Pokud jste nevydrželi a přešli na Windows 11 a máte počítač s RYZEN CPU, tak pozor.
Že Microsoft opět nezvládl vydání nového Windows, ačkoliv to vlastně ani skutečně zcela nový Windows není (jen tak vypadá), těžko někoho překvapilo. Samozřejmě byla ostuda, že společnost z nepochopitelného důvodu, nepřehodila za celou dobu do jádra nového Windows 11, které je ve skutečnosti jen upravené jádro W10, aktualizace a optimalizace pro procesory AMD RYZEN. Do této doby tak W11 neuměly správně pracovat s architekturou AMD a nižší tak byl výkon, vyšší byly latence atd. V některých aplikacích i 15% výkonu proti W10.
Nyní Microsoft konečně přichází s aktualizací a řešením (a to ho ani nemuselo vymýšlet). Nutno říci, že ho k tomu muselo AMD dokopat a společně tedy firmy obnovily pro W11 to, co fungovalo ve W10, prakticky copy-pasty způsobem. AMD se vyjadřuje celkem diplomaticky a oznamuje, že nově tedy byly obnoveny zamýšlené funkce a chování preferovaného jádra ve Windows 11 na procesory RYZEN.
Jádrem problému byl ale jednoznačně Microsoft, který tedy nyní vydal opravu a doplnil optimalizace řízení jader procesorů architektury RYZEN. Vše je součástí již vydané hot-fix aktualizace pro W11. AMD k tomu přispívá a upozorňuje vydáním aktuálního ovladače čipové sady 3.10.08.506, který je tedy určen pro aktualizovaný Windows 11 s číslem verze 22000.189. S tímhle by tedy měla být funkčnost a výkon RYZEN procesorů obnoveny tak, jak to fungovalo dosud na W10.
V praxi mohu potvrdit, že zlepšení nastalo. Samozřejmě týká se to především procesorů s dvěma a více čipy ZEN, jako RYZEN 9 nebo ThreadRipper, kde ke znatelným zlepšením latencí došlo. Nicméně stále výkon pod W11 hodně kolísá. Mnohem více než pod W10, což ovšem nemusí souviset s tím, že scheduler společnosti Microsoft ve Windows stojí pořád za houby.
Windows 11 mají totiž aktivní některé bezpečnostní funkce a věci, které aktivní ve W10 nativně nejsou. A to proto, že prostě zpomalují systém, mají nároky na výkon atd. Takže když tyhle bezpečnostní funkce ve Windows 11 aktivní jsou, mají vliv na výkon. V podstatě by tedy měl být výkon pod W11 téměř vždy o něco horší než ve W10, v některých případech výrazně. Osobně nikomu aktualizaci a přechod na W11 v tuto chvíli nedoporučuji. Není k tomu ani sebemenší důvod. Změn k lepšímu je tam minimum, ergonomicky je to nedotažené a celkově horší. Snad jedině pro počítače s dotykovým ovládáním, ta ergonomie dává větší smysl. Jinak je v současnosti W11 prostě horší W10, kdy ergonomické změny jsou z 90% jedinou skutečnou změnou v rámci celého systému, který je z většinové části stále W10 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|