Společnosti IBM, Unbuntu, Novell a Red Hat se pokusí vytlačit Microsoft Windows z firemních notebooků a počítačů. Počítače bez Windows?
Pokud je zde někdo, kdo dosti výrazně může ohrozit Microsoft na poli operačních systémů, pak je to právě IBM a trio společností, kteří jsou ikonami Linuxového světa. Do této doby však jejich činnost byla na hony vzdálena tomu, jak marketingově a jinak tlačil Microsoft své Windows. Nicméně zdá se, že klidné doby Microsoftu skončily.
Už pár měsíců stoupá u Microsoftu nervozita kvůli rozmachu levných malých notebooků a počítačů, kde se ve větší míře usidlují operační systému Linux. Jinak ačkoli mezi běžnými uživateli můžeme považovat Windows Vista za úspěšný - ostatně, který operační systém se za rok rozšířil z 0 na sto milionů počítačů, ve firemní sféře je jeho přijetí velmi chladné. Nejde ani tak o samotné Windows Vista jako o fakt, že pro většinu firemních počítačů nepřináší upgrade na Vista nic, kvůli čemu by se společnostem vyplatilo investovat miliony. Navíc už všichni vědí, že časový úsek mezi Vista a novou verzí Windows bude podstatně kratší než mezi XP a Vista. Už v roce 2009-2010 mají nová Windows vyjít a tak je poměrně zbytečné se ve firemní sféře Vistou vůbec zabývat.
Právě do firem se chystá IBM s partnery prosadit se svým kompletním počítačovým řešením a softwarem na bázi Linuxu. Firmy by se tak mohly obejít bez softwaru společnosti Microsoft. Že by o takovou alternativu mohl být celkem slušný zájem, se není třeba dohadovat. V současnosti je totiž tato alternativa sice známa ale trochu v pozadí, protože přeci jen zde nebyl nikdo až tak silný jako Microsoft, kdo by Linux prosazoval a podporoval. Pokud se do toho ale opře IBM a spol. mohlo by se mnohé změnit. Zejména na mnohých mobilních počítačích, kam se úspěšně dnes v mnoha případech cpe zbytečně Windows Vista, kterou ale stejně v práci nikdo nepotřebuje, by se Linux systémy mohly úspěšně adaptovat. Samozřejmě pokud mluvíme o firemní sféře, je to všechno ještě o financích, servisní podpoře a administrace sítě s těmito systémy. Každopádně, si myslím, že poklidné vegetování společnosti Microsoft skončilo a dost dobře tohle může být začátek postupného snižování podílu operačních systémů Windows. Ono co si budeme povídat, bylo by na čase. I když Windows mnozí spokojeně využíváme, nebylo by na škodu, kdyby někdo přehodil výhybku a trochu nás probral z letargie, Windows totiž většina z nás používá jen ze zvyku i v těch případech, kdy vlastně není nutný a dost možná je i horší alternativou. Samozřejmě jsou ale i případy, kdy prostě nemáme na výběr - například zde není jiná herní platforma.
Zdroj: Inquirer
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|