Boj proti počítačovému pirátství stále pokračuje. Změny na tomto poli chystá i Google.
Mnozí se podivují nad nelogičností soudních rozsudků nad provozovateli The Pirate Bay, kteří jen odkazují na torrenty, když Google dělá vlastně to samé. Navíc na mnoha stránkách s Warezem se vyskytují Google reklamy, generující provozovatelům stránek nemalé příjmy, nemluvě o tom, že i Google na Warezu tímto způsobem vydělává. Proto se Google rozhodl, že od nového roku uvede do praxe několik změn.
- Odstranění Warezu z našeptávače a automatického dokončování
První změnou bude odstranění výrazů, odkazují na stahování, Warez, či Torrent ve spojení s autorsky chráněnými díly. Nicméně toto odstranění se týká jen našeptavače a nikoliv samotného vyhledavače. Google také tento princip nezavede plošně, protože nechce omezit služby, firmy i jednotlivce, kteří legální stahování a využívání P2P používají.
- Žádná Google adsence reklama na Warez stránkách
Výrazně nepříjemnější bude pro mnohé provozovatele úprava pravidel Google Adsence reklamy. Na stránkách odkazující na nelegální stahování autorsky chráněných děl již nebude dále možné touto cestou vydělávat. A protože je to často je to často jediný a velmi významný zdroj příjmů pro provozovatele takových stránek, je to velmi účinné opatření.
- Zpřísnění ochrany autorsky chráněných děl ve službách Google
Google ale zatím nechystá opatření v podobě blokace stránek s Warezem. Nicméně plánuje ve vyhledávání autorsky chráněných děl upřednostňovat krátké ukázky legálního obsahu. Stejně tak ve svých službách bude ještě přísněji hlídat, aby nedocházelo k porušování autorských práv. To se například týká videí a hudby šířené po Youtube apod.
- Vydavatelům se to zdá málo a není to jediné opatření proti pirátům
Vydavatelé a nahrávacím společnostem se ale kroky Google zdají nedostatečné. Vítají sice, že se Google trochu angažuje, ale chtějí mnohem více. Nemohou se smířit s tím, že Google jako vyhledavač nadále bude odkazovat na nelegální zdroje autorsky chráněných děl.
Není to ale jediné opatření, které proti pirátství vstoupí v platnost. Před nedávnem byla v EU schválena těsnou většinou kontroverzní úmluva ACTA, která ale zatím nevstoupila v platnost, protože ji musí schválit jednotlivé parlamenty všech zemí.
ACTA dohoda ale obsahuje některé velmi kontroverzní ustanovení, a mezi ty nejkontroverznější patří možnost úřadů prohledávat váš PC a další zařízení při vstupu na území daného státu, a pátrat po tom, co máte na discích a zda neobsahují nelegální kopie autorsky chráněných děl.
Bohužel všechna tato opatření, ač se vydavatelům zdají určitě právem nedostatečná, protože pirátství je skutečně problém, neřeší ale hlavní problém. Tím je, že značná část zejména mladších uživatelů vůbec nevidí nic špatného na stahování a zadarmo užívání autorsky chráněných děl. Opatření také neřeší fakt, že v mnoha případech jsou vydavatelé a ochranné svazy vlastně jen paraziti, kteří parazitují na dílech jiných a prodražují je tak všem. Jinými slovy, opatření, která vstupují v platnost, postihují stále jednostranně hlavně uživatele děl a ne vydavatele. Uživatel a vydavatel nemají rovnocenné pozice a práva, a to je něco, co se stále nedaří řešit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|