A je tu další epizoda ze seriálu Microsoft v boji proti pirátství. Dnešní epizoda se jmenuje jak si nechat vypnout Windows.
Že je mezi námi opravdu řada těch, kteří vlastní a provozují nelegální instalaci operačního systému Windows, se asi nemusíme dlouze dohadovat. Libí se mi, jak se Microsoft snaží svým programem Windows Genuine Advantage nikoho neurazit a podle svých slov se snaží každý den svým zákazníkům, kteří se stali obětí softwarové kriminality, získat originální software. Nejsem naivní a myslím si, že lidí, kteří se stali obětí softwarové kriminality, bychom našli jen pár. Většina nelegálních instalací je provozována s vědomím uživatele, že jsou nelegální a vlastně kradená, ale každý si najde důvod, jak to omluvit. Jednou je to proto, že Windows je strašně drahý, podruhé je to proto, že Linux je lepší, ale ten Windows se na něco hodí. No a častou omluvou je, že na internetu vládne komunismus a co se válí na síti, automaticky patří všem, tak jaképak zdržování s placením.
No a když už máme tu svou instalaci doma, otevírají se různé možnosti jak to provozovat - s různými cracky, emulacemi OEM Biosů apod. Mluvíme teď konkrétně o nenáviděném Windows Vista, který podle diskusí na internetu musí být snad nejhorší software na světě a opravdu hodně nefungovat. Pravda je samozřejmě jinde. Vista nejen že funguje, ale funguje velice dobře. Samozřejmě způsob prosazování Windows Vista na počítače, který praktikuje společnost Microsoft, je věc už více diskutabilnější než samotná Vista. Většina z nás, co Windows Vista používá, tak rozhodně neskáče radostí do stropu, chyb a věcí co se dalo řešit jinak, každý najdeme nepočítaně, ale celkově to funguje a VISTA se usazuje na stále více počítačích. I na těch, jejichž majitelé ještě nedávno proti Vista ostře brojili. Nicméně hodně z nových instalací, i když to Microsoft nesmírně těší, se na počítačích usazuje nelegálně. Není to tak dávno, co jsme z úst představitelů MS slyšeli, že pirátství jim sice vadí, ale tolerují ho, protože raději vidí na počítačích nelegální kopii svého softwaru, než legální software jiné společnost. Je tu totiž naděje, že dotyčný uživatel si časem ten software od MS zlegalizuje. Microsoft tomu čas od času napomáhá různými akcemi a právě jedna taková se na nás chystá ...
Zatím se týká jen Windows Vista, ale brzy prý bude následovat i prověrka Instalací Windows XP. A co jde? Microsoft k tomu píše:
Softwarové pirátství je celosvětový problém postihující společnost Microsoft, její zákazníky a partnery. Z tohoto důvodu se Microsoft rozhodl nyní přistoupit ke kontrole nelegálních systémů Windows Vista, a to prostřednictvím nástroje schopného rozpoznat používání softwaru umožňujícího obcházet proces povinné aktivace tohoto systému. Nástroj je již součástí Windows Vista a funguje na principu antivirového programu. Stejný způsob kontroly bude následovat i pro systémy Windows XP. Kontrola se bude zaměřovat především na způsoby obcházení aktivace známé jako Grace Timer, OEM hack apod. Tyto a podobné systémy podle zjištění společnosti Microsoft zaznamenaly již miliony stažení z internetu a sdílených sítí, a umožňují uživatelům odložit aktivaci operačního systému na neurčito. Obcházení aktivace je přitom v rozporu s licenčním ujednáním.
V případě, že nástroj pro detekci těchto a podobných nástrojů zjistí jejich přítomnost, dojde k zablokování softwarového kódu porušujícího licenční pravidla systému Windows Vista. Současně přepne pozadí plochy systému do černé barvy a vodoznakem označí takový systém jako nelegální. Nástroj bude dále uživatele několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňovat na skutečnost, že používá nelicencovaný software, a nabídne mu varianty, jak snadno získat legální kopii. V případě, že uživatel svůj operační systém v uvedené době nezlegalizuje, bude mu po uplynutí tohoto období znemožněn přístup k systému, a to až do doby jeho aktivace.
„Windows Vista obsahuje sofistikovaný nástroj na detekci nelegálních kopií. Ve spolupráci s novou verzí aplikace „Výhody legálních Windows" provádíme kontrolu zcela na pozadí. Uživatelé s řádně zakoupenou licencí tak již nebudou vyrušováni zprávami systému o jeho legálnosti. Naopak uživatelé nelegálních systémů mají v rámci programu „Výhody legálních Windows" hned několik možností, jak svůj operační systém zlegalizovat. Kromě zakoupení krabicové verze systému je po přechodné období možné využít k legalizaci OEM licenci, jejíž cena začíná již na 2 000 Kč s DPH,"uvedl Tomáš Koška, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft. Tyto kontrolní nástroje efektivně působí nejen na firmy, ale především na domácnosti, u kterých po ověření jejich počítačů zaznamenáváme obrovskou poptávku po licencích prodávaných přes naše partnery," dodává Jiří Karhánek, produktový manažer společnosti SWS."
Co tedy Microsoft chystá je nad slunce jasné. Samozřejmě uživatele nelegálního systému se nemusí v dohledné době bát, že by jim zmizela nějaká data z počítače apod. Stejně tak se nikdo nemusí bát, že by mu přestal fungovat počítač, jak nás ve včerejším zpravodajství strašila jedna bulvární televize, jejíž redaktoři umí počítač nejspíše tak akorát zapnout. To, že vám Microsoft přepne Windows do speciálního režimu a po další době, kdy si ho nezlegalizujete vám následně znemožní přístup do něj, v žádném případě nijak neohrozí fungování samotného počítače. Jen vám bude bez operačního systému na nic :). A co na to profesionální piráti, kteří se starají o přísun stále nových cracků a způsobů jak provozovat nelegální software? Přímé vyjádření se nám sice získat nepodařilo, ale snad ani u Microsoftu si nemyslí, že by výše uvedený program byl pro tyto lidi nějakou překážkou. Jednoduše se vyrobí nějaký nový crack, nový OEM Bios atd. U MS jen spoléhají na to, že se najde slušná řádka těch, kteří se tímhle problémem, který před ně MS postaví, nechají nachytat na švestkách, pohne se v nich svědomí a tu legální instalaci si pořídí. Tento nejnovější protipirátský program je tak jen další ze série boje proti nelegálnímu softwaru a nikdo ze slušných lidí proti němu nemůže nic namítat. A to ani proti způsobu, který MS použije ke kontrole a případnému vypnutí operačního systému. Slušnému uživateli tahle kontrola nevadí, a ničeho se bát nemusí. Těm s nelegálním softwarem by ale měla znepříjemnit život a neměli by využívat stejných výhod, jako platící zákazníci. Krást se nemá. Snaha Microsoftu je tak plně pochopitelná, nejnovější počin vypadá jako ten vůbec nejúdernější, který kdy MS nasadí, nicméně kdo chce používat nelegální instalaci, způsob si jistě brzy najde. A co naši čtenáři? Používají legální software :)?
Zdroj: Microsoft
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|