Mysleli jste, že zapnutím Inkognito režimu v Chrome není vaše činnost sledována? Omyl.
Anonymní režim Inkognito v nejpopulárnějším prohlížeči současnosti, Google Chome, není anonymní. Firma sice vyloženě nelže v jeho popisu, současně v něm ale neříká vše. A tak prokazatelně uvádí mnohé neinformované uživatele v omyl. Inkognito režim prohlížeče Chrome má sloužit tak, aby uživatelé mohli procházet internetové stránky bez ukládání historie, cookies a dalších informací. Nicméně pokud si myslíte, že tím jste anonymní a Google a třetí strany vaši činnost prohlížení nezaznamená, tak jste na omylu.
Asi vás tedy nepřekvapí, že někteří uživatelé si tohle nenechali líbit. V USA byl Google žalován a požadované odškodnění bylo 5 miliard dolarů. Firma se sice snažila všemi prostředky soudnímu sporu zabránit a nechat žalobu shodit ze stolu, ale neúspěšně. Naopak reálně hrozilo, že by soud proběhl s negativním výsledkem pro Google. A rozsudek by navíc mohl sloužit jako precedent a návod pro další podobné spory nejen proti Google.
Google tak podle všeho přistoupil na mimosoudní dohodu. Nevíme, kolik z těch požadovaných 5 miliard dolarů odškodnění vyplatí, ale nepochybně půjde o velmi významnou částku. Vyrovnání sice musí odsouhlasit i soud, ale v tuto chvíli to bohužel vypadá, že jej posvětí. Soudu, a hlavně soudního rozhodnutí se tak pravděpodobně nedočkáme. To je škoda, protože nějaký soudní rozsudek v podobném případu by byl velmi žádoucí. Což samozřejmě není žádoucí pro firmu jako je Google.
Pravděpodobně také dojde k nějakým dalším změnám v inkognito režimu. Zatím firma upravila alespoň popis Inkognito režimu a přidala tam varování, že vaše aktivita je vlastně nadále sledována a zaznamenávána nejen službami Google, ale i třetími stranami. Jinými slovy, jediné, co Inkognito režim Chromě dělá, že dočasně vypne zaznamenávání historie, ukládání cookies a formulářů do vašeho systému. To je všechno. Nazvat tohle anonymním režimem, natož Inkognito, je tedy velmi zavádějící. Otázkou je, zda má Google nějaký zájem či možnost skutečně bránit sledování a zaznamenávání vaší činnosti v prohlížení webu atd. Každopádně dosavadní výklad a definice jeho Inkognito režimu jej na té soudní dohodě stála minimálně stovky milionů dolarů, možná až jednotky miliard. I tak se mu to samozřejmě vyplatí, pokud se tedy neobjeví nějaká další žaloba. Osobně si myslím, že však máme mnohem větší problémy, na které by se úřady a soudy v EU, či USA měly primárně zaměřit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|