Zlo jménem digitální měny dostávají tvrdý úder a je zde naděje, že tentokrát to chystají pořádně.
Současná podoba digitálních měn je čiré šílenství, ztělesnění lidské bezohledné hamižnosti, drancování a plýtvání zdroji. V posledních dnech a týdnech roste počet hackerských útoků na kryptoměny, především však roste počet těch, které už nebaví přihlížet čirému zlu, které současná podoba kryptoměn typu BitCoin aspol. Představují.
Je smutné, že mezi prvními zasáhla proti téhle zhovadilosti zrovna Čína (pravdou je, že musela, tamní těžaři díky spotřebě energie už představovali vážné riziko pro infrastrukturu a plány na ochranu životního prostředí) a některé další ne zrovna svobodné státy. Zatímco západní státy, starající se jinak o svobodu a životní prostředí jen přihlížejí tomuhle drancování zdrojů, obrovské spotřebě nejen energie a plýtvání, ale také svobodné státy přihlížejí tomu, jak se skrze digitální měny podporuje terorismus, perou špinavé peníze z drog, otrokářství a tak dále. Nicméně pomalu se přeci jen stále více států probouzí a tuhle noční můru se chystá uzavřít a zákony by si konečně měly na digitální měny a jejich držitele řádně posvítit.
Přidávají se i další významní hráči v boji proti BitCoinu a digitálnímu zvěrstvu a podvodu, který současný svět kryptoměn představuje. Společnost Facebook zakázala reklamy na digitální měny a obchodníky s nimi a nyní se konečně přidává i Google, který většinově ovládá reklamu na světovém internetu. Ten oznámil zákaz veškeré reklamy na kryptoměny. Současně se chystají v Číně a dalších státech ještě přísnější omezení a zákazy. Nejen mnoha lidem, firmám, ale i úřadům vadí, že kryptoměny a operace s nimi slouží k obcházení zákonů, přímo porušují zákony a velice často jsou podvodem s cílem vylákat skutečné peníze z lidí. Problémem je také rostoucí počet firem, slibující přímo manipulaci s hodnotou měn, vypouštěním účelových informací a doporučením k nákupům atd. což ve světě kryptoměn není nijak hlídáno a postihováno.
Zatímco většina světa vidí kryptoměny jako velký podvod, spousta těch, kteří na této bublině vydělávají se samozřejmě svého výdělku bez práce vzdát nechce. Velcí hráči se snaží udržet tenhle domeček z karet nahoře, vytahovat hodnoty měn vzhůru, a přesvědčovat drobné investory, které vysávají v pravidelných vlnách poklesů, že vše se zase brzy obrátí a že na tom mohou vydělat. Dnes však většina technických analýz hovoří o tom, že se blíží větší kolaps digitálních měn v následujících týdnech a to právě pod tlakem výše uvedeného. Někteří předpovídají pokles hodnoty BitCoinu až pod 3000 dolarů v následujících týdnech a v horizontu více let nejspíše spadne hodnota BitCoinu k symbolickým 100 dolarům. Podobné předpovědi byly již dříve, avšak nyní je zde prostředí a tlaky, které touto vývoji skutečně odpovídají.
Neočekává se, že digitální měny zcela zmizí. Na to jsou moc zajímavým nástrojem, a technologie blockchainu má další potenciál. Nicméně v současné podobě jsou zkrátka čirým zlem, kdy původně dobrá myšlenka byla totálně znásilněna a překroucena a je každý den zneužívána. Samotná myšlenka, že bez práce, zásluh a doslova na neexistující hodnotě můžete vydělat reálné peníze a získat reálné věci, je jedna z nejhorších věcí, které současné digitální měny lidi učí. Nikdo slušný dnes nemůže současné podobě digitálních měn tleskat. Doufejme, že ta současná etapa co nejdříve skončí. Pro nás počítačové maniaky to může znamenat výrazné zlepšení situaci okolo dostupnosti a cen pamětí a hlavně grafických karet, kdy s poklesem hodnot kryptoměn je nevýhodné je těžit, a s příchodem nových ASIC pak úplně přestává být těžba mnohých na GPU zajímavá. Doufejme, že tlak na Bitcoin a spol. bude intenzivně pokračovat až nejlépe do jejich úplné eliminace. Snad tak skončí současná situace, že i když s digitálními měnami nechcete mít nic společného, stejně negativně ovlivňují řadu věcí kolem vás …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|