Asynchronními shadery jsou jednou z klíčových DX12 technologií. Jenže je umí jen Radeon grafiky.
DirectX12 je díky API MANTLE velkým přínosem. Tedy teoreticky. Technicky přináší řadu věcí, které právě přineslo API MANTLE. Zásadní věcí je lepší využití vícejádrových CPU, ale hlavně i grafických karet, včetně všech jejích prostředků. Proč je DirectX12 jaké je a proč poběží lépe na stávajících Radeon grafikách než na soudobých NVIDIA kartách, o tom už jsme se bavili:
Nyní to má, zdá se, další pokračování. Stále více faktů ze strany zkušeností vývojářů, kteří implementují DirectX12 do svých připravovaných her, že NVIDIA grafické karty GTX 900 dost možná DX12 vůbec fakticky nepodporují a podporu i těch pár věcí jen emulují. Tedy v DX12 režimu hru pustíte, ale na NV grafikách z nových grafických technologií a optimalizací toho moc nefunguje. Jediné z čeho je přínos, je z lepšího využití CPU, což ale není samozřejmě otázka grafické karty. Klíčovým problémem se ukazuje absence HW podpory asynchronních shaderů. To je jedna z hlavních novinek DX využívající paralelní architekturu GPU, vedoucí k opravdu zásadnímu nárůstu výkonu, využití GPU a vůbec optimalizacím všeho druhu. Jenže jak už jsme vysvětlili dříve, technologicky zastaralejší čipy NVIDIA nejsou tak paralelně zaměřené, jako čipy od AMD (i když jsou datem vzniku starší než stávající čipy NV). Stávající i starší čipy AMD RADEON tak tuto technologii HW podporují, NVIDIA grafiky však nikoliv a snaží se to dohnat SW emulací přes ovladače, což ale nefunguje. A to se ukazuje jako možný zdroj problémů. V nejlepším případě nemá NVIDIA grafika žádný výkonový nárůst pod DX12 vůči DX11 (mimo vlivu lepšího využití CPU), v horším případě a s tím se bohužel vývojáři nových her setkávají, mají NVIDIA grafiky různé problémy s chodem hry a výkon tak může být u nich dokonce nižší.
Technologie asynchronních shaderů není přitom nic nového a dokonce už byla ve hrách využita dříve a její přínosy jsou jasně zdokumentovány a můžeme se bavit i o desítkách % výkonu navíc. Herní vývojáři to u svých nových her potvrzují. Jenže jsou tací, kteří tvrdí, že tuto technologii kvůli absenci její podpory u NVIDIA grafik, do svých her nenasadí! Vyjádřili se tak vývojáři hry Aquanox Deep Descent.
Tohle pochopitelně musí zvednout ze židle každého, i majitele NVIDIA grafik. Takže jedna z klíčových a prokazatelně kladných a přínosných technologií bude v některých hrách záměrně ignorována, protože NVIDIA grafiky ji neumí?! Není jednodušší ji prostě prostávající NVIDIA grafiky vypnout a pro ostatní nechat, aby z ní těžili, a v budoucnu, až NVIDIA představí novou generaci grafik, kde už snad podporu DX12 opravdu mít bude, by z toho tyto nové karty také mohly těžit? Vyjádření nicméně jen potvrzuje, že stávající grafické karty NVIDIA opravdu s podporou DX12 zápasí a že to není "PR" výmysl AMD nebo vývojářů Ashes of the Singularity, kteří ty problémy objevili a doložili.
Ponechme teď stranou, že je opravdu otázka, zda NVIDIA GTX 900 grafiky skutečně uváděnou DX12 podporu mají, nebo nikoliv. To, že nějakého vývojáře hry vůbec napadne záměrně vynechat jednu z klíčových a prokazatelně stav věcí zlepšující technologii, navíc standardizovanou a součástí standardu API (nejen DX ale i VULKAN) jen proto, že to jedna značka GPU neumí, je naprosto neuvěřitelné. Není divu, že se objevují poznámky o tom, že tento nápad pochází přímo z PR NVIDIA, která se tímto způsobem snaží zabránit situaci, kdy v DX12 hrách při správném využití Asynchronních Shaderů může třeba její TOP model GTX 980Ti soupeřit výkonově třeba i s maximálně jen Radeon R9 380 nebo R9 390, což by byla pořádně studená sprcha a velký průšvih a tímto krokem se tomu snaží předejít. Ostatně NVIDIA je ohledně celé věci nezvykle tichá a vypadá to, že spíše využívá svých postranních kanálů a možností jak rozmělnit předložená fakta ohledně celé věci a doufá, že to nějak překlepe do doby, než vydá novou generaci grafik, kde už správně všechno podporovat bude. A pak slavnostně, jako už několikrát, prozradí, že starší generace (GTX 900) opravdu měla ty a ty problémy, ale že u nových karet už to vyřešila a nejen majitel GTX 900 tak s nadšením půjde pro novou GTX.
Každopádně záměrně omezovat vývoj a efektivitu využití našeho HW a nasazení standardní technologie jen proto, že ji teď jedna řada grafik něco neumí, to opravdu někteří herní vývojáři klesli tak hluboko? Tohle mě na celé věci zaráží zdaleka nejvíce. Fakt že stávající grafiky NVIDIA mají pod DX12 problémy není žádné překvapení a náznaky toho, že tomu tak bude, byly a jsou staré mnoho mnoho měsíců. Ostatně NVIDIA technologicky hraje druhé housle už dlouho, místo zajímavých technologií (a ne CUDA nebo GSYNC, či PHYSX za zajímavé technologie prohlásit nejde, protože mají stejně nebo i lépe fungující konkurenty, často už přijaté jako obecné standardy) investuje totiž hlavně do marketingu a to se jí v uplynulých letech bohatě vyplácí. Jak víte, její podíl mezi grafikami vůči AMD stoupl na více než 70%, zatímco AMD, které investovalo do technologií, díky kterému DX12 je jaké je, díky kterému máme věci jako AdaptiveSync standard, DisplayPort, HBM paměti a mnoho dalšího, tak spadlo na méně než 30% podílu. Protože neinvestovalo také do marketingu, který bohužel dnes tvoří 99% úspěšnosti prodejů. Že máte lepší technologie, že máte i lepší produkty poměrem cena-výkon, či dokonce že máte nejvýkonnější grafiku na světě? To je vám na nic, když se o tom nikdo nedozví ... a jak je vidět, když nacpete peníze do PR a marketingu, které vám pomohou ucpat technologické díry a nedostatky, či dokonce prodat technologie, které za to nestojí, tak se to prostě vyplácí. Snaha omezit technologický vývoj a nasazení standardu DX12, to je ale novinka ...