Sociální sítě i digitální služby dostanou pravidla, větší ochrana uživatelů, jasnější algoritmy atd.
„Co je nelegální offline, bude v EU nelegální i online,“. Tak se ve zkratce shrnuje v principu nová dohoda. Tzv. Digital Services Act je hodně dlouho připravovaným velkým balíkem pravidel a zákonů, které poměrně výrazně ovlivní podobu a fungování Internetu a hlavně online služeb, v celé Evropě. Pracovalo se na tom řadu let a vše vznikalo ve spolupráci všech zemí EU. Není to tedy něco, „že nám to Evropa nařizuje“. Tak to prostě chtějí státy EU pro své vlastní dobro a občany, a domluvili se na tom všichni. Po mnoha letech mají prý finální podobu celé dohody, která tak brzy bude předložena ke schválení EP a následně tedy vejde v platnost v celé EU. Očekává se, že půjde jen o formalitu, vše bylo důkladně předjednáno a projednáno, a zdá se, že panuje shoda na všech úrovních.
DSA má přitom řešit opravdu hodně. Řadu velmi zásadních klíčových věcí, se kterými se setkáváme každý z nás každý den. Například bude zákaz zavádějících uživatelských rozhraních, které nás manipulují k určité volbě nastavení či rozhodnutí apod. Velmi častý nešvar mnoha online služeb, speciálně jejich nastavení „soukromí“ . Stejně tak má být povinné mnohem jednodušší zrušení online služeb, například předplatného. Zrušení má být údajně stejně snadné, jako objednání.
Větší přísnost bude i na obchodníky a online tržiště, kdy budou muset mnohem důrazněji kontrolovat co a kdo vlastně nabízí a předcházet tak zjevným podvodům. Bránit se má také v mnohem větší míře prodeji padělků. Nová pravidla dostane také internetová reklama, kdy DSA chce přímo zakázat cílenou reklamu využívající některé citlivé osobní údaje, jako jsou sexuální orientace, politické názory a náboženské přesvědčení. Zakázána bude výslovně cílená reklama zaměřená na nezletilé.
Asi nejvíce se mají nová pravidla dotknout sociálních sítí a jejich provozovatelů. Negativní vliv sociálních sítí je neoddiskutovatelný a z velké části za to mohou nejasná pravidla, nefunkční algoritmy a neschopnost či přímo nezájem provozovatelů s tím něco dělat. Uniklé dokumenty Facebooku to jasně dokazují, kdy FB přímo přiznává, že ví, že jeho sociální síť a hlavně algoritmy škodí lidem a uživatelům, ale nehodlá s tím nic dělat, protože by to stálo peníze. Evropa chce mnohem jasnější přehled o tom, jak vůbec fungují algoritmy. Současně mají sociální sítě předcházet nesprávnému vyhodnocení obsahu. Tedy neblokování toho, co lze svobodně šířit jen proto, že „algoritmus špatně rozhodl“ a naopak mají aktivně mnohem rychleji mazat a blokovat dezinformace a škodlivý obsah a jeho šiřitele. Vše ovšem mnohem transparentněji, než doposud. Samotní uživatelé mají mít také mnohem lepší přehled o tom, jak algoritmus na ně cílený funguje a mají mít možnost ovlivnit, co jim bude algoritmus nabízet apod.
Nové povinnosti se budou týkat všech v Evropě působících služeb a firem, které mají více než 45 milionů aktivních uživatelů. Do této kategorie tak spadá prakticky všechno, co je jen trochu významné, nejen platformy jako Twitter, Facebook, Instagram, TikTok apod. V případě porušení pravidel budou nově citelné sankce. DSA ale pokrývá mnohem více. Jaké bude finální znění se teprve dozvíme. Každopádně jde o zásadní úpravu pravidel fungování digitálního prostoru, kdy EU a státy Evropy berou tímto jasně na vědomí, že digitální a skutečný život jsou dnes jedno a to samé. I proto ono zjednodušení: „Co je nelegální offline, bude v EU nelegální i online,“.
Konečná podoba dohody se bude schvalovat v EP určitě ještě letos a následně by tedy měla začít platit v praxi zhruba za 15 měsíců od schválení. Tedy pravděpodobně na konci příštího roku. Uvidíme, zda to skutečně v praxi pomůže zkrotit tu džungli a semeniště zlodějů, podvodníků, lhářů a dezinformátorů, kterým se Internet, a hlavně sociální sítě staly. Mám trochu své pochybnosti, speciálně když nová pravidla se snaží dát větší přehled a práva samotným uživatelům, kteří o ně ve velké míře vlastně ani moc nestojí, protože se z vlastní vůle o to, jak věci fungují, nezajímají, natož aby je zajímala ochrana dat apod., ale budu optimista. O tom, že nová jasnější pravidla zohledňující posun na poli technologií jsou potřebná, asi nikdo normální nepochybuje … a pokud chceme svobodný internet, svobodu a demokracii, tak jsou jasná funkční pravidla více než potřebná. Tím spíše, že prostě náš reálný život je dnes přímo a neoddělitelně propletený s tím digitálním. Online svět zásadně ovlivňuje to, co se děje a jak funguje ten běžný, ať se nám to líbí, nebo ne.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|