Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 30 červen 2009
alt Organizované gangy distribuují nelegální software prostřednictvím on-line aukcí a falešných internetových obchodů.

 

 

 

Své oběti vyhledávají hlavně v zemích s nízkou mírou pirátství, mezi které patří i Česko. Až 90 procent softwaru prodávaného na aukcích může být nelegální. Podvedení kupci mohou čelit stejným postihům jako protřelí piráti.

PRAHA, 30. června 2009 – Softwarové pirátství realizované prostřednictvím internetu začíná být ovládáno organizovaným zločinem. V minulosti bylo pirátství doménou jednotlivců, kteří je praktikovali pro vlastní potřebu, zato dnes na pirátství začínají ve velkém vydělávat organizované gangy. „Značně se rozmáhá organizovaný prodej nelegálního softwaru, který podvodníci vydávají za pravý. Tito podvodníci jsou rok od roku sofistikovanější a zabývají se internetovou kriminalitou ve velkém,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje klíčové výrobce softwaru z celého světa.

Internetoví zločinci se snaží své oběti nalákat na velmi nízké ceny populárních softwarových titulů, které nabízejí za zlomek cen obvyklých. Běžně tyto „slevy“ činí až 80 nebo 90 procent. „Pokud podvodníci nechtějí příliš nízkými cenami vzbudit podezření, je to i méně, například jen 50 procent,“ varoval Hlaváč. Kradený nelicencovaný software nabízejí gangy prostřednictvím svých falešných internetových obchodů a stále častěji také na populárních aukčních portálech typu eBay.

Falešné internetové obchody jsou přitom k nerozeznání od těch skutečných, které nabízejí legální software. Podvodníci totiž značně investují do profesionálního provedení obchodů a snaží se vzbudit zdání legitimity. „Nabízejí celou řadu služeb, které by jim mohl závidět lecjaký legální obchod – rychlou zákaznickou podporu a zejména snadné zaplacení různou formou, od bankovních převodů až po platby kreditní kartou,“ řekl Hlaváč. Tyto gangy se navíc podílejí na další on-line kriminalitě. „Nejčastěji jsou zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů. Tímto způsobem totiž své oběti nejčastěji oslovují,“ vyjmenoval Hlaváč.

INFORMAČNÍ BOX: V Česku se užívá nelegálně 38 procent softwaru. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD). Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.

Software prodávaný v aukcích je až z 90 procent kradený

Dalším velmi častým distribučním kanálem pirátského softwaru jsou internetové aukční stránky, které jsou piráty brutálně zneužívány. Piráti jejich prostřednictvím vydávají nelegální kopie za zlevněný software z druhé ruky. Aukce jsou v porovnání s jinými nelegálními zdroji softwaru velmi záludné – například v porovnání s výměnnými sítěmi (peer-to-peer) či stahovacími službami typu RapidShare, které jsou známé vysokým podílem nelegálního obsahu, přičemž uživatelé vědí, že stahování z nich je rizikové.

Aukce však nabízejí řadu zboží naprosto legálně – od knih a elektroniky až po textil. „Běžný kupující pak nepředpokládá, že by některé nabízené artikly mohly být padělky. Bohužel v případě softwaru je to téměř sázka na jistotu. Podle odborných odhadů je 50 až 90 procent softwaru nabízeného na aukčních stránkách nelegální,“ upozornil Jan Hlaváč. Podle jednoho z průzkumů BSA bylo ze 115 vzorků softwaru stažených z eBay více než polovina nelegální: 39 procent byly padělky a 12 procent obsahovalo nelegální komponenty či byly neautorizovaně upraveny.

Nejvíce se gangy zaměřují na země s nízkou mírou pirátství

Paradoxně se internetová mafie zaměřuje nejvíce na země s nízkým podílem pirátského softwaru – tam, kde se nelegálně užívá zhruba 20 až 50 procent softwaru. Pro podvodníky je tedy perspektivní Česko, kde se nyní podle analýzy BSA nelegálně užívá 38 procent softwaru. „Uživatelé v těchto zemích mají totiž značné povědomí o rizicích spojených s pirátstvím. Mnozí se proto snaží opatřit legální software za co nejméně peněz, a snadno tak padnou za oběť podvodníkům. Tuzemská informační linka BSA každoročně zaznamenává zhruba dvojnásobný nárůst počtu dotazů týkajících se internetového pirátství,“ řekl Jan Hlaváč.

