Loni ohlašoval INTEL s NOKIA světlé zítřky s MeeGo. Dnes na to zůstal sám. Předvedl také nový ATOM.
INTEL musí být rozhodně z velkého nástupu ARM nervózní, protože s tím nemůže moc dělat. Zatímco nástup konkurence na poli x86 mohl hodně ovlivňovat na ARM platformu, která se mu tlačí do PC, nemá žádné páky. Jediné co mu zbývá je prostě představit lepší produkt. Intel však v posledních dnech nedostal zrovna dobré zprávy.
Před časem ohlásil vlastní iniciativu na poli SW mobilní platformy, Linuxový systém MeeGo. Ten se měl ve velkém objevit na netboocích i telefonech. Intel se proto před nějakou dobou dohodl s NOKIA a čekali se velké věci. Jenže aniž by se vůbec reálně nějaký telefon s MeeGo objevil na trhu, NOKIA oznámila pod tlakem přechod na operační systém a platformu Microsoft Windows Phone 7, čímž odhodila Symbian i MeeGo. INTEL samozřejmě není celou situací vůbec nadšen a v tuto chvíli tak zbyl na vývoj a hlavně uvádění této platformy na trh, vlastně sám.
Intel ej ale hodně velká firma a své čipy má v široké škále zařízení, takže by to až takový problém být nemusel. Intel sám tvrdí, že MeeGo už se etabloval v široké škále mobilních zařízení a tak dále. Já se tedy přiznám, že jsem MeeGoo ještě v žádném běžně prodávaném produktu u nás, co by hlavní platformu, neviděl. Intel pak nově předvádí tablet s MeeGo, který je vybaven procesem ATOM, což je konkurence k AMD FUSION (BRAZOS).
Intel také předvedl nový 32nm ATOM „Medfield“. Jedná se o SoC platformu, nástupce ATOMů pro mobily, které se ale zrovna moc neprosadili. Nově ale bude už jako SoC obsahovat všechno, včetně akcelerace HD videa apod. Intel usilovně pracuje i na dalších verzích nových 32nm ATOMů, protože konkurenční AMD FUSION je už přeci jen dál jak výkonem schopnostmi, tak výrobně a samozřejmě stávající ATOM platforma už má za sebou nějaký ten pátek. Intel ale ví, že musí uspět i v Tabletech a SmartPhonech a dokonce i v běžných PC, protože tam všude se tlačí ve velkém ARM platforma a na to Intel není zvyklí, aby mu někdo lezl do zelí. Uvidíme, jak to celé dopadne.
Osobně si myslím, že pokud jde o nový 32nm ATOM, měl by být procesorově lepší než stávající 40nm AMD FUSION, ale otázka je co GPU. Navíc AMD už kutí 28nm novou verzi, která se představí příští rok. Nutno ale říci, že jak AMD FUSION, tak Intel ATOM to budou mít nesmírně těžké proti ARM, minimálně proto, že tyto platformy nebyly na nutnost konkurování a přímý střed na PC platformě s ARM, vůbec připraveny. Navíc i MS připravuje Windows 8 jako ARM kompatibilní, takže obě klasické x86 SoC platformy byť jako APU, to budou mít dost složité. Intel bude muset s AMD hodně pracovat, aby udržely výhodu x86 platformy, proti nim ale stojí ARM platformy a velké SW společnosti jako Apple, Google a dokonce i sám MS, který musí sledovat své dva nepřátele.
(Intel MeeGo v aktuální verzi na Tabletu s ATOMem)
Pokud jde o platformu MeeGo, nemám s ní velké zkušenost, viděl jsem jí asi 2x, ale upřímně proti Windows a hlavně proti mobilním platformám Android, Apple, RIM, no nevím …. Intel by musel hodně máknout a dělat ve velkém to, co softwaroví giganti Microsoft, Google či Apple a to je běh na delší trať. Intel sice mohutně investuje do SW společností, ale čas si koupit nemůže, navíc mu chybí odbyt pro svou platformu (ve smyslu HW, a když mu i NOKIA dala sbohem…). Navíc nových Tabletů a SmartPhone jsem v poslední době viděl hromady, ale žádný, který by nesl MeeGo. Sám Microsoft má co dělat aby se vedle Apple OS a Android natlačil se svým Windows Phone a Windows obecně. Pak je tu ještě v USA populární BlackBerry platforma. Já nějak nevidím pro MeeGo místo a Intel by ho musel dost draze a těžce vytvořit a stejně by neměl úspěch zaručen. Zkrátka si neumím Intel, jako SW společnost a tvůrce konkurenceschopné a velké platformy ve stylu Android, Apple, Windows, vůbec představit. Linuxové MeeGo mělo šanci možná před pár lety, poslední možnost pak tak 2 ropky zpět s uvedením netbooků a ATOMu na trh, ale to zase neměl zájem Intel. Teď v době nástupu ARM a výše uvedených platforem?
Co myslíte vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|