Co je na internetu to je tam na vždy? Tak podle Evropského soudu tomu tak být nemá.
Evropský soud vynesl další z rozhodnutí, které může výrazně ovlivnit nejen původního stěžovatele, ale i všechny okolo. Nově by totiž Google měl z vyhledavače mazat všechno, co se vám nemusí líbit a týká se vaší osoby. Podmět k tomu budete moci dát klidně sami. Google totiž podle Evropského soudu musí dodržovat pravidla o ochraně osobnosti a v případě žádostí musí posoudit, zda informace obsažené ve vyhledavači jsou v rovnováze mezi veřejným zájmem o svobodném přístupu k informacím a právem dotčené osoby na soukromí.
Jako základ rozhodnutí byl použit spor Maria Gonzálese ze Španělska, který se před lety dostal do problémů, jež vyústily v dražbu jeho zabaveného majetku a značné dluhy. Nicméně dnes už jsou všechny dluhy uhrazeny, přesto ve vyhledavači samozřejmě informace o tehdejších problémech zůstaly. Dotyčný byl pravděpodobně ve svém oboru dost znám. Pan Gonzáles po Google tedy požadoval výmaz z vyhledavače, aby stránky o jeho minulosti nebyly nadále přes Google dohledatelné. Google se samozřejmě bránil. Evropský soud tak udělal pořádek a nyní bude praxe v Evropě (tedy i v ČR), takováto:
1, Provozovatel vyhledavače (nejen Google) musí zajistit právo na soukromí a ochranu osobních údajů i když pracuje s informacemi a zdroji třetích stran.
2, Pokud provozovatel vyhledavače (tedy nejen Google) má pobočku v daném Evropském státě, ve kterém platí Evropské právo, musí se řídit Evropským právem. Tedy i tímto novým nařízením.
3, Provozovatel vyhledavače musí mazat odkazy na weby třetích stran, které obsahují jména a údaje týkající se osoby, která si nepřeje být v odkazech zmiňována.
4, Požadavek musí provozovatel spravedlivě posoudit v rovnováze mezi veřejným zájmem a právem na soukromí. Právo na soukromí má samozřejmě většinou přednost.
Google, a samozřejmě nejen on, v podstatě se to totiž týká každého vyhledavače a dost možná i nejen vyhledavačů ale i samotných webů, které informace poskytují, tak nově bude muset zcela určitě mazat značné množství odkazů z minulosti. Lze předpokládat, že se v Evropě s podobnými žádostmi zvedne vlna. Spousta lidí má samozřejmě zájem, aby se o jejich minulosti a aktivitách nevědělo. Pravdou ale je, že spousta lidí je také v různých zdrojích uváděna proti své vůli aniž by udělali něco špatného a neměli možnost jak proti tomu jednat. Nyní tedy alespoň v Evropě bude možnost dovolání.
Pro Google (i další) to samozřejmě bude znamenat nemalé starosti, protože bude muset zasahovat do indexu vyhledavače. Každopádně pokud chcete nechat něco vymazat z Google o sobě, mělo by tedy stačit podat si žádost s konkrétními požadavky, Google ji bude muset přezkoumat, pokud vyhoví fajn, pokud ne, můžete se obrátit na soud, který vám pak pravděpodobně vyhoví a přikáže Googlu informace vymazat protože máte právo na ochranu svého soukromí.
Co tomu říkáte?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|