V mnoha zemích se Open Source zavádí do státní správy, kde přináší podstatné snížení nákladů, což je aktuální téma na celém světě …
Finanční krize má zdá se značný vliv i na vývoj na poli softwaru. Spousta států je nucena šetřit a tak přichází na řadu i úspory ve státní správě. Na tom bude nejvíce trati Microsoft, který získával na státních i firemních zakázkách desítky miliard dolarů a tvoří drtivou většinu jeho příjmů.
Pokořitelem je Open Source a to jak operační systémy na bázi Linuxu, tak jednotlivé aplikace. Jejich hlavní výhoda je, že pořizovací náklady jsou výrazně nižší, přičemž náklady na údržbu jsou v nejhorším případě stejné, jako u Microsoft Windows. Platformu Linux totiž využívá a nabízí řada velkých společností. Ti, kteří Open Source využili, mluví o tom, že není při běžném používání mezi softwarem Microsoft a OpenSource velký rozdíl. Nutno říci, že úspěch Microsoftu je dán hlavně leností uživatelů, kteří neradi zkouší něco nového a je pravdou, že OpenSource dnes rozhodně funkčně nehraje druhé housle. Současná krize může ale mnoho dříve líných lidí přesvědčit k vyzkoušení něčeho nového. Tím stimulem budou právě peníze.
Mnoho státních institucí po celém světě přechází na Open Source a sami pak dokládají výrazné ušetření financí. Pokud bychom se podívali do našich luhů a hájů, tak bohužel. Šetřit se státní správa teprve učí. Bohužel zejména v krajích bude nějaké šetření obtížně prosaditelné, kvůli tomu, že pojem šetřit a správě hospodařit, je pro nové vedení Krajů zcela cizím pojmem. Že státní i Krajská správa je rozhodně místem, kde nám všem utíkají nemalé prostředky je věc známá, bohužel současné politické prostředí neslibuje ve většině oblastí změnu k lepšímu. Bohužel nemluvíme o nijak malých částkách, obnova a údržba IT vybavení stojí stovky až miliardy korun ročně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|