Protipirátská organizace BSA se snaží proti pirátským aukcím aktivně bojovat i ve spolupráci s aukčními servery. „Meziročně se nám podařilo uzavřít téměř trojnásobný počet nelegálních aukcí. Zatímco provozovatelé aukcí na naši žádost zavřeli předloni 6904 on-line aukcí, loni to bylo již 18 314,“ řekl Jan Hlaváč.

Podvedení kupci riskují stejný postih jako protřelí piráti

Nelegální software pořízený za úplatu představuje stejné riziko, jako kdyby byl vědomě stažen zdarma z nelegálního zdroje. Takto pořízený software není legální a není možné se vyhnout případné právní odpovědnosti, varuje BSA. „Uživatel podstupuje stejná rizika jako protřelí piráti. To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud. Dále je zde i riziko virové nákazy a ztráty osobních dat či zneužití důvěrných informací. Software z neautorizovaných zdrojů totiž může být upraven s cílem uživatele poškodit,“ varoval Jan Hlaváč.

Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové rovněž kvůli neznalosti zákonů. I jediné stažení může totiž vést k policejnímu stíhání. Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. „I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru,“ důrazně upozornil Jan Hlaváč.

Nehraje přitom roli, zda uživatel věděl, že stahuje nelegální software: „Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou peer-to-peer sítě, či služeb jako RapidShare je proto velmi nebezpečné,“ dodal Hlaváč. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů, jakými jsou například servery www.stahuj.cz, www.GigaMania.cz či www.slunecnice.cz.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. „Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru,“ uzavřel tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Jak poznat podvodné pirátské obchody

 

  • Nelegální software lze snadno poznat. Nejjednodušším vodítkem je cena, pokud se něco obyčejně prodává za peníze, na internetu to zdarma nebude. Podezřelé jsou rovněž velké slevy.
  • Takzvaný OEM software se obyčejně přes internet neprodává – je součástí kupovaného hardwaru, například počítače.
  • Používejte ověřené internetové obchody, nejlépe tuzemské disponující kamennou pobočkou, zákaznickou linkou a další podporou zákazníků.
  • Nikdy neprovádějte on-line platby, pokud již nemáte s obchodem zkušenosti. V opačném případě podstupujete velké riziko zneužití vaší karty a vytunelování účtu.
  • Nereagujte na e-mailové nabídky, které se tváří příliš výhodně, jsou v cizím jazyce či psané chybnou češtinou. Téměř výhradně jde o podvod a už samo navštívení inzerované stránky je velmi rizikové

 

 

Zpráva je uveřejněna tak, jak nám byla zaslána, v nezměněném a původním znění.

Zdroj: BSA

 

 

DDWorld.cz komentuje: Náš server, stejně jako nová "česká pirátská strana" v každém případě odsuzuje skutečné softwarové piráty, kteří vydělávají na pirátském softwaru a činí tak s plným vědomím a cílem osobního zisku. Proto rozhodně voláme po přísných trestech pro tyto piráty a skutečné zločince. Organizovaný zločin a pirátství určitě existuje a je skutečným problémem, který je třeba řešit. Nelze ale zaměňovat a dávat na stejnou úroveň například sdílení několika hudebních skladeb, či umístění filmu na internet, aniž by z toho měl daný člověk jakýkoliv finanční zisk a stejně vnímat organizovan zločin a prodej nelegálního softwaru s plným vědomím za účelem zisku. Tyto dvě věci nejsou a nemohou být na stejné úrovni.

Bohužel nelze si také nevšimnout faktu, že aktivity různých autorských organizací, BSA nevyjímaje, se pod záminkou ochrany autorských práv, dají mnohé jejich činy vnímat jako organizovaný zločin. Připomeňme třeba žaloby za sdílení několika hudebních souborů na lidi, kteří nemají ani počítač, různé formy zastrašování jednotlivých běžných uživatelů, obtěžování platících zákazníků systémy jako DRM a omezením jejich uživatelských práv a zdravého rozumu, univerzit žalobami na studenty a požadavky na hlídání a poskytování informací o internetových aktivitách studentů, a tak podobně. Nelze nevzpomenout ani na skutečnost, že mnohé autorské svazy, jako soukromé organizace, se přiživují na autorských dílech, která často ani nezastupují. Asi nejkřiklavějším příkladem je tzv. Výpalné (autorské poplatky), kdy každý uživatel, bez ohledu na to, zda kopíruje, ukládá či vytváří vlastní díla, musí zaplatit při nákupu pevného disku, kopírky, DVDčka atd., autorský poplatek, který je odváděn soukromým autorským svazům. Bojovat proti skutečnému počítačovému pirátství, podvodům a spamu využívanému organizovaným zločinem je jistě zapotřebí a nutné, ale nelze přitom používat metody a prvky organizovaného zločinu. To je jako bychom chtěli řešit vraždu tím, že umučíme a zabijeme všechny potencionální podezřelé a budeme doufat, že mezi nimi byl skutečný vyník. 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Danik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 11:54:08

Stažení z internetu není nelegální.
Maximálně pak uchovávání na disku po zjištění, že se jedná o věc, která by takto distribuována být neměla.

