Prakticky každý, kdo byl u nás kolem roku 2000 na internetu, měl ICQ. A to nyní končí.
„Sociální síť/IM internetový komunikátor“ našeho mládí, definitivně končí. Zatímco v USA měli AOL messenger, v Izraeli a východní Evropě vč. středoevropské ČR dominoval protokol a současně kecálek ICQ. Ve své době revoluční věc, která funkčně a jednoduše nabízela něco, co dnes už všichni považují za naprosto normální součást světa a života. Je pravdou, že popularita ICQ u nás byla vždy trochu záhadou, jak dodávají dobové čtenářské články a diskuse i u nás:
Nicméně kolem roku 2000 to byl velmi populární komunikační protokol/kecálek, který mnoho z lidí seznámil s možnostmi a světem instantní komunikace. Ta je dnes díky mobilním telefonům s internetem a službám jako WhatsApp nebo globálním sociálním sítím dnes naprostou samozřejmostí. A minimálně celá jedna dospělá generace si už nepamatuje svět jinak, tedy bez možnosti okamžitě prakticky zadarmo přes internet mluvit s někým v reálném čase na druhé straně světa. Některé teď asi vyděsím, ale už je tu mezi námi dokonce celá jedna dospělá generace, která si nepamatuje ICQ vůbec. Protože ho za svého života nikdy nepoužívala.
Komunikátor/kecálek ICQ vznikl v roce 1996 v Izraeli. A v roce 1998 jej koupila právě americká AOL. V prvních letech tisíciletí, v dobách své zdaleka největší slávy, měl 100 milionů registrovaných uživatelů. Což na tehdejší dobu bylo úžasné číslo. Měl ho prakticky každý, na vysokoškolských kolejích to bylo samé „o-ou“. Právě legendární zvuk příchozí zprávy výchozího klienta, si většina z nás bude pamatovat do smrti a kdykoliv ho slyším, mám nutkání koukat se kdo mě píše :).
Stejně tak máme mnozí vypálené do paměti své unikátní ICQ číslo, které bylo stejně důležité, jako číslo mobilního telefonu, vlastně důležitější ve své době. Takže mě ani nepřekvapilo, když jsem okamžitě teď z paměti své „nízké“ 238 806 164 vytáhl. Bohužel, vše jednou končí. Nutno říci, že pro většinu z nás skončilo ICQ ještě před rokem 2010 s nástupem chytrých telefonů a dalších služeb. Samo ICQ už v té době viditelně umíralo, kdy jej také proto americký AOL pro něj výhodně prodal russké společnosti Mail.ru, která ji provozuje doposud. Bohužel s tím přišel rozmach spamu, nevyžádaných reklam a další problémy atd. Zkrátka kompletní a definitivní úpadek. ICQ se dočkalo i moderní mobilní aplikace atd. ale popularitu už nikdy ani vzdáleně neobnovilo. Proti globálním službám a sociálním sítím už se nikdy nepřekvapivě prosadit nedokázalo.
S ohledem na mezinárodní situaci také nepřekvapí, že nyní russká firma oficiálně oznamuje, že služba a komunikátor definitivně ukončí ke dni 26.6.2024. Smutný konec, ale dá se říci, že je to hodně opožděný pohřeb dnes už vlastně jen starého kostlivce. ICQ jako takové umřelo právě nejpozději v roce 2010, kdy bylo přeprodáno do russka. Už v té době to byla vlastně mrtvola v počátečním stavu rozkladu. Realitou je, že drtivá většina jeho uživatelů u nás i jinde jej přestala používat o něco dříve. A pokud jste jako mladí přišli s internetem do styku až kolem 2010 a později, je nepravděpodobné, že byste s ICQ přišli do kontaktu. Nevím přesně, ale je to o hodně více než dekáda, kdy jsem viděl svůj naposledy a pokud pravidla služby platí, tak je můj účet dávno deaktivovaný a smazaný. A přestal jsem jej používat proto, že jej přestali používat všichni ostatní, takže nebyl důvod jej mít.
Faktem ovšem je, že současné služby nenabízí funkčně zase nic moc tak odlišně nového, co by legendární ICQ neumělo a nenabízelo už před těmi 25ti lety a speciálně ve verzích začátkem tisíciletí. Výhodou tehdy také bylo to, že prakticky každý jej měl a nemuseli jste prakticky vůbec řešit nějakou jinou službu. Dnes potřebujete hned několik služeb, sítí a aplikací, pokud chcete dohnat všechny lidi apod. A komunikace na internetu s lidmi dnes zdaleka už není tak „osvěžující, nadšená a nová“ jako kdysi. Ale to možná je i tím, že za našeho mládí byla ta internetová tráva zelenější a digitální obloha modřejší :). Takže kdo ví, ten ví a může věnovat tichou vzpomínku našemu digitálnímu mládí a dát poslední „o-ou“ …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|