Český telekomunikační úřad doslova tvrdí, že Operátoři postupují společně proti zájmům zákazníků.
Že máme v ČR jedny z nejvyšších cen mobilních služeb a speciálně mobilního Internetu v Evropě, je obecně známo. Situace se však stále zhoršuje. Začátkem tohoto roku vyšlo hned několik analýz, které všechny tvrdí to samé. Mobilní operátoři v ČR poskytují téměř nejdražší služby v Evropě. Ti se brání, že prý to tak hrozné není a vše je dáno „specifikacemi“ našeho trhu. Realitou však je, že čeští mobilní operátoři u nás dosahují jedné z nejvyšších ziskovostí v rámci Evropských zemí vůbec. Český telekomunikační úřad aktuálně vydal vlastní analýzu a test, ve které potvrdil, co se obecně ví, či minimálně tušilo.
V ČR prostě nefunguje konkurenční prostředí! Úřad sice uznal, že operátoři mezi sebou nemají vyloženě kartelovou dohodu, ale jednoduše se hlídají navzájem takovým způsobem, že společně fakticky postupují proti zájmu zákazníků a nevytváří tlak na ostatní dva konkurenty, protože je to i pro ně vlastně nevýhodné. Důkazy tohoto jednání jsou zcela očividné.
Operátoři si prakticky kopírují ceníky a podmínky, vždy když jeden ohlásí nějaké změny, zveřejní je s předstihem a zbývající operátoři tak mají čas upravit své podmínky a ceníky. A výsledkem je prakticky stejná nabídka od všech. Nefunguje tedy konkurence. Operátoři se brání vysokými náklady na budování sítí, nicméně sami zveřejňují rekordní příjmy a zisky, takže v tom problém nebude. Současně vyšlo najevo, že podpultové nabídky hrají velkou roli. Operátoři bojují ale hlavně o firemní klientelu, která má často mnohem výhodnější ceny, než běžný zákazník. Podpultové nabídky jsou extrémně rozšířené, ovšem problém je, že s nimi nemohou soupeřit virtuální operátoři, kteří nedokáží samozřejmě podmínky a nabídky tří hlavních operátorů a tedy majitelů sítí, vyrovnat, protože berou služby od nich.
Mobilní operátoři také mají spoustu nástrojů, kterými omezují zákazníky, jako 2leté smlouvy, pokuty apod. Změna poskytovatele není prakticky jednoduše možná, a hlavně není výhodná. V ČR tak aktuálně funguje oligopol. Jak situaci řešit?
Česká vláda má v tomto poněkud omezené možnosti. Ač stát jako takový udílí licence a má dohlížet na funkční konkurenční prostředí, regulace toho má svá zákonná omezení. Navíc síla mobilních operátorů a jejich vliv na mnohé politiky, je také problém. Za posledních několik let se o drahých mobilních službách a speciálně mobilním internetu, mluvilo mnohokrát, ale pokaždé se zdálo, že někteří politici mají vlastně zájem chránit spíše operátory než uživatele-občany. Proč? Protože peníze.
K legendárnímu nepříteli českých mobilních uživatelů, bývalému ministru Mládkovi, se nedávno přidala stávjaící ministryně Nováková, která poněkud vtipně vysvětlila, že drahá mobilní data máme proto, že je málo používáme a místo nich používáme Wi-Fi. Parodií na toto téma bylo okamžitě všude plno a těžko někdo nezaznamenal. Osobně mám takovou zkušenost, že jsem spoustu let, konkrétně od roku 2007 do roku 2013, používal neomezený mobilní internet od O2 a to za cca 800-900 korun. A tím neomezený myslím datově i rychlostně opravdu neomezený! V roce 2014 mě byla služba jednostranně vypovězena, že prý O2 není schopna technicky dále neomezený internet nabízet. Inu, co šlo v roce 2007 nebylo prý technicky možné v roce 2014. Tedy přesně podle logiky, jak technologicky vývoj celou historii funguje … :-/
Současná vláda ale přeci jen o problematice mluví více, hlavně proto, že drahé služby a drahá data opravdu české uživatele-voliče trápí, protože velká část dnešních lidí je z mobilem/tabletem v ruce na Internetu vlastně pořád. Vláda tak aktuálně přímo přes premiéra vyzvala operátory k přímému jednání, zveřejnění jejich dat, protože operátoři stále všem tvrdí, že v ČR nemáme zdaleka tak drahé služby, jak tvrdí prakticky všechny analýzy apod. Je samozřejmě otázkou, co zveřejní.
- Závěr – zlepšení situace na dohled?
