Případ, který se stal americkému novináři, slouží jako příklad, že Cloud nemusí být přínosem.
O Cloudu (tedy službě, prostřednictvím které na vzdálený server nějaké firmy můžete zálohovat svá data , používat služby apod.) hodně firem dnes nejen mluví, ale také nabízí. Jako jednu z hlavních výhod mnoho firem uvádí, že můžete bezstarostně sdílet, ukládat a používat vaše data a máte k nim kdykoliv přístup. Naproti tomu je tu ale řada dalších lidí, kteří před nástupem Cloudu varují. Pokud si myslíte, že už dnes je málo soukromí a vaše data u vás v PC nemusí být v bezpečí, pak se asi shodneme, že přesunutí vašich dat mimo váš PC a váš dohled, se rozhodně riziko odcizení dat zvýší.
A přesně to se stalo jednomu americkému novináři z poměrně známého magazínu Gizmodo, který přišel o roky svých osobních dat a celou svou digitální historii. Šikovný hacker využil lidského faktoru Cloudových služeb a špatné ochrany zabezpečení. Úplně cizího člověka totiž podpora Apple pustila do účtů zmíněného novináře, kdy jim jako potvrzení identity stačily údaje, které hacker sesbíral o dotyčném novináři po internetu, především poslední 4 čísla kreditní karty, za což zase může Amazon. Tam hacker využil také podpory, kde vydávajíc se za novináře, chtěl přidat novou kreditní kartu k účtu, čemuž Amazon vyhověl. Následně ale zavolal znovu a tvrdil, že mu kartu ukradli, takže ji potřebuje zablokovat, to už ale využil situace a protože si tedy podpora myslela, že jedná s pravým majitelem účtu, vyžádal si přístupy, čehož následně využil k získání důvěrných informací, které následně použil k oklamání podpory Apple. A výsledek?
Vzhledem k tomu, že dotyčný novinář si stejně jako téměř všichni uživatelé vzájemně provázal řadu účtů a služeb, byl mu kompletně vzdáleně vymazán jeho Apple iPhone, vymazána data Macbooku, smazány Google účty a přišel o mnoho a mnoho dat včetně fotografií rodiny atd. Jak říká, přišel doslova o celou letitou digitální historii. Dotyčného novináře poté hacker kontaktovat a vysvětlil mu jak to celé provedl. Novinář se prý ani tak nezlobí na toho Hackera (i když se tomu asi nedá moc věřit), ale spíše na sebe a zodpovědné firmy. Věřil zkrátka systému, věřil firmám a jejich službám a zabezpečení. Celou věc se samozřejmě rozhodl zveřejnit, jako velmi cenné ponaučení pro všechny.
Poučení pro všechny tedy zní. Vykašlete se na Cloudové služby a používejte jich minimum a pokud možno neprovázaně tak, aby při selhání zabezpečení jedné z nich, nezískali hackeři přístup i ke všemu ostatnímu. O rozumném heslu a používání bezpečnostních pojistek ani nemluvě. Hlavně nepoužívejte všechny ty Apple iCloudy, Microsoft Cloudy a další ptákoviny stylem, že tam budete ukládat svá data a myslet si, že je tak máte bezpečně zálohované. Pominu-li tu základní pitomost, že svěřujete svá osobní data nějaké soukromé firmě a pouštíte je dobrovolně z vlastní kontroly, tak samotná záloha pomocí těchto služeb bezpečná rozhodně není. Každopádně ti, kteří o smysluplnosti Cloudových služeb pochybovali doteď, mají další pádný argument.
Osobně nevidím v cloudových službách žádný kladný přínos, jen samé potenciální nevýhody. Nemyslím si, že je nutné mít přístup odkudkoliv ke svým datům, protože to samo o sobě není zrovna bezpečné. Pochopím, že se to ale někomu může líbit. Co už ale nepochopím, jak může někdo spoléhat na tyto služby a ukládat tam GB svých soukromých dat, když máme k dispozici řadu různých záznamových zařízení, na které se dá zálohovat, a která se dají dát do bezpečí s mnohem menším rizikem. Nutno říci, že podobný případ není zdaleka prvním. Mnozí uživatelé přišli o své "zálohy" nedávným ukončením služby Megaupload, což je další z rizik Cloudu: Není totiž vůbec jisté, že tu hlavní výhodu Cloudu, tedy přístup ke svým datům kdykoliv odkudkoliv, budete skutečně mít. Garantována totiž není. Takže rada je snadná, používejte internetové účty a Cloud služby s rozumem, Internet je totiž obecně rozhodně nejméně bezpečné místo, pokud chcete mít svá data v bezpečí, což je ale ono příslovečné "objevení Ameriky". I když, jak je vidět, mnoho lidí o této skutečnosti ví a přesto ...
Zdroj: wired.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|