13.2.1992 byl historický den, kdy se ČR poprvé připojila k síti. Jednoduché to ale rozhodně nebylo.
Dnes už bereme Internet jako všední až banální záležitost, která tady byla vždycky a vždycky bude :). Celá jedna generace vyrostla v prostředí moderního Internetu se současnými službami, které se z klasických PC rozšířily všudypřítomně i do naši kapes. Tedy do mobilních telefonů (což jsou technicky malé počítače s dotykovou obrazovkou). Celá jedna generace prostě nezažila svět jinak, tedy bez Internetu a vším, co dnes přináší i bere. A přesto je tomu pouze 30 let od chvíle, kdy se někdo v českých luzích a hájích k této síti poprvé připojil.
Došlo k tomu 13.2.1992 na ČVUT v Praze. Samozřejmě nic tehdy nebylo tak jednoduché jako dnes. Byly za tím roky příprav a měsíce vyjednávání. Vedle mnoha jiných věcí byl zapotřebí i speciální počítač, který se zvládl na tehdejší Internet napojit. Tím byl prakticky sálový stroj od IBM, který měl rozměry v metrech a vážil jednu tunu. Opravdu nešlo o praktický domácí PC, jak je známe dnes :). Pochopitelně tehdy také neexistovala současná síťová infrastruktura, takže to nebylo jen o tom sehnat router a kontaktovat některého z desítek poskytovatelů připojení :). Vše vyžadovalo speciální řešení, směrovač a komunikační zařízení. A ČVUT musela slíbit a podepsat spousta věcí, aby tahle speciální výbava vůbec mohla být do ČR tehdy dodána.
Další zádrhel nastal, když nedorazil kabel, bez kterého nebylo možné zařízení propojit. Dnes není pochopitelně žádný problém skočit do mnoha obchodů v okolí a LAN kabel si tam pořídit. Vlastně dnes díky Wi-Fi ani u mnoha PC kabel ani nutně nepotřebujete. V roce 1992 to byla potíž, kdy na dodání kabele by se muselo čekat týdny, spíše měsíce. Takže koumáci v ČVUT si jeden vyrobili.
No a 13.února 1992 za účasti malé skupinky lidí z vysokých škol, tehdy ještě končící Československo, se poprvé připojilo k Internetu. Ten samozřejmě tehdy vypadal úplně jinak, než jak je známe dnes. Základy všeho tam už ovšem byly. První spojení proběhlo mezi Pražskou ČVUT a Keplerovou univerzitou v Linci a vědci si vyměnili email. Samozřejmě rychlost a datové možnosti tehdejší sítě se s těm současnými nedají absolutně srovnat. Byl to bez přehánění dávný počítačový pravěk, kdy přenos 1MB dat zabralo až dvě desítky minut a naprosto vytížilo linku, takže jste nemohli dělat nic jiného. Dnes takové množství dat přenese páteřní síť za téměř neměřitelný zlomeček sekundy a datový objem sítě se počítá v TB.
První internetovou doménou u nás byla samozřejmě .cs, která se používala i po rozdělení federace, ale nakonec byla také jako první zrušena a v ČR nahrazena dnešní národní doménou .cz. Samozřejmě Internet v roce 1992 vypadal úplně jinak, než jak jej známe dnes. Stránky byly také výrazně jednodušší, většinou jen textové HTML apod. K významnějšímu rozšíření připojení i množství domén došlo až v roce 1994, kdy se k Internetu připojovaly už první desítky firem a tedy jiní uživatelé než jen z řad univerzit apod. Tehdy však připojení zajišťoval jen monopolní Telecom (dnes O2) a cena byla v tehdejších desítkách tisíc korun, což vzhledem k Inflaci a hodnotě peněz by byly dnes stovky tisíc za připojení.
- A dál už je to historie :) …
Největší česká stránka, portál Seznam.cz byl založen v roce 1996, v roce 1998 dostal freemailovou službu, ale až po roce 2000 dostával další a další služby a dostával se do podoby, v jaké jej známe dnes. Nejnavštěvovanější zpravodajský web, zpravodajský portál idnes.cz byl uveden do provozu začátkem roku 1998. A například největší český prodejce Alza.cz, která vznikla z firmy Alzasoft, uvedla do provozu regulérní internetový obchod „až“ v roce 2000.
Ale teprve po roce 2000 se stával Internet místem, jak jej funkčně známe dnes, i když vizuál mnoha stránek/služeb se od té doby zásadně změnil. V roce 2006 například koupil například Google video-portál Youtube, ale až na konci roku 2008 dostala služba české rozhraní. V roce 2006 byl mimochodem spuštěn také Facebook v současné funkční celosvětové podobě, kdy už se na něj mohl registrovat kdokoliv starší 13ti let (tedy už ne jen studenti vysokých škol, pro které byl původně určen a omezen). A tak můžeme pokračovat. Právě polovina první dekády tohoto století byla zásadní pro vznik a rozvoj mnoha služeb a stránek, které tvoří dnešní prostředí Internetu tak, jak jej známe a používáme.
Základy k tomu současnému Internetu v ČR byly ale položeny právě přesně před třiceti lety, 13.2.1992, kdy asi nepřekvapí, že všichni tehdy zúčastnění neměli ani ponětí o tom, o jak historickou událost jde a co vůbec bude Internet znamenat pro následující dekády.
Já osobně si na roky kolem 1999 – 2003 velmi živě pamatuji, co by student střední průmyslové školy jsme měli prakticky neomezený přístup k internetu v tamních počítačových učebnách. Samozřejmě výhradně k výukovým účelům ;). Ty tak byly po skončení výuky odpoledne narvané k prasknutí až do večera. A surfovalo se o 106 :). A už tehdy jsem měl velký zájem o počítačový hardware, ale obecně informace o dění a událostech. Nemohlo samozřejmě chybět chatovací okno a několik diskusních fór. Zkrátka Internet nejen mě otevřel do té doby nevídané možnosti a nemám problém přiznat, že jsem tomu plně propadl. A baví mě to dodnes :).
A tak nejlepší uživatelský počítačový Lifestylový magazín v ČR :), tedy DDWorld.cz byl uveden do plného provozu začátkem roku 2006, jako oficiální datum zahájení plného provozu slavíme konkrétně 7.duben 2006 :). No a dál už je to historie, které plánuji dát letos další pokračování …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|