Microsoft se snaží vylepšit Windows Xbox platformu - Vážná konkurence pro konzole i STEAM? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 31 březen 2016
altBude podporovat FreeSync/GSync, přibude podpora pro MultiGPU a také podpora módů pro hry.

 

 

 

 

Po mnoha letech nevyužívání potenciálu se Microsoft konečně rozhoupal. Windows 10, který dnes běží na PC i XBOX One konzoli, tak je jedinou herní platformou UWP (Universal Windows Platform). To se nelíbí některým konzolovým příznivcům, protože řada her pro Xbox exkluzivní, vyjde v nových dílech i pro Windows PC. Na druhou stranu Xbox prostředí pod kterým se hry na PC spouští si také nezískalo mnoho příznivců. Řada nepříjemných technických omezení znemožňuje použití řady technologií a funkcí, které u jiných verzí stejných her (třeba STEAM apod.) běží normálně.

Microsoft se však dušuje, že poslouchá uživatele i vývojáře her a hodlá fungování platformy zlepšit. Od května tak budou moci vývojáři využít možnost vypnutí V-SYNC, což nyní nejde a MS také přidá podporu AdaptiveSync (FreeSync) a G-SYNC. Později pro DirectX12 hry pak přibude lepší podpora pro multi-GPU, vylepšení výkonu a funkčnosti full-screen režimu a několik dalších věcí, které jsou v současnosti systému vytýkány. A to včetně podpory pro různé úpravy her, módy a podobně.

Microsoft tedy sice nevykročil s Windows 10 herní platformou vůbec dobře, ale vypadá to, že má v plánu mnoho věcí zlepšit a bylo by tedy hloupé ji nyní definitivně odsuzovat. Osobně si myslím, že ani nemá moc na výběr, pokud nechce, aby to celé skončilo opravdu fraškou, i když jsem toho názoru, že řadu věcí mohl vyřešit dříve, než to celé spustil a ušetřil by nám uživatelům nervy, zklamání a sobě negativní publicitu. Koneckonců nevymýšlí nic nového a většina z těch věcí je dávno vymyšlena a funkční na jiných platformách a systémech. Věřím tedy, že postupně Microsoft vylepší UWP natolik, že ji rozhodně budeme muset brát jako vážnou alternativu a dost možná zásadní obrat situace na poli, kde vládne hlavně STEAM a kde PC a konzole byly rozdělené světy. Microsoft má tu výhodu, že Windows 10 už teď tvoří největší velkou/výkonnou herní platformu na světě a jeho podíl bude nadále růst.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33Středa, 23 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1422x
Komentářů: 0
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!Úterý, 22 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 2
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!Pátek, 18 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1073x
Komentářů: 0
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?Čtvrtek, 17 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 909x
Komentářů: 0
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!Úterý, 15 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2122x
Komentářů: 3
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0Pondělí, 14 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2071x
Komentářů: 0