Současná situace mimo jiné ukazuje, proč je streamování her špatný nápad a neefektivní.
Koronavirus (COVID-19) nutí další a další státy k drastickým opatřením, kdy obyvatelé jsou kvůli zpomalení šíření nákazy nuceni zůstávat doma, pokud nemusí opravdu nutně do práce. U nás je to zatím vyhlášeno do 24.3.2020, tedy teoreticky tohle opatření končí za několik málo dní. Ale asi nikdo dnes nebude tvrdit, že se situace kolem Koronavirové nákazy v ČR zlepšila natolik, aby mohlo být tohle nutné opatření zrušeno. Zejména když jej řada lidí stále nebere vážně, opatření nedodržuje a stále neznáme skutečný rozsah nákazy i kvůli omezenému testování. Připravte se zkrátka na pokračování současné situace. Pohodlně se tedy doma usaďte, tohle totiž bude na několik dalších týdnů. A i když to krásně vyřešíme v ČR, opatření budou muset trvat, dokud to nevyřeší všude kolem nás.
Tato bezprecedentní situace pak vytváří obrovské a rekordní nároky na kapacity Internetových sítí a poskytovatelů v Evropě. Zatímco páteřní sítě zatím nápor bez problémů zvládají, problémem jsou tzv. „poslední míle“, tedy kapacity sítí jednotlivých poskytovatelů a jejich připojení ke koncovým uživatelům. Evropská unie, která situace monitoruje už vydala varování, že některé části koncové sítě se blíží limitům. Vzhledem k tomu, že v celé Evropě stále přibývá omezení ohledně pohybu osob, které nutí stále více a více lidí zůstat doma, problémy spojené s vytížením sítí budou určitě přibývat. A poslední, co v současné situaci potřebujeme, jsou výpadky sítě, která je nyní prakticky jediným komunikačním a pracovním nástrojem pro většinu obyvatel. Většina dnes ráda kouká do obrazovky než z okna a neradi bychom na tom něco měnili ;). EU tedy oslovila největší zatěžovatele sítě, aby zvážili některá preventivní opatření.
![](/images/stories/Aktuality/software/youtube(1).jpg)
Asi nikoho nepřekvapí, že značnou část provozu tvoří streamování videa. Tedy služby jako NETFLIX, YOUTUBE, TWITCH, HULU, AMAZON PRIME a mnoho dalších podobných služeb. K tomu se přidávají i herní služby. Poskytovatelé těch největších streamovacích služeb mají možnost, jak výrazně snížit objem dat, a tedy nároky na celou síť. První se přihlásil NETFLIX, který v Evropě zvýší kompresi svých FHD a 4K videí, čímž sníží datový tok o značných 25%. Ano, obrazová kvalita bude o něco horší, ale stále to bude koukatelné. Nicméně za současné situace je prioritou hlavně udržení služby v chodu pro všechny.
Společnost GOOGLE oznámila, že u svého Youtube také preventivně sníží kvalitu, automaticky (pokud to uživatel ručně nepřenastaví), se budou videa přehrávat v SD rozlišení místo dosud výchozího FHD. Zatím ale můžete nastavit ručně kvalitu vyšší. Snížení kvality streamovaného videa pro všechny zatím tedy není na pořadu dne. Opatření má hlavně charakter prevence, protože uživatelů zavřených doma v celé Evropě přibývá a přibývat bude a výpadky sítě nikdo nechce. Youtube může podobně jako Netflix v případě nutnosti, zachovat rozlišení, ale výšit třeba kompresi videí a tím výrazně snížit datový tok. Kromě těchto dvou firem snížení datového toku a tedy kvality videa pro Evropu oznámil i také AMAZON a Apple u svých streamovacích služeb. Všichni nadále situaci monitorují …
- Herní servery a služby jedou na maximum
Asi také nikoho z nás nepřekvapí, že o herní servery, služby a online hry je rekordní zájem. STEAM i provozovatelé populárních her hlásí rekordní obsazenost serverů, která se projevuje na občasných problémech s občasnou nedostupností, odezvou, připojením apod. Zatím ale vše víceméně drží a funguje.
Většina klasických online her a služeb přitom neklade ohledně objemu dat na samotné připojení k internetu, žádné výrazné nároky. Takže problém je spíše na straně kapacit serverů jako takových. Jako problematické se ale ukazují služby kolem streamování her, tedy poskytují vzdálený výkon. Ty jsou datově extrémně náročné. Náročnější než streamování videa. Za hodinu hraní spotřebují i 20GB dat. Osobně považuji služby jako GeForce NOW, STADIA apod. za hloupý nápad vzhledem k současnému stavu internetu a sítí. Spotřeba data potřebných k dohrání průměrné hry se pohybuje ve stovkách GB až jednotkách TB, což je extrémně neefektivní využití síťě a dat jako takových, zejména za současné situace. Prozatím nebyla přijata žádná opatření, která by dočasně provoz streamování her omezila, což je dáno tím, že zatím nejsou naštěstí rozšířené, protože mají asi milion jiných nevýhod. Nicméně jasně ukazuje značnou neefektivitu této technologie zbytečně zatěžující síť.
![](/images/stories/Aktuality/Google/STADIA/Stadia-11_thumb.jpg)
Nejen Internetoví poskytovatelé a provozovatelé herních služeb řeší problémy spojené s výrazným nárůstem nuceně „doma uvězněných“ uživatelů. Klasické telekomunikace, tedy mobilní sítě, jsou rovněž pod náporem. Využití sítí stoupá až k trojnásobku běžného stavu. Operátoři se navíc snaží vyjít uživatelům vstříc a čeští operátoři například všem aktivovali datově neomezený mobilní internet atd. Samozřejmě vyzívají k soudnosti a ohleduplnosti při využívání sítí a bedlivě sledují vývoj.
- Situace v ČR je klidná a bude tak nejspíše i pokračovat …
V ČR, kde už více jak týden platí zákaz volného pohybu osob a většina obyvatel je tedy doma, a neustále na Internetu, telefonu apod., je zatím situace klidná. Některé potíže se sice objevují, ale firmy maximálně posílily všechny prvky. Zrušeny a odloženy byly plánované upgrady a údržba sítě, která by vyžadovala odstávku apod. s výjimkou těch nejurgentnějších. Vše samozřejmě s cílem zachovat 100% dostupné připojení pro všechny. Dá se tedy říci, že v ČR už se skoro týden pohybujeme na limitech ze strany využití sítě ze strany uživatelů, kdy streamování videí, stahování filmů, her a seriálů a značného využívání Internetu pro SKYPE a práci, dosahuje rekordních objemů. A zatím české sítě nápor zvládají.
Tak snad to vydrží, protože s pravděpodobností blížící se jistotě, budou opatření a omezení vycházení trvat ještě dlouho. Určitě déle než do 24.3.2020, kam byl zákaz volného pohybu osob v ČR vyhlášen. Při nejlepším vývoji situace bych osobně očekával prodloužení na minimálně většinu dubna. Takže se pohodlně usaďte, jsou před námi tak minimálně další cca 3 až 4 týdny v domácích podmínkách (což se dozvíme nejspíše brzy).
A doufejme, že internet v chodu udržíme, protože umíte si představit být teď doma bez něj? Mnoho lidí by mělo dost problém, včetně DDWorld.cz, protože začít psát všechno na papír a doručovat vám to do schránek? :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|