Uživatelé hlásí, že i když mají relativně nové a silné PC, testem kompatibility pro W11 neprojdou.
Nebyl by to asi Microsoft, aby při uvedené nového Windows nevytvořil pořádný zmatek :). Jak od nás víte, firma „nečekaně“ ohlásila nový Windows 11. Samotné uvedení a jeho styl příliš dobrých ohlasů nevzbudilo, protože firma extrémně hloupě okecávala nový vzhled jako by to byl druhý příchod Krista a třeba nevysvětlila, proč vůbec W11 uvádí, když dlouho veřejně tvrdila, že W10 bude poslední Windows. Ale to není ten hlavní problém.
![](/images/stories/Aktuality/software/Windows%2011/Windows-11-2_thumb.jpg)
Hlavní zmatek a problém vznikl záhy. Windows 11 již můžete sami vyzkoušet, testovací Insider verze je oficiálně k dispozici. Nicméně MS ohlásil určité minimální požadavky na systém. Ty lze snadno ověřit na vašem počítači pomocí PC Health Check nástroje. Ten však neuměl říci, proč váš systém není kompatibilní.
To byl problém hlavně proto, že mnoho PC, i nových silných strojů se hlásilo jako nekompatibilní s W11. Mezi uživateli tak Microsoft udělal pořádné zmatení. Nyní již aktualizovaná verze PC Health Check alespoň hlásí, v čem máte problém. Pro mnohé uživatele je to přesto nepochopitelné a obtížně řešitelné, protože jako problém se ukazují dvě věci, které MS pro W11 vyžaduje:
Absence standardu Secure Boot v UEFI „biosu“ a především absence bezpečnostní funkce TPM 2.0. U výrazně starších PC nevyřešíte tu první věc (UEFI prostě nemají), ale u většiny nebo snad všech normálních PC a jejich základních desek z posledních let, by tahle funkce být měla. Samotné UEFI už není žádná novinka. Jenže troufám si říci že dost možná většina PC, nemá v základu Secure Boot jen zapnutý.
Podobná potíž se týká i TPM neboli Trusted Platform Module. Tady je to o něco komplikovanější. Jde o šifrovací procesor (tedy fyzický kus HW), který ovšem není vždy součástí základní desky. Existuje i jako doplňková komponenta pro příslušný konektor na některé desky. Zdaleka ne na všechny a do notebooků, se ovšem nedá doplnit vůbec. Vtip je v tom, že TPM je na většině nových PC a deskách v základu vypnuté. Musíte ho ručně zapnout v BIOSu, což samozřejmě většina běžných uživatelů nezvládne. A původní verze PC Health Check nástroje jim ani neřekla, že je to problém. MS sice již aktualizoval nástroj, ale prostě problém zůstává.
Co s PC, které TPM 2.0 vůbec nemají? Vypadá to, že i tady to není tak žhavé. Měla by stačit i podpora TPM 1.2 (včetně fTPM). Potíž je v tom, že TPM 2.0 není zpětně kompatibilní s TPM 1.2, takže to vyžaduje práci navíc od Microsoftu. Většina moderních platforem, tedy Intel (od Core 8000 série COFFEE LAKE) a AMD (od RYZEN 2000), by měla mít tzv. fTPM 2.0, a ta by měla také stačit. Tedy u finální verze Windows 11. MS prý ještě věci upraví a upraví tak i minimální požadavky.
![](/images/stories/Aktuality/software/Windows%2011/Windows-11-1_thumb.jpg)
Pokud vám tedy teď hlásí systém, že váš PC není s W11 kompatibilní, zkuste zapnout ty dvě věci výše pokud nemáte. U většiny současných PC z posledních let by to neměl být problém. U starších PC pak bude možná nutné počkat na aktualizované Windows 11 s nižšími požadavky. Abychom byly fér, není to tak úplně vina Microsoftu, že kolem těchto věcí je prostě bordel obecně. Navíc v některých zemích jako Rusko a Čína vyžadují systémy nezabezpečení, aby vlády a úřady mohli kontrolovat uživatele a jejich data.
Takže co, už jste na problém s TPM narazily? Už testujete nové Windows 11? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|