení svobody, kterou máme, protože nijak neřeší fakt, že mnozí už dnes tu svobodu zneužívají. A je příšerné že takový člověk jako on, jež vůbec nedomýšlí důsledky, má takovou moc a pozici. A byla by tragédie, kdyby Twitter skutečně ovládl.
Abych mu v tomto případě ale úplně nekřivdil, sám Musk nakonec nedávno uznal, že ani pod jeho vedením by Twitter absolutní svobodu vyjadřování vlastně neumožňoval, protože by musel dodržovat zákony ve všech zemích, kde působí a ty výrazně omezují, co můžete říkat. Pravda, ve svobodných demokratických státech mají ta omezení chránit naši svobodu jako jednotlivců a demokracii jako celek, v státech jako Rusko a Čína a jim podobným mají pravidla sítí za cíl chránit vládnoucí diktátory a režim. Takže v tom je rozdíl a nejsou zákony jako zákony ;).
Takže hotovo? Ne tak docela …
- Twitter chce těch 44 miliard dolarů! Bude se soudit?
Pokud tedy Musk ukončí dohodu, musel by zaplatit pokutu 1 miliardu dolarů. Možná tak některé překvapí, že současné vedení Twitteru chce za každou cenu, aby Musk dodržel tu dohodu a chtějí se prodat za těch 44 miliard. Zkrátka chamtivost ve vedení firmy nakonec převládla, kdy vědí dobře, že žádnou podobně vysokou nabídku už nikdy nedostanou. Stejně také dobře vědí, že ta cena je přehnaná.
Twitter stejně jako všechny nejen technologické akcie výrazně oslabil. Posledních mnoho let byly hodnoty akcií taženy nikoliv hodnotou firem, ale většinou jen a pouze tiskem a inflací nových levných peněz (i z záporné úroky). Takže nyní, když se přestává tisknout a peníze zdražují, akcie letí dolů. Aktuálně má Twitter hodnotu kolem 36 dolarů, takže 54 dolarů za akcii, které nabídl Musk je opravdu hodně a budou za to majitelé Twitteru bojovat. Pro Muska je to potenciální problém hlavně v tom smyslu, že to opět vypadá na manipulaci s trhem z jeho strany. Otázkou je, zda ho soud skutečně může dokopat k tomu, aby zaplatil těch 44 miliard dolarů, což ani pro něj nebude úplně snadné, tím spíše, že se mu potápí Tesla, která má velké problémy s kvalitou, a hlavně kvalitnější konkurencí. A tak nad její budoucností v Číně i Evropě visí otazníky.
Stále jde o nebezpečnou situaci. Twitter pod nadvládou Muska, vyhlášeného trolla a manipulátora je hodně špatný a extrémně nebezpečný nápad, který může a bude mít obrovské důsledky pro všechny. Včetně té většiny, která Twitter vůbec nepoužívá. Stále totiž může Twitter ovládnout, nyní tedy s možnou slevou. Nutno ovšem podotknout, že Twitter i další sociální sítě budou mít v Evropě nově významně složitější fungování a budou muset dodržovat nová pravidla, která byla aktuálně schválena. Je pro naše přežití zásadní opravdu začít bojovat proti dezinformacím, které rozmělňují pravdu, rozdělují společnost a ohrožují svobodu a demokracii jako takovou. Jinými slovy Evropa schválila pravidla, která pod vysokými pokutami budou muset sítě dodržovat a jsou často přímo proti tomu, co sliboval a říkal roky Musk. I proto se mu možná vlastně Twitter už ovládnout ani nechce, stál by ho jen hromadu peněz a problémů teď, i v budoucnu …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|