Jako obvykle bude nejspíše výsledkem současného napětí opět alespoň nějaké zlepšení nabídek pro nás zákazníky, Operátoři nám hodí nějakou tu kost, aby jakoby „ukázali“ dobré úmysly apod. Nicméně samozřejmě se budou zuby nehty prát o své astronomické zisky. V úvahu ale také přichází nové možnosti regulace trhu ze strany státu, na což ale potřebujeme i posvěcení EU, protože jsou tu samozřejmě zákony a jednotný Evropský trh. EU nicméně má i vlastní analýzy, které problémy českého mobilního trhu potvrzují opakovaně, takže na tvrdší regulaci a rozpohybování evidentně nefunkčního trhu v ČR, bude mít nejspíše také zájem. Zatím prvními konkrétními kroky je aktuální vládní návrh zákona, který zlepší pozici nás zákazníků proti operátorům. Výrazně zjednoduší a zrychlí možnost přechodu k jinému operátoru, omezí smluvní pokuty, zkrátí převod čísla na 2 dny a tak dále. Drobnosti, ale nutné kroky pro to, aby budoucí čtvrtý operátor, který by měl na trhu dostat prostor, měl vůbec nějakou šanci nějaké zákazníky oslovit a získat což by při stávajících pravidlech prostě neměl.
Osobně si myslím, že nějaké zlepšení situace je na dohled. Ať operátoři pošlou vládě cokoliv, budou jejich data a čísla a jejich vysvětlení velmi pravděpodobně v přímém rozporu s mnoha analýzami včetně té od EU i ČTÚ. Nicméně tlak jasně cítí, a tak se myslím dočkáme nějakých těch úprav a vylepšení. Ale přehánět to určitě nebudou. Hrozba větší regulace v ČR ze strany státu a posvěcená EU by je ale mohla donutit udělat tentokrát větší posun.
Bohužel nic z toho nevyřeší fakt, že současní operátoři si vůči sobě vůbec nekonkurují a nemají to ani v plánu. Své nabídky a ceníky si prakticky kopírují a ani jeden z nich nechce tlačit na snížení cen. Jinými slovy, konkurenční prostředí prostě nefunguje. Příchod čtvrtého mobilního operátora by pravděpodobně nic nevyřešil, protože nemá vybudované vlastní sítě. Osobně si myslím, že Internet a zejména ten mobilní by měl být státním zájmem (tedy zájmem všech občanů). Stejně jako klíčová infrastruktura, školství, obrana, zdravotnictví, tak Internet je dnes tak podstatný, že je ve státním a občanském zájmu, aby všichni občané ČR měli k Internetu neomezený přístup všude a vždy.
Je to klíčové pro ekonomiku, vzdělání, pro fungování a posilování státu a občanské správy, pro vlastní státní správu a technologický i občanský vývoj a tak dále. Masivní sytém dostupného neomezeného rychlého Internetu je něco, co by měl stát ve spolupráci s mobilními operátory dávno budovat a zajišťovat. A mobilní i pevný Internet by měl být neomezený a pro všechny. Samozřejmě optické sítě by hrály nadále klíčovou roli, ale současný stav mobilního Internetu, a to, jak operátoři zneužívají nefunkčního prostředí, je skandální a poškozuje zákazníky, kteří jsou občasné tohoto státu a poškozují tak stát jako takový.
Jsem velice zvědaví, co ze současné situace vyplyne. Jsem optimistický, ale zase bych neměl přehnaná očekávání. Operátoři budou jakoukoliv lží bránit své rekordní zisky, které v ČR dosahují a konkurovat si prostě navzájem nebudou, nemají na tom žádný zájem. Současný tlak ze strany vlády a státu ale hlavně nás občanů musí prostě pokračovat, jinak se žádných zlepšení nedočkáme. Bohužel současná politická reprezentace jak vládní, tak minimálně stejným dílem i opoziční, není vhodným oponentem operátorů, i když nedávno schválený vládní zákon je celkem znatelnou a rozhodně vítanou změnou a tlakem k lepšímu. Ale zdaleka neřeší zásadní problémy. Tak uvidíme, co z toho bude. Tlak na operátory ale nesmí polevit … Dokud tady nebudeme mít kompletně neomezený hlasový tarif včetně neomezeného internetu za méně než 1000 korun, tak není dobojováno. Jak říkám, měl jsem v letech 2007 – 2013 neomezený mobilní internet za 800 korun. Bylo to technicky možné v začátcích budování současné sítě, je to tedy 100% možné mít technicky i dnes. Ale operátory k tomu nabízet jej oficiálně, konkurenční prostředí v ČR nenutí. V zahraničí ale takové tarify existují běžně … chci svůj neomezený mobilní internet za 8 stovek zpět. Nepotřebuji ho, ale chci ho a nebude mě nikdo tvrdit, že to v roce 2019 není možné nabídnout, když to v roce 2007 šlo!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|