Na CES se uskutečnila i konference Microsoftu, kde Steve Ballmer vypustil skutečnou bombu …
Ta však překvapila jen ty, kteří situaci nesledují, ostatní, včetně nás s tím už počítali. Microsoft oficiálně vyvíjí Windows 8 jako ARM kompatibilní. Říkáte, co je na tom bombastického, vždyť mobilních OS Windows je na světě už několik a podporují ARM normálně? Jenže já nemluvím o mobilních Windows 8, já mluvím o desktopových Windows 8, ano těch, které v roce 2012 nahradí vaše Windows 7 Home Premium apod. Ty budou dělané tak, aby běžely kromě procesorů Intel a AMD i na ARM!
Překvapení? Pro mě ne. Už dlouho mluvím o tom, že ARM a Google se svým Androidem na pole desktopů a klasických PC proniknou. Microsoft to samozřejmě tuší také a připravuje protiopatření, jak zachránit Windows krk. Pokud by se se svým systémem držel nadále jen x86 platformy, nemohl by na nástup ARM zařízení a Google Android reagovat. Windows 8 je proto koncipováno jinak. Microsoft dokonce ukázal DEMO verze, na kterých běží již Windows 8 na ARM platformě TEGRA od NVIDIA.
Je to konec Wintel platformy? Konec ještě ne, ale řekněme, že výrazná změna v pozici určitě. A konec x86 platformy? To záleží na tom, jak moc budou nová mobilní zařízení a hlavně jejich software dostačovat potřebám běžných uživatelů. Už dnes vidíme velký nástup mobilních PC, které přečíslovávají v poměru 70:30 desktop. Navíc uživatelé si zvykají i na nové SamrtPhone a Tablet platformy a letos dorazí nový Android 3.0, který by ARM zařízení mohl ještě více přiblížit klasickým PC. Bohužel průzkumy také ukazují, že u mobilních PC rozhoduje hlavně cena a ne technologie. Zákazníci prostě v 90% netuší, co je tam za procesor nebo grafiku a lepší čip neznamená vyšší úspěšnost na trhu. A pokud jim prodáte levnější zařízení, které bude stejně použitelné jako klasický PC, nepoznají mezi tím rozdíl. Takže je to konec x86 platformy? Řekl bych začátek konce.
U mobilních zařízení je toto nebezpečí evidentní. U desktopu to ještě bude trvat, protože zde už se desktopové PC dostávají pomalu do pozice platformy s vyhraněnou uživatelskou skupinou, a ti jen tak nevymění mnohem pomalejší a slabší zařízení, u kterých navíc nemohou nic moc ovlivnit, za své hýčkané PC. No řekněte sami, co bychom vlastně dělali, o čem bychom se bavili? O tom, jestli má tamten mobil hezčí barvu a jak na něm vyměnit kryt? Takže x86 platforma v určité podobě ještě určitě docela dlouho přežije, ale nelze nevidět, že x86 platforma zejména pokud jde o mainstreamové uživatele, je v maximálním ohrožení. Většině konzumentů (čti uživatelům) moderních počítačů a mobilních zařízení x86 platforma nic neříká a je jim jedno, co tam bude, zda x86 nebo ARM, kupovat a používat budou to, co jim kdo řekne a prodá, a co bude jednoduše fungovat. Microsoft to dobře ví. Sám se tedy s Windows 8 na celou situaci připravuje.
(testovací verze Windows 8 na ARM TEGRA)
Myslím, že rok 2012 a dál, budou docela zajímavé, tedy za předpokladu, že v roce 2012 nenastane často předpovídaný konec světa. Nebo snad ten konec světa nastane právě s koncem x86, kdy sice omezené, ale prověřené x86 platformy nahradíme v klíčových systémech ARM a ty selžou a přivodí konec lidstva, jak jej známe? Zajímavá teorie konce světa.
PS: nebojte, DDWorld.cz se chystá věnovat se x86 a PC platformě i nadále. V momentě, kdy bych si nemohl ve svém počítači vyměnit desku, procesor, grafiku, to bych pak skutečně za konec světa považoval :). ARM platforma je fajn, ale dokud si nebudu moci ARM komponenty nakoupit samostatně v obchodě z ARM komponent postavit ARM počítač, je to dobré jen pro telefony.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|