Něco, po čem volám já i mnozí další už dlouho. Jeden obchod s hrami a aplikacemi pro všechny.
Nápad, který rozhodně není nový, myšlenka a řešení, po kterém mnozí voláme roky. Nyní dostal významný hlas. Tim Sweeney, šíf EPIC, která provozu vlastní obchod s hrami, se vyslovil pro zřízení jednotného digitální obchodu pro prodej digitálních kopií her i aplikací pro všechny platformy!
Nápad je to skvělý, bohužel jeho prosazení do reality bude narážet na hodně odporu, zejména ze strany firem, které z exkluzivních platforem těží. Sweeney ovšem tvrdí, že na tom již začali jako EPIC pracovat s některými vydavateli. Osobně se nicméně domnívám, že zejména APPLE, GOOGLE, případně MICROSOFT či NINTENDO se podobnému projektu budou hodně bránit. Chtějí mít vlastní platformy, protože jim to přináší obrovské zisky. Navíc problém je také v tom, že řada her dnes není prakticky prodávána jako produkt, ale jako služba. Takže je nevlastníme, a navíc pokud společnost vypne servery, tak hra jako produkt přestane fungovat.
A má to samozřejmě celou řadu dalších potíží. Faktem ovšem je, že současná situace je neudržitelná, a očividně porušuje řadu práv nás uživatelů. Například fakt, že nám ty digitální kopie her a aplikací nepatří, považuji za velký problém. Ještě větší potíž mám s tím vynuceným často zbytenčným požadavkem připojením k internetu, a to i u her a aplikací, které to ke své základní funkčnosti nepotřebují. Je to jasné omezování uživatelů. Navíc ten problém s tím, když některé hry po ukončení služeb přestanou fungovat, vnímám jako zásadní problém, protože ten produkt prostě přestane fungovat, i když jsme si jej zaplatil. Pak je tu také problém s exkluzivitami, kdy SONY, Nintendo či MS vydávají některé hry na své platformy, čímž přímo omezují konkurenci a hlavně uživatele, i když technicky neexistuje důvod, proč by daná hra měla být omezená jen na jedno dané zařízení a platformu.
Zkrátka je tu řada věcí, které je třeba řešit. A bohužel pochybuji, že má Sweeney a EPIC takovou sílu, to vyřešit. Myšlenka jednotného obchodu je také zajímavá a určitě by mnoho potěšila, nicméně nebylo by to také omezení konkurence? Je to jako kdyby skončili všechny značky supermarketů a zůstala jen jedna. To by nemělo na ceny pozitivní vliv. Podle mě by lepší cestou nebyl jednotný obchod, ale jednoduše by bylo zákonem nařízení, že všechny hry a aplikace by museli být nabízeny přes všechny obchody a distribuční služby. A zákazník měl právo si vybrat dle ceny apod., tak by spolu služby soupeřili. Jednotná služba a obchod by fungoval jen jako záloha, aby po případném úpadku jednoho distributora, aplikace fungovaly dál.
Současně je podle mě nutné zajistit, aby bylo nařízeno, že není nutné využívat online služeb a hry a aplikace fungovaly vždy i po ukončení online podpory atd. Současně je nutné zakázat exkluzivitu platforem a tedy omezování uživatelů i tvůrců her. Tedy Nintendo, SONY, MICROSOFT atd. by musely vydávat hry na všechny platformy. A zákazník si může vybrat, na jakém zařízení to bude používat. Google a jeho ANDROID, a APPLE a jeho iOS musí fungovat jako otevřené platformy podobně jako MS Windows - neexistuje blokování a schvalování aplikací a toho, co můžu a nemůžu na své zařízení instalovat jako jeho majitel a uživatel. Většina těch věcí ale dobrovolně prostě nepůjde. Budou muset zasáhnout jednotlivé státy, případně v našem případě tedy EU a nařídit tyhle věci ze zákona. Byla by to ale revoluce.
Každopádně současný stav věcí v mnoha případech přímo i nepřímo porušuje práva uživatelů a zákazníků a poškozuje nás na mnoha úrovních. Jednotný univerzální digitální obchod je dobrá myšlenka, ale není dokonalé. Ovšem celkově je dobře, že EPIC uvažuje tímto směrem. Na druhou stranu bez zásahu úřadů a pořádných zákonů a nařízení to nepůjde. A vzhledem k tomu, kolik peněz současný stav věcí přináší exkluzivním platformám, budou se jejich provozovatelé jistě jakékoliv změně tvrdě bránit …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|