Nepřebírejte od BSA text, který si neověříte, zbytečně tím matete.

Myšleno tím jako fyzická osoba.
KALIK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 12:27:49
avatar
Legální je pouze stahování audiovizuálních děl. Stahování komerčního software není legální.
Danik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 12:41:56

Na základě čeho tak usuzuješ?
Je to stahování, ne stahování děl nebo softwaru, zbytečně to rozlišuješ.
Pyshtone [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 13:54:42
avatar
Protoze se to tak rozlisuje - mezi AV dilem a SW je rozdil. V podstate stahovani AV obsahu pres sluzby typu Rapidshare je u nas nepostizitelne (nesiris, pouze stahujes).
Xyw [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 17:28:48
avatar
Software je na tom rovnako. Stahovanie je legalne, ale pri software je nelegalne uz jeho pouzitie(pri A/V dielach zatial nie)
Danik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-01 09:29:20

Jak píše Xyw, je to stejné i se software, stahuješ soubor nikoliv audiovizuální dílo nebo software.
Nijak se to nerozlišuje, je to legální.
Najdí oporu v zákoně, že to je nelegální, to jsem zvědav, kde něco najdete.
Tolik mínusů od lidí co nemají o tom ani páru
Tomasek1234 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - BSA lze 2009-06-30 12:54:21

Nicemu co ma podpis BSA neverim. Je to banda podvodniku, ktera si vymyslenim statistik a propagandou vydelava na nemaly chlebicek. Je to jedna lez vedle druhe, pochybne grafy a jednou mesicne na net umistenej podobnej clanek. Ale proc ne kdyz se pak vetrou do symantecu a mrkvosoftu a z kazdy firmy sem tam neco pumpnou. Chlebicek motajici se kolem legality, piratu, poplatku za media a spol je opravdu velikansky tak proc si z nej neulomit bez prace?
randomofamber [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - výpalné 2009-06-30 14:11:42
avatar
Moc by mě zajímalo, jak došlo k tomu, že jsme všichni potencionální zločinci. Jak je možné, že v demokracii nefunguje presumpce neviny. Napadají mě tyto možnosti. 1) Lobbing za uzákonění této věci musel společnosti jako je BSA stát spoustu peněz, ... 2) Námi zvolení představitelé jsou hloupí... Ať už tak či onak, existuje orgán, který by to měl kontrolovat a sice ústavní soud. Proč tak nečiní? Že by na tom byli ústavní soudci stejně jako zákono-danajsko-dárci (peníze a/nebo hloupost)?

p.s.:Ohledně pirátství jsem ve shodně s názorem ddw...
Alhan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 15:06:35
avatar
díky za článek
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-06-30 21:38:04

BSA vubec v CR oficiálně neexistuje.Má stejná práva jako spolek štamgastů někde v hospodě.
Danik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-01 09:31:29

Taky mám ten pocit. Po té co prohrál spor s mironetem, tak šel myslím do konkurzu, aby nemusel vyplatit odškodné...
Ale tu si nejsem úplně jistý, jak to přesně bylo..
Předpokládám, že dnes funguje BSA přes jiné státy v unii...
TOMxEU [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - eBay 2009-06-30 23:19:18
avatar
Ano, ak je cena nizka, moze to byt podozrive, ale ak niekto ako ja hlada prave lacne veci, tak sa v tom nauci chodit. vetsinu filmov mam za ~10 euro (300 korun) a z 58 su len 3 ilegalne. Na aukciach staci sledovat komentara a ak je tam co i len jeden z tisica, ze ide ma kopiu, treba to brat v uvahu, pretoze vetsina ludi nepozna rozdiel. Ak ide o free region DVD, to je bez komentara. Potom uz to clovek zisti len doma podla nazvu (NEW_DVD asi nebude orig) a moznosti skopirovat DVD na disk (ziadna ochrana) a v tom pripade vyuzit pravo vratenia tovaru a penazi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Doom: The Dark Ages se přiřítí už brzy! Vypadá skvěle.
Doom: The Dark Ages se přiřítí už brzy! Vypadá skvěle.Sobota, 25 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 136x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Středa, 22 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 567x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 960x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2120x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2334x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4051x
Komentářů: 0