Loňský rok byl ve znamení životní příležitosti v kryptoměnách. Dnes už je situace jiná ...
Řekněme si na rovinu, budoucnost kryptoměn (BitCoin a řada dalších) je značně nejistá. Zatímco loni to byla pro mnoho lidí životní příležitost vydělat s minimálním rizikem neuvěřitelné peníze, letos už je to mnohem větší riziko za mnohem menší výdělky.
Do kryptoměn nalezla strašná spousta lidí. Systém má řadu výhod, ale i nevýhod. Výhodou i nevýhodu je jeho nezávislost na běžném finančním sektoru, jeho neprůhlednost atd. S tím se ale pojí i v podstatě nulové záruky. O tom se nově mohli přesvědčit majitelé BitCoinů obchodující přes jednu z největších burz mt.Gox. Ta v podstatě přestala existovat. Může za to podle všeho právě nekontrolovatelnost systému Bitcoinů a celý systém převádění virtuální peněz na skutečné, což právě burza typu Mt. Gox umožňovala. Podle informací, které jsou k dispozici totiž měla burza vlivem chyb i chybných rozhodnutí přijít až o 745 tisíc Bitconů v hodnotí nějakých 9 miliard korun. Burza 24.2.2014 přestala fungovat, v podstatě se smazala s internetu. Samozřejmě většina lidí o své peníze definitivně přišla.
Nutno ovšem říci, že Mt. Cox byla riziková a s problémy už delší čas a každý, kdo o věcech něco ví, tak o zvýšeném riziku obchodování na této burze věděl. Tak rychlý konec se ale asi přeci jen nečekal. Pokud jste si tedy říkali, že risk je zisk a zkoušeli to tam, tak už asi víte, že tentokrát z toho zisk nebude. Samozřejmě problémy Mt.Cox přinesly značnou nejistotu na pole Kryptoměn a srazily jejich hodnoty na mnohaměsíční minima.
Nicméně po předpokládaném propadu už během dne zase všechny posilovali. Byla to pro mnohé vítaná příležitost nakoupit, což zase vyhnalo ceny nahoru. Samozřejmě ostatní burzy i držitelé kryptoměn nenechají BitCoin a ostatní padnout. Na to už většina nacpala do těchto virtuálních měn příliš mnoho skutečných peněz. Situace Mt. Gox je ale jen takovým varováním a připomenutím, že kryptoměny stojí na vodě. Tedy ve skutečnosti nestojí ani na té vodě, ale ve vzduchoprázdnu. Zkrátka nulové záruky. Kryptoměny se přitom snaží dostat pod kontrolu státy i finančníci. Rizik a nepředvídatelných okolností je tolik, že je zkrátka lepší o tom nepřemýšlet. Nicméně v případě Mt. Gox šlo ztrátám předejít, pokud jste sledovali zprávy. Krach Mt. Gox a ztracené BitCoiny však pravděpodobně zatím nebudou mít větší vliv na situaci kryptoměn jako takových. Možná chvíli budou spekulanti žbrblat a více zvažovat rizika, za pár dní (u některých jen hodin), už ale zase pojede vše při starém. Zkrátka důvěra v systém, který nemá žádnou hmatatelnou hodnotu ani ji nevytváří. Nicméně takto je dnes vytvářena i většina peněz v běžném obchodním systému.
Já jen tiše závidím těm, kteří na rozdíl ode mě nezaváhali loni, nakoupili kryptoměny za pár drobných, na konci roku prodávali za maxima a z dalšího spekulanství utekli. To byl maximální výdělek z hodnocením v tisících %, s minimálním rizikem a s malými nervy. Dnes bych osobně do kryptoměn nešel ani zadarmo, protože riziko je obrovské, množství spekulantů závratné, nevyzpytatelnost značná a potenciál zisku vzhledem k velikosti nutné investice aby to stálo za to a tomu riziku, podle mě nestojí za pozornost ... ten vlak už ujel. Pokud jste měli peníze na Mt. Gox, tak to už víte také.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|