Zákon od odpojování pirátů od internetu má opět šanci …
Seriál, kterak Francouzský prezident bojuje proti zlým pirátům má pokračování. Zákona známý pod zkratkou HADOPI stále žije, i když byl několikrát zamítnut. Jde o to, že se Francouzská vláda snaží prosadit zřízení státní instituce, která by hlídala a trestala internetové piráty. Právě to se ale stalo terčem kritiky ochránců práv a svobod včetně ústavního soudu, který zákon už jednou zamítl.
V upravené podobě se zákon znovu vrací a tentokrát v sobě i nařízení o tom, že o odpojení musí rozhodnout soud, takže zlovůle úřadu nehrozí. Co však stále není nikomu jasné, je, jak chce dotyčný úřad doslova špehovat a kontrolovat uživatele bez porušení práva na svobodu a soukromí? Je téměř jisté, že zákon opět bude napaden před ústavním soudem.
Ačkoliv proti pirátství je nutné určitě bojovat, je také nutné modernizovat autorské právo a celý způsob prodeje a distribuce děl. Není možné na jedné straně brát svobody uživatelům a hrozit jim vysokými tresty a na straně druhé protěžovat různé autorské organizace, které nemají s autorským dílem a autorem nic společného, jen parazitují a mají velký business z tzv. ochrany autorských práv. Kolektivní vinna jako jsou autorské poplatky, které platíme z různých zařízení, jsou státem dovolená zlodějina, kdy z nás ze všech dělá stát zloděje, platíme soukromé firmě peníze, i když si na tiskárně tiskneme vlastní díla a ukládáme si je na pevný disk. Právě z těchto peněz pak platí různí příživníky lobby, kterými tlačí na politiky, aby schválili podobné nesmyslné zákony, jako je třikrát a dost.
pokud má bejt 3x a dost na piráty, pak dle mého selského rozumu by to mělo bejt na všechno uděláš tři přestupky na silnici, odevzdej řidičák , třikrát někoho špatně budeš léčit = končíš jako doktor a tak dále Nevím, proč by měli zrovna jenom piráti být bráni takhle zvláštně na hůl
Naprosto s Vámi souhlasím.
Rozdíl ve Vámi uvedených profesích je lobing a s tím související peníze plynoucí z přijetí takového zákona. Takový zákon je prostě absurdní, jak v celkové potenciální realizaci, tak i pouhém zjišťování potřebných evidencí. Pokud bysme chtěli trestat piráty tímto způsobem a né tedy jen největší exemplární případy, stejně jako každý občan by měli mít právo na soud či odvolání. Samotná sankce v podobě znemožnění přístupu k internetu je proti všem souvisejícím myslitelným morálním čí ústavním zákonům a posouvala by Francii na úroveň komunistické Číny.
Tudy cesta skutečně nevede a myslím, že se přijetí obdobných zákonů v platnost nemusíme obávat, pokud tedy nebude podpořeno změnou ústavy.
moj svagor je francuz , a je badat ze na autorske prava si potrpi (robi vo zvukovom studiu) asi to bude pre francuzov vlastne, takze sa bojim ze proti takymto zakonom nebudu proti, kazdopadne je mi to jedno, len nech to neroztahuju na celu europu ...
ale aj tak tomu nechapem...ved predsa ked niekoho odpoja od netu tak su to straty pre providera nie ? alebo sa este bude platit pokuta za predcastne ukoncenie sluzby + pokuda súdu ??
Keďže pochybujem že v zmluve s providerom máš uvedené medzi skutočnosťami, ktoré vedú k odpojeniu (prestaniu platenia služby) internetu aj súdne rozhodnutie, tak provider si náhradu za ušlý zisk podľa mňa môže vyžadovať len od štátu.
Prdlajs..když mi poskytoval dá linku třeba 30 mbitů tak počítá s tim že jí prostě využiju naplno. A když si objednam 30 mbitů tak tou rychlostí MAM PRÁVO stahovat POŘÁD 24hodin denně, to je jako kdyby sis koupil 30 rohlíků a nesměl je sežrat najednou protože by tě jinak pekař dal pár facek.
to je podle mne netrefný přirovnání..tady se řeší to, jestli je to legální nebo nelegální, ne jestli je tu ta možnost a že to jde lehce...a na internetu je tolik i legálního softu, a že bys mohl sosat klidně těch 30 MBit evrydej, od rána do večera..Samozřejmě ale ten ilegální je často zajímavější, to uznávám...a neříkám, že provideři si myslej, že semtam něco nestáhnete...To,že místo toho aby do obchoďáku byly jedny malý hlídaný dveře bylo dvacet různejch východů, který se těžko budou dát uhlídat najednou ještě automaticky neznamená, že když to jde líp, budete za každou cenu krást..
EDIT: pokud jste se přesunuli s tématem jinam a pochopil jsem to špatně, tzn. že jste mysleli stahovače jako z pohledu toho, že vytěžujou síť, tak se omlouvám že odpovídám zcestně..
Tohle i kdyby se prosadilo,tak to nemůže fungovat,protože poskytovatelé internetu by přišli o zisky.Jedině,že by to zase fungovalo tak,že by odpojili pár lidí a dali jim pokutu několik 10 milionu,jak to v poslední době funguje.
No ale v zásadě nechápu jednu věc: jak chtějí kontrolovat co stahuju když to dejme tomu bude zazipovaný a zaheslovaný. Museli by nejdřív do toho souboru nahlédnout a potom zhodnotit jestli je to proti zakonný nebo ne. Nebo by museli přímo sledovat co má uživatel na PC a to je dost nereálný, protože stačí mit NTBook na internet a další PC na hraní bez internetu, případně hodně kvalitní FW kterej tohleto nedovolí. Není mi jasný jak tohle chtěl technicky provést.
Rozhodně ale nejsem zastáncem tohoto postupu, shoduju se v názoru DD', že by se měl celej způsob distribuce změnit.
současná válečná linie je na poli P2P sítí, kde většinou soubory zabalené nejsou.
Ale stejně s takovou můžou dosáhnout jen toho že všichni přejdou z P2P sítí na rapidshare a jemu podobné, kde je již jen ztěží vysledovatlné co stahuješ