Poplatky a pravidla HDMI znemožnily uvedení Open-source ovladače AMD Radeon pro Linux.
Spousta práce, dobrý úmysl, ale nakonec je všechno k ničemu. AMD se snažilo nabídnout open-source implementaci HDMI 2.1+ ovladače pro Linux systémy, ale přestože má vše hotové a funkční, a přestože to bylo dlouho vyjednáváno s HDMI Forum, který standard spravuje a vybírá poplatky, tak z toho nic nebude. Správce uzavřeného HDMI standardu zakázal AMD uvést open-source verzi svého HDMI 2.1+ ovladače. A tím to tedy končí. Samozřejmě jde o politiku a hlavně peníze. Přes dva roky práce a snah však vyšly naprázdno, AMD nemůže ten ovladač s implementací uvést, aniž by se nevystavilo postihu a soudním tahanicím atd.
Lepším řešením je tedy nadále spoléhat na otevřený standard DisplayPort, který je v mnoha směrech i lepší než HDMI. Speciálně je lepší v tom, že jde o otevřené řešení, žádné poplatky ani že by někdo zakazoval jeho implementaci tu není. Některé firmy také řeší podporu HDMI 2.1 pod Linuxem způsobem, že mají speciální čip/převodník z DisplayPortu na HDMI. Jde ale o technicky zbytečně komplikovanou a samozřejmě o to dražší cestu, kterou se AMD vydat logicky nechce. Další cestou je možnost že AMD nabídne podporu HDMI 2.1+ v rámci uzavřených ovladačů, což je samozřejmě možnost a cesta některých firem, ale pochopitelně Linux komunita a AMD chtěli skutečně otevřené ovladače.
Ovšem není to poprvé, kdy se podobný případ v souvislosti s LINUXem objevuje. V minulosti tu byl podobných problém například se standardy H.264 apod. Naštěstí v tomto případě řešení existuje, prostě se vyhýbat nutnosti použít HDMI, a maximálně se soustředit na DisplayPort. Ostatně to je také důvod, proč DisplayPort vznikl. Licenčními poplatky zatížené uzavřené HDMI není dnes potřeba, a ano, ty licenční poplatky platíme v ceně každého produktu, který HDMI má. Pokud by měl jen DP, ty poplatky by tam nebyly. Každopádně HDMI je rozhodně dalším příkladem toho, jak se původně dobře míněná snaha o standardizaci, může vymstít, protože si majitel technologie uvědomí, že na ní může vydělávat, speciálně když jeho standard začne být prostě „nepostradatelný“. A může si tak diktovat podmínky, jaké chce a znemožnit dobrou myšlenku a snahu jiných. To se právě stalo. Samozřejmě není mnoho uživatelů, které by to ovlivnilo, ale současně je to další případ, který dává důvod se zabývat zneužíváním monopolního postavení, které majitelé určitých standardů mají.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|