Po čase dobré zprávy ze světa kryptoměn. Hodnoty klesají, těžba utichá a tvůrci přiznávají, že se mýlili.
Stále více lidí, kteří dříve věřili v kryptoměny, tak konečně dostávají rozum a přiznávají, že v současné podobě jsou čistým zlem. Nejen že se dávno odklonily od původního záměru a účelu, ale dnes vyloženě škodí a ubližují všem. Kromě několika málo vyvolených, extrémně mocných bohatých osobností, kteří na nich extrémně vydělávají. A především se snaží nalákat kvanta dalších oveček na rychlé zbohatnutí prostřednictvím placených influencerů, youtube kanálů atd. Celý svět kryptoměn je v současné podobě jednoznačně podvod typu letadlo, kde se malá skupinka bohatých vyvolených, ovládající většinu „trhu“ snaží nalákat důvěřivé, často zoufalé chudé lidi, aby investovali do kryptoměn s vidinou rychlého a zaručeného zbohatnutí. Co se stane, když kryptoměny ztratí náhle hodnotu, jako se to právě děje? Vznikne ještě mnohem více zoufalých lidí.
Tvůrci jedné z nejúspěšnějších kryptoměn, DogeCoin, tohle všechno přiznávají. Mysleli si (jako já a mnozí ostatní), že kryptoměny vznikající těžbou, a tedy nic z ničeho, nemohou mít přeci žádnou reálnou hodnotu, takže je brali jako legraci a kratochvíli na základech jinak zajímavé technologie jménem BlockChain. Sám jsem kdysi když BitCoin před mnoha lety začal, vytěžil desítky Coinů a hrál si s tím. Samozřejmě vše následně smazal, protože jen tak zatěžovat grafiky zbytečnými výpočty přeci nemělo pro nikoho žádnou cenu.
Jenže jsme se mýlili. Z původního záměru udělat decentralizovanou měnu, která by nebyla závislá na současném systému řízenými státy a vybranou skupinou ohromně bohatých, vznikl systém, který řídí jiná malá skupina všehoschopných, vlivných a velmi bohatých, a rychle přebrala to nejhorší z běžného finančního systému. Kryptoměny dnes aktivně škodí lidem, zejména těm, kteří s nimi nechtějí mít nic společného. Slouží jen k rozšíření bohatství už tak malé skupinky extrémně bohatých lidí, kteří zneužívají systém a okrádají ostatní a vytvořili kolem kryptoměn doslova kult.
A Jackson Palmer i další, kteří v minulosti vytvořili některé z dnes populárních kryptoměn, mají samozřejmě pravdu. Kult, který se kolem současných Kryptoměn vytvořil, to vlastně svými činy a slovy přímo dokazuje. Zejména na těžbě založené kryptoměny jsou vyloženě zločin proti zdravému rozumu, proti přírodě a naprosté zvěrstvo.
- BitCoin aspol. se propadají
Dobré zprávy jsou, že konečně přichází výraznější propad, protože se státy konečně rozhodli proti tomuto zvěrstvu trochu zasáhnout. Ne tak výrazný, jak by byl potřeba a zasloužený, tedy aby se kryptoměny vrátily na svou reálnou hodnotu blízkou nule, ale propad to je. BitCoin se propadl pod 30 tisíc dolarů. Stále tedy stojí o 30 tisíc více, než je jeho reálná hodnota. Na propadu jedou i další měny. Z toho jsou zoufalí zejména malí naivní „investoři“, kteří do krypto-letadla nastoupili nedávno, a nakupovali za podstatně více. Často to toho dali všechny své úspory často si na to i půjčili a zastavili svůj majetek, protože podle předpovědí krypto-mafiánů a krypto-fanatiků, měl být BitCoin v tuto chvíli na hodnotě kolem několikaset tisíc dolarů a 1 milionu dolarů.
Propad souvisí s tažením Číny a dalších zemí proti těžbě. Čína fakticky zakázala těžbu a institucionální obchodování s kryptoměnami. To je zásadní, protože drtivá většina těžby probíhala právě v Číně. Okolní země se snaží zabránit přesunům těžařů k nim. Dobrou zprávou je, že velcí těžaři se sice snaží přesunout jinam, ale naštěstí to není tak jednoduché. Většina zemí nemá potřebnou infrastrukturu a vybudovat ji zabere i roky, jiné budou aktivně přesunu těžby bránit. Mnoho z menších těžařů končí nadobro.
Do hry vstupují i další instituce a státy. Japonsko jako jedna z finančně nejsilnějších zemí světa, vyzývá ke společnému postupu vůči kryptoměnám v současné podobě, a přidávají se i další. Politici, kteří byli doposud zaměstnáni Koronavirem, tak možná začnou tento závažný problém, který ve velkém ovlivňuje negativně všechny, zejména ty, kteří nechtějí mít s Kryptoměnami nic společného, konečně řešit. Je třeba zlikvidovat současné kryptoměny, zejména ty založené na bezúčelné brutálně zdrojově náročné těžbě a pálení zdrojů pro zisk úzké skupiny vyvolených. Digitální měny jsou budoucností, ale rozhodně jí nejsou BitCoin aspol. v současné podobě.
Původní myšlenka kryptoměn byla také úplně jiná, ale samozřejmě byla rychle znásilněna a přetvořena tou úzkou skupinkou anonymních mocných, kteří dnes kryptoměny ovládají a drží jejich většinu. Společně se domlouvají a tvoří kartel, který dokáže ve vhodný čas poslat hodnotu žádaným směrem a přesunout tak peníze od malých zoufalých krypto-důvěřivců, do svých kapes. Přitom napojeni jinak na běžný finanční systém, se vyhýbají daním, jakékoliv kontrole a dohledu. Fakt, že politická reprezentace a finanční instituce dosud nezakročili proti kryptoměnám adekvátním způsobem, je velmi problematický.
Doufejme, že se tak věci začnou obracet brzy k lepšímu a vznikne digitální měnová budoucnost, která bude skutečně sloužit všem, ne nám většině škodit … ale samozřejmě ti mocní vyvolení, kteří je dnes ovládají, se svých obrovských zisků prakticky bez práce, pravidel a daní, se hned tak nevzdají. Samozřejmě nikdo, kdo podporoval a stál za původním záměrem kryptoměn, nemůže současný stav věcí podporovat a bude proti nim bojovat, ale k tomu je zapotřebí, aby právo konečně dohnalo vývoj. Každopádně v tuto chvíli jsem opatrně optimistický, nebezpečí ale zůstává a bez toho, aby státy aktivně zasáhly proti kryptoměnám a zvěrstvům kolem nich, bude ožebračování většiny investorů a zejména aktivní poškozování nezúčastněných, obří plýtvání zdroji zvěrstvem jménem těžba digitálních měn, pokračovat. Digitální měnová budoucnost a technologie typu blockchain ano, ale takhle v současné podobě prostě ne …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|