Pravidla pro moderátory jedné z nejpopulárnějších současných sítí se dostala na veřejnost.
Sociální sítě jsou nejhorším vynálezem moderní internetové doby. Místo spojování lidí dělají pravý opak a škodí na mnoha úrovních. To, co na nich vidíte, navíc nemá s realitou mnoho společného a algoritmy vytvářejí názorové bubliny a nerealistické vize a dojmy reálného života a lidí a rozdělují lidi ještě více a mnoha vyloženě škodí. To hlavní, na co mnozí uživatelé zapomínají, že sociální sítě provozují soukromé společnosti. Neplatí na nich tedy žádná svoboda projevu a mnoho zákonů, které jsou platné pro veřejný prostor. Což je v pořádku. Sociální sítě jsou jednoduše soukromý prostor a jejich majitelé a provozovatelé mají své zájmy a určují zcela správně svá pravidla pro své uživatele. Na to ale mnozí zapomínají a pletou si to právě s veřejným prostorem …
Proč o tom mluvíme. Mnozí jistě znáte jednu z rychle rostoucích čínských sociálních sítí TickTock, která je velmi populární i na Západě, což dělá velkou radost Čínské komunistické vládě, která samozřejmě má na chod této sítě značný vliv. Celá síť je třeba v podezření, že díky videím se čínské sledovací systémy učí a získává data o váš. Pokud jste si všimli, že hlavní propagované příspěvky a doporučované profily a lidi v nich jsou si všechny nějak nápadně podobné a některá témata nedostávají vůbec prostor, tak jste si všimli správně. A to není náhoda.
Zvídavým novinářům se podařilo ukořistit vnitřní pravidla, které Čínští provozovatelé zadali moderátorům a algoritmům, kteří všichni dohlíží a chod a fungování sítě. Asi nikoho nepřekvapí, že TickTock, ačkoliv funguje na Západě, je stejně cenzurovaný, jako cokoliv jiného v Číně. Jsou tedy výrazně cenzurována videa a příspěvky, jakkoliv se negativně vyjadřující o Číně, poměrech v Číně, záměrně cenzurovány videa lidí v Hong Kongu kolem protestů atd. Některá jsou přímo mazána rovnou, a nejen pohřbívána a automaticky odsouvána. A tady nejde o zákaz tzv. fake news, ale zákaz informací, které se nehodí čínské komunistické straně. Zkrátka nezapomínejte, že jakkoliv to čínský majitel popírá, TickTock je pod bedlivou kontrolou čínské komunistické vlády a musí dodržovat její pravidla a nařízení. Je jedno, kolik peněz má ten který čínský miliardář, který vlastní tuhle síť, protože může kdykoliv ze dne na den zmizet, jako se to stalo mnoha jiným. Před pár dny kritizoval (oprávněně) postup Čínské vlády ohledně Koronaviru jeden z nejbohatších lidí v Číně, no a už několik dní o něm nikdo neslyšel. Takhle to v Číně funguje. A takhle funguje TickTock …
A pokud si myslíte, že když o Číně nemluvíte, že máte vyhráno, nemáte. Pravidla pro moderátory ohledně propagaci příspěvků a profilů jsou totiž taková, že pokud jste oškliví, neupravení, tlustší nebo to natáčíte v nepěkném prostředí, tak máte prostě smůlu. TickTock chce ukazovat jen hezké a bohaté a úspěšné lidi. Na což má samozřejmě plné právo. Firma nepopřela, že taková pravidla skutečně existují, ale tvrdí, že je prý nepoužívá. Ovšem to, jak vypadá TickTock hovoří o pravém opaku.
Jak říkám, je to plné právo. Jako uživatelé máte plné právo službu nepoužívat, pokud ji používáte tak teď alespoň víte, jak se věci mají. Takže se upravte trochu (někteří víc), pokud chcete, aby vaše příspěvky a profily byly doporučovány ostatním, tvařte se bohatě a úspěšně, vytvářejte zkrátka ten žádoucí falešný dojem a falešnou realitu, TickTock si toho žádá, jinak nikdy neprorazíte. Nic složitého za tím nehledejte. Prostě hezký a bohatý je v pořádku, chudý a ošklivý není v pořádku a radši zahoďte foťák :). Je to sociální síť, která samozřejmě nechce ukazovat realitu, takže ji tam ani nehledejte … to jen pokud TickTock používáte a divíte se, že tam věci fungují trochu divně ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|