Nemáte Facebook? Přesto se váš kontakt mohl dostat do rukou nepovolaným osobám.
Společnost Facebook své uživatele po celém světě varuje, že kvůli chybě mohli některé citlivější údaje, které jste zveřejňovat nechtěli, dostat do rukou i cizím osobám. Facebook prý kvůli problému varoval i regulátory v EU a v Americe a údajně by tímto problémem mělo být postiženo několik milionu lidí.
Celá věc se ale záhy ukázala jako mnohem vážnější a FACEBOOK se jí snažil zakamuflovat do přijatelnějšího vyjádření. Při zkoumání vyjádření se tak nějak přišlo na fakt, že některé z možných uniklých údajů neměl Facebook právo vůbec shromaždovat, natož předávat dál. A co je horší, týkají se i lidí, kteří na Facebooku žádný profil nemají, ale k jejich datům se mohla služba dostat prostřednictvím dat jiných uživatelů apod. Celý problém se týká možnosti nahrávat kontakty na profil z mobilního telefonu a propojení facebooku s vaším telefonem apod., což jsou služby a funkce hojně propagované nejen Facebookem samotným. Facebook tak jednoduše uchovával i informace, které uchovávat neměl a dál je navíc přeposílal v exportech kontaktů, v podstatě komukoliv. V jak velkém množství ale sděleno nebylo.
Problém se samozřejmě bude řešit, ale škoda se již stala. Nutno říci, že obrana proti podobným věcem v podstatě neexistuje. Služby typu Facebook se sice tváří, že nesbírají data o uživatelích včetně jejich okolí, které služby dané služby ani nepoužívá, ale všichni víme, že to není pravda. Samozřejmě je poskytují dál, nejen pro své účely hlavně pokud jde o přesnější cílení reklam a nabídek, ale prodej dat uživatelů, emailů a telefonních čísel je dobrý business a Facebook je zlatý grál sběračů dat. Jedinou obranou proti podobným únikům, je v podstatě neexistovat ... vyhýbat se moderním technologiím, hlavně lidem s Facebookem, protože jak vidíte, nemusíte ani Facebook mít a můžete na něm byť skrytě být díky svým známým i neznámým. Že je to v praxi docela neproveditelné, se asi shodneme.
Jedinou možností je tak při používání Facebooku a podobných "soukromých" služeb používat zdravý rozum ..... teď jsem asi část čtenářů pobavil a smích slyším až sem. Nelze nevidět tu absurdní situaci, dovolávat se zdravého rozumu v současné stádovité konzumní společnosti, kdy Facebook je přímo její výkladní skříní a ukázkou bezmezné pitomosti zahrávání si s vlastními osobními údaji včetně svého pohybu.
Pravdou také je, že Facebook není zdaleka jedinou platformou, poskytující vaše emailové kontakty a telefonní čísla. Většina z nás je už dávno zanesena v databankách všemožných společností, šířící se dál a dál. Takže snad jedinou obranou je tradiční slovíčko "ne" - odmítání výhodných nabídek telefonních i emailových trollů - ne, nechcete ty vyhrané miliony na Kajmanech. Ne, nechcete poslat 1000 dolarů mladým podnikatelům v Kongu a už vůbec nechcete zaručené hubnoucí pilulky z Guatemaly.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|