Dohoda o koupi Twitteru je stále platná. Musk u soudu asi nemá šanci na její zrušení.
Twitter jako nezávislá komunikační platforma končí a do rukou ji dostane jeden z největších trollů na světě. Ať dnes chce, nebo ne. Stávající majitelé se jí snaží zbavit dlouho. S nadšením tak přijali nabídku, se kterou přišel před několika měsíci Elon Musk. Ten za Twitter nabídl astronomických 44 miliard dolarů, což je podle všech v bussinnesu mnohem více, než za co firma vlastně reálně stojí. Není tedy divu, že po této nabídce stávající představenstvo Twitteru skočilo a vyšachovalo ve společnosti všechny, kteří by mohli protestovat, jakkoliv je mezi zaměstnanci Twitteru velká nevole, že by skončili v rukách Muska. Podepsány nakonec byly všechny formuláře a akvizice byla dohodnuta.
Jenže pak si to Musk rozmyslel. Přečetl si asi, za co Twitter skutečně stojí a spočítal si, že sehnat těch 44 miliard dolarů nebude ani pro něj úplně hračka. Takže zkusil z celé dohody vycouvat, výmluvami na určité problémy a nesrovnalosti kolem počtu falešných účtů atd. Problém je, že to bylo prostě pozdě, kdy už celá akvizice byla uzavřena, což je zásadní věc a americké právo zde mluví poměrně jasně.
Není tedy divu, že současní majitelé se svých 44 miliard dolarů, nechtěli rozhodně vzdát bez boje. Lepší nabídku nikdy nedostanou, a tak budou bojovat do poslední chvíle, zejména když po právní stránce mají dost velké šanci uspět. Takže celá věc zamířila k soudu. Musk si tam docela věřil, ale v posledních týdnech bylo prý stále více jasné, že námitky Muskova teamu ohledně nesrovnalostí v počtu falešných uživatelských účtů a věcech kolem toho, nejsou pádným právním důvodem na zrušení celé akvizice. Tím spíše, že nic nenasvědčuje tomu, že by Twitter vyloženě lhal Muskovi v tomto směru. Samozřejmě o tom, že Twitter a většina sociálních sítích, jsou semeništěm falešných účtů, dezinformací a nejhoršího zla, všichni vědí. Stejně jako že provozovatelé těch sítí ve skutečnosti nijak proti dezinformacím a falešný účtům výrazně nebojují, protože by si snížili „čtenost“.
Muskův team tak nedokázal před soudem právně obhájit, že by ty nesrovnalosti měly být tak velké, aby soud zrušil onu platnou uzavřenou dohodu a celou akvizici. Soud sice ještě neskončil, a zejména Twitter chce mít v ruce soudní rozhodnutí, aby Musk neměl šanci se z toho vykroutit. Jeden by řekl, že asi ví, s kým jednají :).
Ten to ale pořád zkouší. Nyní nabízí jakýsi příslib, že to tedy za těch 44 miliard koupí. Jenže se objevují zprávy, že obchod nedokáže sám jednoduše ufinancovat. Načasování není ideální, bude potřebovat investory a někteří se na to úplně netváří. Zejména banky v současné situaci podobným akvizicím úplně nefandí a Musk bude půjčku potřebovat. Ale to jsou prostě Muskovo problémy. Twitter sám chce prostě těch 44 miliard a che mít jistotu, že je tak jako tak dostane, ať si to Musk zařídí, jak chce.
A tak pravděpodobně na žádný příslib, výměnou za ukončení soudního sporu, Twitter nepřistoupí a bude chtít dotáhnout soud do konce. Aby ten prostě poskytl právní záruky a příkaz, aby byla transakce podle dohody dokončena.
Každopádně to tedy vypadá, že chtě nechtě, i kdyby měl Musk prodat kus TESLA nebo přijmout nějaké diskutabilní investory za partnery, bude muset Twitter za těch 44 miliard dolarů koupit a ten tedy skončí jako nezávislá komunikační platforma. Bude najednou v rukou fakticky jednoho jediného muže, známého internetového trolla a manipulátora, s velmi hloupými až nebezpečnými názory a ještě nebezpečnějšími manipulačními činy, které mu zatím +/- procházely. Zkrátka Twitter se evidentně změní, a pod vedením Muska to k lepšímu téměř jistě nebude … tím spíše, že uživatelé Twitteru mají „svou“ síť rádi, jak je. Takže snaha ji změnit v semeniště dezinformátorů dle stylu vrchního trolla Muska, může mít na další existenci sítě katastrofální destrukční vliv. Ale někdo bude o 44 miliard bohatší, takže projekt Twitter mu splnil účel. Hurá? :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|