V USA se řada věcí otáčí o 180° a míří směry, které ještě nedávno byly nepředstavitelné.
D.J.Trump se jako nový prezident USA ujal vlády a podle očekávání plní své sliby. Ačkoliv zatím jen na papíře podepisováním většinou právně neukotvených prezidentských výnosů a nařízení, která však často bez posvěcení kongresem či senátem, či právníky, zda jsou vůbec v souladu s platnými zákony, nemohou být vůbec v reálu naplňována. Zatím je to tedy politika velkých gest a ještě větších slov s prosazováním „alternativních faktů“. I to ale stačí k vytvoření atmosféry velmi nejisté budoucnosti a změn věcí a směrů vývoje, jaké nejen západní svět nepamatuje fakticky od konce druhé světové války, která dala světu podobu, jak jsme ho dosud znali. Co však už teď může dělat a také toho na 100% využívá, je prosadit a dosadit si vlastní lidi do řízení federálních institucí, úřadů atd. Z mnoha jmen nás, kteří mají rádi Internet, a vše co přináší, zaujalo jméno Ajit Pai.
To je nový šéf Federální komise pro komunikaci (FCC), který je obdobou Českého telekomunikačního úřadu, jež má docela hodně zásadních pravomocí. Jednou z nich je například hlídání a prosazování internetové neutrality a jejích pravidel. Tedy základního pravidla Internetu, jak ho všichni známe, kde každá služba, každá stránka je sobě rovna v přístupu k uživatelům, rychlosti atd. Jinými slovy, nemůže přijít velká bohatá firma a zaplatit si přednost, čím by došlo k omezení těch, kteří na to nemají. Potenciálně by to tak znamenalo konec svobodného internetu a konec stejných možností se prosadit a uspět pro všechny bez rozdílu. Proč o tom mluvíme? Americké služby a firmy jsou poměrně klíčové pro Internet, jak ho známe … no jo, ale do čela FCC se nyní dostává člověk, který je jedním z nejhlasitějších a nejzarytějších odpůrců internetové neutrality a příznivce velkých firem a jejich businessu.
V čele FCC, které také chrání běžné uživatele proti velkým firmám nastavováním pravidel a jejíž členem byl Pai už dříve, naopak podpoří a zvýhodní právě velké telekomunikační firmy a odstraní mnoho regulací, které jim nyní nedovolují si na běžné malé zákazníky vyskakovat, což povede automaticky ke zhoršení postavení zákazníků proti operátorům a poskytovatelům služeb. Bez regulací ale těžko budou firmy jdoucí logicky po zisku, koukat na zákazníka jako na rovného partnera. Obama dokázal po bouřlivé diskusi a lobování velkých firem pro i proti, prosadit v roce 2015 aktuální pravidla, která chrání uživatele před zvyšováním cen služeb a hlavně brání tomu, aby operátoři za úplatek mohly zvýhodňovat některé firmy a jejich služby na internetu před jinými. Nyní mají všichni stejně kvalitní přístup ke všemu.
Ajit Pai je však zarytý odpůrce tohoto přístupu a Trump s ním v mnoha věcech souhlasí, protože jako businessman vidí samozřejmě ty peníze a příležitost pro firmy vydělávat na přednosti na internetu, a je nepřítelem regulací už v zásadě. Regulací, které sice chrání uživatele a dávají rovnost na internetu všem, ale zároveň brání velkým firmám ve vydělávání velkých peněz. Internetová neutralita a její pravidla a regulace jsou opravdu ve velkém ohrožení. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude věc vyvíjet, nicméně nebezpečí prolomení internetové neutrality jako základního pravidla svobodného otevřeného a všem dostupného internetu v zemi, která svobodný Internet dosud v podstatě představovala, je zcela reálné a mnohem důležitější s většími dopady než nějaká zeď na hranicích, kterou lze snadno přeletět či obeplout apod., jimiž se mnozí teď zabývají.
Pro nás je důležité dodat, že pravidla internetové neutrality nedávno schválila i EU, takže jsme zatím v bezpečí, minimálně po dobu existence Evropské unie a její členství v ní. Pokud by internetová neutralita v USA padla, firmy by si nemohly v Evropě dovolit to, co v USA, tedy omezovat služby konkurence a přístup uživatelů k nim tím, že si budou platit přednost v internetovém provozu. Nicméně je dnes otázkou, zda tato funkční a všeobecně přínosná pravidla stejného přístupu všech ke všem, budou udržena i v budoucnosti s výhledem na turbulentní změny, které mohou být před námi …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|